کد خبر: ۲۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۸

مراسم معرفي اين كتاب‌ها در تالار «غدير» مؤسسه مطبوعاتي و انتشاراتي «اطلاعات»‌ برگزار شد.

همزمان با فرارسيدن 8 ارديبهشت، روز ملي خليج فارس،‌ دو كتاب جديد بنياد ايران‌شناسي درباره خليج فارس كه زير نظر حسن حبيبي رئيس اين بنياد تدوين شده، معرفي شد.

به گزارش فارس، مراسم معرفي اين كتاب‌ها در تالار «غدير» مؤسسه مطبوعاتي و انتشاراتي «اطلاعات»‌ برگزار شد.

اين دو اثر كه از مجموعه انتشارات اسناد و مدارك خليج‌فارس است، در حوزه معاونت پژوهشي بنياد ايران‌شناسي تحقيق و تدوين شده‌اند.

اثر نخست با عنوان «گزيده مقالات و اخبار روزنامه‌هاي مهم درباره خليج‌فارس (1320 - 1253 هـ.ش)»، با مقدمه و بررسي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و بازبيني نهايي حسن حبيبي و تدوين اميرهوشنگ انوري، پژوهشي گسترده، جامع و روشمند درباره خليج‌فارس در مطبوعات فارسي‌زبان است.

جامعيت كتاب از آنجاست كه حوزه‌هاي گوناگون سياسي، اقتصادي و اجتماعي مربوط به خليج‌فارس را به تفكيك مورد بررسي قرار داده است و مطالب روشنگر فراواني چون: وقايع‌نگاري تاريخي، شناخت فرهنگي و جامعه‌شناسي، تاريخ تحولات اقتصادي، بازشناختي پديده استعمار در منطقه،‌ روابط منطقه‌اي و بين‌المللي حاكم بر خليج‌ فارس و... را ارائه مي‌دهد؛ به گونه‌اي كه اين اثر را در نوع خود مي‌توان كتابي مرجع و پژوهشي بين‌رشته‌اي دانست.

كتاب دوم با نام «بررسي تاريخي، سياسي و اجتماعي اسناد بندرعباس (1321- 1226 هـ.ق)»، تحقيق و تدوين حسن حبيبي و محمدباقر وثوقي، به بررسي تاريخي- سياسي اسناد بندرعباس در يك فاصله حدوداً صدساله مي‌پردازد.

از ويژگي‌هاي اين كتاب مي‌توان به گردآوري حدود 400 سند بندرعباس در طول يك مدت قابل ملاحظه و با جست‌وجو در مدارك و مآخذ گوناگون، اشاره كرد.

در مراسم معرفي اين دو اثر، حبيبي در سخناني ضمن تشكر از كليه كساني كه در طول دوره بيماري‌ همواره پيگير اخبار سلامتي‌شان بوده‌اند، اظهار داشتند، براي هر انساني مهم است كه در موقعيتهاي مختلف فراموش نشود، به همين دليل بود كه پس از بهبودي نسبي بر خود واجب دانستم تا با حضور در اين مراسم از لطف و عنايت تمامي اين افراد قدرداني كنم.

در ادامه، سيدمحمود دعائي، مديرمسئول روزنامه اطلاعات، با اظهار خرسندي از حضور حسن حبيبي، ارزش وجودي ايشان را براي همه بسيار بالا دانست و اظهار اميدواري خود را از مستدام ماندن نعمت وجود ايشان در ميان همه بيان داشت.

هشتم ارديبهشت‌ماه سال گذشته، اثر ديگري درخصوص خليج فارس با عنوان «وصف خليج فارس در نقشه‌هاي تاريخي» از سوي بنياد ايران‌شناسي رونمايي شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: