کد خبر: ۲۵۱۳۴۲
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۲
اعتیاد در کمین

این روزها درس خواندن هم بهانه ای برای اعتیاد شده است و بار‌ها دیده شده است که دانشجویان برای فرار ازفشار امتحان و همچنین بنا به وجود این عقیده غلط که مواد اعتیاد زا ذهن را باز می‌کنند و تمرکز را افزایش می‌دهند، به ورطه هولناک اعتیاد می‌افتند.

شفاف: این روزها درس خواندن هم بهانه ای برای اعتیاد شده است و بار‌ها دیده شده است که دانشجویان برای فرار ازفشار امتحان و همچنین بنا به وجود این عقیده غلط که مواد اعتیاد زا ذهن را باز می‌کنند و تمرکز را افزایش می‌دهند، به ورطه هولناک اعتیاد می‌افتند.

 افزایش گرایش تعدادی از دانشجویان به حشیش، گراس، شیشه،ریتالین وانواع قرصهای اعتیاد آور نگرانیهای بسیاری را به خصوص برای خانواده‌هایی که فرزندانشان را برای آینده‌ای بهتر روانه شهری دیگر می‌کنند، به وجود آورده است و خطر اعتیاد نسل جوان و تحصیل کرده نیز جامعه را تهدید می‌کند.به‌گفته قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در شب‌های امتحان، فروش ریتالین 50 درصد افزایش می‌یابد.

علیرضا جزینی در این خصوص گفته: شب‌های امتحان نزدیک است و برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان به‌دلیل تبلیغات غلط و از روی ناآگاهی برای تقویت حافظه و شب بیداری از ریتالین استفاده می‌کنند

 متیل فنیدات که بیشتر به نام تجاری آن، ریتالین شناخته می‌شود، از مشتقات گروه آمفتامین‌هاست که برای درمان بیش‌فعالی، افزایش توجه و برخی از مبتلایان به افسردگی تجویز می‌شود.

 برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان برای تقویت حافظه و شب‌بیداری از ریتالین استفاده می‌کنند به‌طوری که، در گزارش‌ها آمده است که با توجه به تحقیقات به عمل آمده از داروخانه‌های مجاور خوابگاه دانشجویان، مصرف ریتالین با مناسبت‌های موضوعی نظیر فصل امتحانات و کنکور به نوعی ارتباط مستقیم دارد و مصرف این دارو را ناگهانی افزایش می‌دهد.

 داروی ریتالین فقط با تشخیص پزشک متخصص باید مصرف شود و فروش این دارو بدون نسخه پزشک مجاز نیست. با این حال در برخی از داروخانه‌ها این دارو به عنوان داروی آزاد با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد. این دارو به غیر از مصارف پزشکی برای مقاصدی مانند کشیک‌های طولانی‌مدت در شب یا به عنوان محرک نیز استفاده می‌شود اما، بیشتر مصرف آن در میان دانشجویان است، تا جایی که این دارو نام‌های دیگری با عنوان قرص شب امتحان و قرص دانشجویی به خود گرفته است.

مصرف این قرص‌ها اگرچه باعث تمرکز در شب امتحان می‌شود ولی مضراتش بیشتر از فوایدش است. روانشناسان و روانپزشکان می‌گویند که در وهله اول مصرف این قرص‌ها به‌دلیل اعتیادآوربودن باید منع شود. علاوه بر این، آنها معتقدند که اضطراب و دلشوره نیز از دیگر عوارض استفاده از این دارو است و در بسیاری موارد ممکن است برخی افراد دچار عوارض مصرف این قرص‌ها نشوند و به همین دلیل دوستان خود را نیز به مصرف آن دعوت کنند اما، مساله این است که این قرص‌ها در همه افراد عوارض یکسانی ندارد و درست مانند مصرف سیگار که ممکن است در افراد عوارض متفاوت با درجات متفاوتی ایجاد کند، عوارض مصرف این قرص نیز در افراد مختلف، متفاوت است.

دکتر عمران داوری نژاد در این باره گفته:‌ دانش‌آموزانی که از این دارو به طور خود سرانه استفاده می کنند موقتا دارای تمرکز و توجه بالا شده و کمتر می‌خوابند و حتی نمرات بالایی در امتحانات کسب می‌کنند، اما پس از مدتی به این دارو وابستگی روانی پیدا می‌کنند و نمی توانند مصرف آن را کنار بگذارند.

داوری نژاد یادآور شده: برنامه ریزی درسی مناسب، ورزش، تغذیه صحیح و عدم وارد کردن فشار بر دانشجو و دانش‌آموزان توسط والدین که منجر به شکل گیری اضطراب در آنها می شود، بهترین راهکارها برای کسب موفقیت تحصیلی است و لذا مصرف ریتالین به این منظور به هیچ وجه توصیه نمی شود.


البته لازم به ذکر است،  پدیده افزایش اعتیاد بین دانشجویان تنها مربوط به دانشجویان خوابگاهی نیست و نتایج تحقیقاتی که توسط دکتر بوالهری و دکتر طارمیان روانپزشکان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و زنجان در بین ۳۲۰۰ دانشجوی دانشگاههای علامه، امیرکبیر، تهران، علم و صنعت، تربیت معلم و دانشگاه هنر در سالهای ۸۴ و ۸۵ انجام شده است حاکی از آن است که به رغم آنچه تصور می‌شود، شیوع اعتیاد در بین دانشجویان خوابگاهی از غیر خوابگاهی بیشتر نیست.

 
در هر حال آنچه مسلم است،  اعتیاد یک ناهنجاری اجتماعی است که برای کنترل و از بین بردن آن نیاز به برنامه ریزیهای بلند مدت و کوتاه مدت فرهنگی-اجتماعی-آموزشی است و پدیده‌ای نیست که به این آسانی قابل حل باشد.

این در حالی است که اعتیاد میان دانش آموزان و دانشجویان معمولا توسط مسئولین انکار می شود اما شاید اگر به دانش جویان و دانش آموزان این کساله را فهماند که موفقیت در امتحان به قیمت اعتیاد چه مضراتی دارد بتوان از ادامه دار شدن این ماجرا جلوگیری کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۳
عبدالله میرزابیگی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
5
24
ازبس که آموزش در دانشگاه های ما الکیه وبه سمت تئوری محوره خوب بیچاره دانشجو مجبوره با این درسهای سنگین به سمت قرص رو بیاره مخصوصا زمانی که استاد ازاین تازه واردها باشه دریغ از یه نمره دادن به دانشجو پوست میکنه من خودم با چند تا استاد دعوای لفظی کردم سر همین مسائل .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
ربطی به استاد نداره. سیستم آموزش کشور اشکال داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
450
145
تو بیجا کردی که احترام استاد تو نگه نداشتی احترام استاد هم شان احترام به پدر و مادر است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
0
17
بی ادب نباشید. بهرحال سیستم آموزشی که همه چیز ملاکش براساس نمره است واینکه بعضی اساتیدسوالهای سالهای قبل را هرسال میدن ویکسری سوالات لومیره آدم را داغ میکنهههه....
اسی خان
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۷
0
3
کی از این پروانه ایاش میخوره خیلی باحاله
رها
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
0
2
سلام من چند وقتیه که برنامه خوابم به هم خورده وبه هیچ عنوان تمرکز ندارم و باتوجه به اینکه فصل لمتحاناته احتیاج به تمرکز دارم...میخواستم بدونم اگر روزی 1/4قرص رو مصرف کنم میتونه کمکم کنه و تتثیر منفیش به حداقل برسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟