کد خبر: ۲۶۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۶

هيئت وزيران بنا به پيشنهاد وزارت رفاه و تامين اجتماعي و به استناد بند 39 قانون بودجه سال 88، نحوه حمايت يارانه‌اي دولت از بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تامين اجتماعي را تعيين کرد.

دولت نحوه افزايش حقوق بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تامين اجتماعي را با واگذاري 2500ميليارد تومان سهام دولتي، تعيين کرد.

به گزارش ايسنا، هيئت وزيران بنا به پيشنهاد وزارت رفاه و تامين اجتماعي و به استناد بند 39 قانون بودجه سال 88، نحوه حمايت يارانه‌اي دولت از بازنشستگان و مستمري‌بگيران سازمان تامين اجتماعي را تعيين کرد.

بر اين اساس، سازمان خصوصي‌سازي مکلف است معادل 2500ميليارد تومان از سهام قابل عرضه در بورس شرکت‌هاي دولتي يا سهام دولت در ساير شرکت‌ها را حداکثر تا پايان شهريور سال 88 به سازمان تامين اجتماعي واگذار کند. وزارت اقتصاد (خزانه‌داري کل) نيز مکلف شده تا عملياتي شدن واگذاري سهام فوق‌الذکر به سازمان تامين اجتماعي، حداقل مبلغ 600ميليارد تومان به صورت تنخواه گردان در اختيار سازمان تامين اجتماعي قرار دهد تا در خصوص پرداخت حمايت يارانه‌اي دولت اقدام شود.

سازمان تامين اجتماعي نيز مکلف است پس از واگذاري سهام مزبور از محل فروش سهام و يا سود حاصله به تدريج نسبت به تسويه تنخواه يادشده با خزانه‌داري کل اقدام نمايد.

بر اساس اين گزارش افزايش‌هاي ناشي از اجراي اين تصويب‌نامه صرفا جنبه حمايت يارانه‌اي دولت داشته و به صورت جداگانه از مستمري بر اساس ضوابط محاسبه و تحت عنوان يارانه دولت به مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي پرداخت خواهد شد.

سازمان تامين اجتماعي صرفا مجاز است از محل سهام واگذار شده و سود حاصل از آن نسبت به پرداخت يارانه دولت به مستمري‌بگيران سازمان تامين اجتماعي اقدام نمايد. معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور نيز مکلف شده در جهت پايداري و پرداخت يارانه حمايتي دولت (موضوع بند 39قانون بودجه سال 88) هر سال اعتبار مورد نياز را بر حسب اعلام سازمان تامين اجتماعي در لايحه بودجه سنواتي کل کشور به صورت رديفي جداگانه منظور و به سازمان تامين اجتماعي پرداخت كند.

در هر حال پرداخت يارانه و يا افزايش ميزان ناشي از بند 39 قانون بودجه سال 88 توسط سازمان تامين اجتماعي منوط به تخصيص و پرداخت اعتبار مورد نياز است.

بر اساس مصوبه هيئت وزيران و در جهت توزيع عادلانه، ميزان يارانه پرداختي به مستمري‌بگيران تامين اجتماعي از محل واگذاري سهام شرکت‌هاي دولتي، به صورت پلکاني معکوس، تعيين شده است.

بدين ترتيب، افرادي که مستمري ماهانه آنها از 235هزار تومان کمتر است، 82هزار تومان يارانه از سوي دولت دريافت مي‌کنند. مستمري‌بگيراني که ماهانه 235هزار تومان دريافت مي‌کنند نيز مشمول دريافت 80هزار تومان يارانه خواهند شد.

مستمري‌بگيران از 235هزار تومان تا 250هزار تومان، حدود 77هزار و 600تومان يارانه دريافت خواهند کرد و يارانه حمايتي دولت براي مستمري‌بگيراني که مستمري ماهانه آنها از 250هزار تومان تا 300هزار تومان است، 67هزار و 500تومان تعيين شده است.

همچنين ميزان افزايش دريافتي آن دسته از مستمري‌بگيراني که اکنون دريافتي آنها 300هزار تا 400هزار تومان است، حدود 50هزار تومان و آن دسته که هم‌اکنون 400هزار تومان تا 500هزار تومان دريافتي دارند، حدود 37هزار و 700تومان تعيين شده است.

به علاوه، رقم يارانه دولت براي مستمري‌بگيران با دريافتي فعلي ماهانه از 500هزار تومان تا 600هزار تومان حدود 30هزار تومان، از 600هزار تومان تا 700هزار تومان حدود 25هزار تومان، از 700هزار تومان تا 800هزار تومان 21هزار تومان و از 800هزار تومان تا 900هزار تومان حدود 19هزار تومان تعيين شده است.

براي افرادي که هم‌اکنون ماهانه 900هزار تا يک ميليون تومان، مستمري ماهانه دارند نيز 16هزار و 800 تومان يارانه دولت و براي دريافتي‌هاي بالاي يک ميليون، 14هزار و 600تومان يارانه دولت در نظر گرفته شده است.

اين مصوبه توسط معاون اول ربيس‌جمهوري ابلاغ شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۰
احمد احمدی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۳
0
2
مشخص نشدافزایش حقوق چقدرشده