کد خبر: ۲۶۰۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۴

مشکلات مزمن قلبی، شیوه و سبک زندگی و.. هم می‌توانند بر ناباروری تاثیر مستقیم داشته باشند.

یکی از مشکلاتی که 15 درصد زوج ها با آن مواجه هستند، مشکل ناباروری و نازایی است؛ مشکلی که بعضا به دلیل وجود برخی بیماری ها برای خانواده پیش می آید که در بعضی موارد، متوجه مردان است.
این مشکل، دلایل مشخص علمی همچون: تولید کم اسپرم، ناقص بودن یا بی حرکتی اسپرم، انسدادی که جلوی رهایی اسپرم‌ها را می‌گیرد و یا اختلالات ژنتیکی دارد. البته لازم به ذکر است که بیماری هایی مانند: مشکلات مزمن قلبی، شیوه و سبک زندگی و.. هم می‌توانند بر ناباروری تاثیر مستقیم داشته باشند.

اما دانستن عواملی که موجب ایجاد ناباروری در مردان می شود، می تواند ما را به داشتن یک باروری سالم هدایت کند.

شلوارهای تنگ
پوشیدن شلوارهای جین و تنگ که فاق کوتاهی دارند و پوشیدن شلوار و لباس‌های تنگ و چسبان، سلامتی افراد را بخصوص از نظر جنسی به خطر می‌اندازد. تحقیقات علمی دانشمندان سوئدی نشان می‌دهد که پوشیدن شلوار جین تنگ، موجب ناباروری در مردان می‌شود؛ به گونه ای که در سال 1970میزان نرخ ناباروری مردان سوئدی نسبت به سایر كشورها بسیار بالاتر بوده و دانشمندان پس از ارائه و تحقیق روی تئوری شلوارهای تنگ، دریافتند مردانی كه در یك دوره خاص و طبق مد، شلوارهای جین تنگ پوشیده بودند، تعداد اسپرم كمتری داشته اند.

لباس زیر آقایان بر قدرت باروری آنها تاثیر می گذارد
یکی از مدهایی که بین جوانان امروزی رایج شده، پو
شیدن لباس های تنگ و چسبان است، اما بالا رفتن دمای بیضه ها باعث آسیب رسیدن به اسپرم ها می شود و قدرت باروری مردان را کاهش می دهد.

به طور کلی، بیضه ها تلاش می کنند تا گرما را از ناحیه تناسلی دور کنند، اما وقتی آقایان شلوار تنگ یا جین را برای مدت زمان طولانی به تن می کنند، گرما در ناحیه تناسلی آنها حبس شده و این در باروری آقایان اختلال به وجود می آورد.

پوشیدن لباس های زیر و شلوارهایی که تبادل هوا و حرارت در آنها به خوبی انجام نمی شود و دمای بیضه‌ها را بالا می برد، به آقایانی که قصد بچه دار شدن دارند، توصیه نمی شود. نشستن طولانی مدت در وان آب گرم یا رفتن به سوناهای خشک و مرطوب نیز، باعث پایین آمدن قدرت باروری در مردان خواهد شد.

غیر از این مسائل، برخی عوامل دیگری نیز هستند که بر قدرت باروری مردان تاثیر منفی دارد:

هوای گرم
بیضه نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد، مگر اینکه سردتر از بقیه بدن باشد. خوشبختانه، آناتومی بدن مردان طوری طراحی شده که درجه حرارت آن مناسب است. دکتر لانزر متخصص باروری در آمریکا می گوید: اگر درجه حرارت بیضه ها خیلی بالا برود، تولید اسپرم متوقف شده و قطع تولید اسپرم می تواند برای ماه ها تاثیر منفی داشته باشد.

وان داغ
نتایج تحقیقات در سال 2007 نشان می دهد که حتی 30 دقیقه در وان یا جکوزی گرم بودن، می تواند به طور موقت تولید اسپرم را کاهش دهد، "حرارت مرطوب" برای بیضه ها خوب نیست و وان گرم می تواند از بارداری جلوگیری کند و اثرات منفی آن بر اسپرم ها ممکن است برگشت پذیر باشد.

تب
تب اثراتی همانند حرارت مرطوب با پایداری بیشتر را بر روی اسپرم های یک مرد می گذارد که غلظت اسپرم ها می توانند تا 35 ٪ در این شرایط  کاهش یابد.

لپ تاپ
در پی تحقیقاتی که دانشمندان دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک انجام داده اند مشخص شده ارتباط مستقیمی بین استفاده از لپ تاپ و افزایش دمای کیسه بیضه وجود دارد به طوری که گاهی و در موقعیت های خاصی دمای آن تا 35 درجه افزایش می یابد.

گوشی همراه
دکتر لانزر توصیه میکند گوشی همراه خود را در جیب شلوار نزدیک اندام تناسلی خود قرار ندهید، چرا که امواج آن ممکن است به باروری شما مشکل جدی وارد آورد. مطالعات سال  2008 نشان داده که مردان با بالاترین استفاده از تلفن همراه (با بیش از چهار ساعت در روز) تا به حال تعداد قابل توجهی اسپرم پایین تر از حد معمول تولید کرده اند.

چاقی
دانیل پارتر متخصص زایمان و پزشک مرکز باروری در کالیفرنیا معتقد است: معمولا مردان چاق دچار عارضه کاهش عملکرد بیضه ها هستند و تعداد اسپرم آنها به طرز قابل توجهی پائین تر از افراد دیگر است؛ افزایش وزن در آقایان علاوه بر این مشکلات، عوارضی همچون کاهش تعداد اسپرم، اختلال عملکرد جنسی و ناباروری را نیز پدید می آورد.

اعتیاد
اعتیاد یکی از بیماری هایی است که تقریبا همه جوامع با آن دست و پنجه نرم می کنند، در همین راستا دکتر پاتر می گوید: توتون، تنباکو ، الکل و سایر مواد اعتیادزا می تواند عملکرد جنسی را مختل کند، به همین دلیل توصیه می شود که بیماران از مصرف این مواد به شدت اجتناب کنند؛ زیرا مصرف الکل تاثیر بدی بر مایع منی و کیفیت تولید آن می گذارد و سیگار کشیدن تحرک اسپرم را مختل  می کند.
 
 منبع: ماهنامه خانه خوبان استان قم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: