کد خبر: ۲۶۸۲۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۸
نقد جسورانه بر افکار تکفیری در عربستان

این روشنفکر لیبرال در پایان یادداشت خود می نویسد: «ما یک داعش بزرگ داریم به نام افکار تکفیری و یک داعش بسیار کوچک به رهبری ابوبکر البغدادی. زعما می خواهند داعش بزرگ را مدح و داعش کوچک را بدگویی کنیم! به اولی احترام بگذاریم؛ اما به جنگ دومی برویم! وای بر جوامع عربی...»

سرویس بین الملل شفاف: یکی از روشنفکران لیبرال عربستان سعودی، در یادداشتی در سایت ایلاف ضمن شماتت روحانیون تندروی وهابی در این کشور و یادآوری تناقض رفتاری وهابیت در قبال سوریه و عربستان، اعتراف کرد وهابیت به شکل کنونی، مزرعه ای است که محصولاتش داعش و امثال داعش است.

به گزارش سرویس بین الملل شفاف به نقل از ایلاف، هانی نقشبندی در ابتدای یادداشتش نوشته است: «شخصاً نمی دانم اخباری که از داعش به گوش می رسد، صحیح است یا مبالغه آمیز؟ اما به عنوان کسی که سال هاست در سرزمین وهابیت زندگی می کنم، می توانم بگویم القاعده، طالبان، داعش، بوکوحرام و هم چنین بوکوحلال(!) و... همگی بر بال جنایت و خشونت استمرار دارند.»

نوجوان 12 ساله ای که به جرم عدم روزه داری اعدام شد!

او در ادامه با اشاره به واکنش منفی گسترده روحانیون وهابی عربستان به اعلام خلافت از سوی رهبری داعش، نوشت: «خلافت اسلامی را ببینید؛ جز مرگ، قتل، ترور و آدمربایی چه دارد؟ این حساسیت به خلافت، چند برابر حساسیت نسبت به جان، مال و عرض انسان ها و به خصوص مسلمانان است؟ اساساً اعلام خلافت وحشتناک تر است یا رویکردهای رادیکال تکفیری؟؟»

نویسنده با تأکید بر روی پرسش آخر (اساساً اعلام خلافت وحشتناک تر است یا رویکردهای رادیکال تکفیری؟؟) با شجاعت می نویسد: «تصاویری که از جنایات منتشر می شود را ببینید! این همه خونریزی، تخریب و جنایت را چه طور می توان تحمل کرد؟ آن سربازی که این رفتارها را انجام می دهد، چگونه خود را توجیه می کند؟ غیر از این است که از ادبیات دینی رادیکال تکفیری سیراب می شود؟ این افکار رادیکال را چه کسانی به ملل عرب تزریق می کنند؟ چه رازی در این اندیشه های تکفیری است که این گونه انسان را از وجدان، عقل، دین، رحمت و فطرتش دور می سازد؟»

شیخ یاسین العجلونی، مفتی بزرگ سلفی های اردن، در فتوایی "به نمایندگی از علماء اردن و سوریه" برای مردان عرب، «ازدواج دائم با 50 زن سوری» را حلال اعلام کرد!

این روشنفکر، به موازات نقد اخلاقی و تبعات اجتماعی افکار تکفیری، به نقد دینی آنان نیز می پردازد: «اسلام حامل کدام اندیشه انسانی است؟ حاملان افکار تکفیری، چه قدر بر روی مفاهیم ناب دینی و فطری مانند عدالت، ظلم ستیزی، نابرابری، فقر، کسادی کسب و کار و... حساسیت نشان می دهند و چه قدر در پی تکفیر مسلمان ها هستند؟ این همه انرژی که صرف کشتن مسلمانان می شود، نباید صرف ظلم ستیزی و فقرستیزی می شد؟»

او در ادامه، به صریح ترین شکل ممکن شیوخ وهابی را به چالش می کشد: «چه کسانی جوامع مسلمین را در وضعیت تباهیده کنونی حفظ می کنند؟ بی جهت ذهنتان متوجه آمریکا، رشته کوه های آمریکای لاتین، قطب جنوب و ... نشود! رادیکالیسم از میان ما، خود ما و کشور ما می جوشد و جوامع مسلمین را تباه می کند! شیوخ ما خواسته یا ناخواسته افکاری را حمل و تبلیغ می کنند که تنها ثمره آن بعد از قتل و مرگ و جنایت، تباهی جامعه است.»

شیخ عدنان العرعور، روحانی وهابی مشهور عربستان که برای نخستین بار به جواز "جهاد نکاح" حکم داد.

او حتی به صراحت به مراکز وهابیت حمله می برد: «همین شیوخ عربستان را ببینید. دائم فتوا می دهند که خنده باعث مرگ قلب می شود!! لباس های بلند، حرام است! کافر کسی است که ریش های خود را تیغ بزند! به نظر شما، این ها همان داعش – اما در قالبی دیگر – نیستند؟ از هیأت موسوم به امر به معروف و نهی از منکر چه بگوییم که تکرار مکررات است؟ به راستی کدام یک از رفتارهای این گشت ها با رفتارهای داعش تفاوت دارد؟ آیا همه مشکلات به این است که ابوبکر البغدادی اعلام خلافت کرده؟!»

او در ادامه به شیوع وهابیت در جهان اسلام می پردازد: «صدها روحانی تکفیری را در خارج از سعودی می توان یافت که مورد حمایت و احترام شیوخ ما هم هستند. این ها چه می کنند به جز تکفیر؟ چه دارند به جز جمود؟ اول غیر مسلمانان را تکفیر می کنند؛ بعد به مشکر خواندن مسلمانان روی می آورند و بالاخره با افکار تند و غیرانسانی شان به مسلمانان موحد نیز انگ ارتداد می زنند و بالاخره جز حمام خون، فقط تنگ نظری را به بشریت تحمیل می کنند.»

شیخ صالح المغامسی
روحانی مشهور وهابی و امام جماعت مسجد قبا (نخستین مسجد تاریخ اسلام)
شاید مشهورترین و عجیب ترین فتوای روحانیون وهابی به او تعلق داشته باشد.
او در برنامه "فتاوای جبهه های جهاد" از شبکه وهابی وصال (سعودی) اظهار داشت:
«مجاهدین در سوریه و عراق برای ریاضت و پاک شدن از گناهان، "ادرار بنوشند"»!

این روشنفکر لیبرال در پایان یادداشت خود می نویسد: «ما یک داعش بزرگ داریم به نام افکار تکفیری و یک داعش بسیار کوچک به رهبری ابوبکر البغدادی. زعما می خواهند داعش بزرگ را مدح و داعش کوچک را بدگویی کنیم! به اولی احترام بگذاریم؛ اما به جنگ دومی برویم! وای بر جوامع عربی که هنوز مسأله خود را درک نکرده اند.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
0
14
چه عجب یه با منطق توشون پیدا شد
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
کجاش با منطقه؟
این که نفهمتر از بقیه است!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
0
13
خدایا شکرت که بالاخره یکی از عربستان فهمیده وعاقل هم بود
فاطمه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
0
5
ادم از قیافه های نحس شون هم حالش بهم میخوره
محمدر ضا از اصفهون
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
0
3
خدا آخر عاقبتمون بخیر کنه
نجفی نژاد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
1
0
به نظر میاد این شخص خودشان از اینها بدتر باشد چون در خارج از جرگه گروه داعش میباشد این جنین نظر میدهد .
ناشناس
GERMANY
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
4
0
چرا روى پلاكارد ، روى جسد پسر ١٢ ساله فارسى نوشته، !!!!!!!!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
با سواد خطالرسم عربي و فارسي يكيه. خيلي كلمات هم مشتركه.
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
عزیزم بخاطراینکه بدلایلی ایشون روزه نبوده داعشی های ملعون اونو به عنوان کافراعدام کردند
رضایی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
0
1
این ها کلمات عربی است که در فارسی هم رایج گردیده
قاسم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
0
1
قابل باور نيست، مگه در سرزمين وهابيت عقلانيت وجود داره؟
مسعود
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
0
0
قیافه هیچکدام مثل آدم نیست یا کورهستند یا وحشتناک..!