کد خبر: ۲۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۸:۳۰

توفانهاي شن قابل پيش بيني نيستند، اما توفان شني كه بعدازظهر روز مقارن با سفر شتابزده باراك اوباما به عراق و همزمان با فرود هواپيماي وي بغداد را در نورديد براستي مايه بدبياري بود. مسئولين آمريكايي مجبور شدند پرواز اوباما به منطقه الخضرا براي ملاقات با سران عراقي را لغو كنند.

اگر اوباما در سفر كوتاهش به عراق نظر مردم اين كشور را پرسيده بود، متوجه مي شد كه آنها معتقدند آمريكا بخشي از مشكل است و بايد آنها را به حال خودشان بگذارد.

به گزارش فارس، روزنامه "گاردين " در گزارش خود در اين باره تصريح مي‌كند: اگر اوباما در سفر كوتاهش به عراق نظر مردم اين كشور را پرسيده بود، متوجه مي شد كه آنها معتقدند آمريكا بخشي از مشكل است و بايد آنها را به حال خودشان بگذارد.

در ادامه اين گزارش با اشاره به حوادثي كه همزمان با سفر اوباما به بغداد پيش آمد آمده است: توفانهاي شن قابل پيش بيني نيستند، اما توفان شني كه بعدازظهر روز مقارن با سفر شتابزده باراك اوباما به عراق و همزمان با فرود هواپيماي وي بغداد را در نورديد براستي مايه بدبياري بود. مسئولين آمريكايي مجبور شدند پرواز اوباما به منطقه الخضرا براي ملاقات با سران عراقي را لغو كنند.

گاردين نوشت: اما اين كه نگذاشتند اوباما از مسير زميني ـ تقريبا به مسافت هشت مايل ـ به منطقه الخضرا برود چندان عاقلانه نبود. چرا كه نشان داد عليرغم پيشرفت¬هاي قابل توجه طي دو سال اخير پايتخت عراق همچنان چقدر ناامن است. و به اين معنا بود كه نخست وزير و رئيس جمهور عراق مجبور هستند خطر طي اين مسافت را پذيرفته و به ديدار بازديد كننده خارجي بروند، در حالي كه بايد اوباما به ديدار آنها مي رفت.

اين روزنامه اين سفر اوباما را عاري از برنامه‌ريزي مشخص و نمايشي دانسته و نوشت: هدف از سفر اوباما به عراق جلب توجه به تفاوت ميان چندين بازديد اعلام نشده بوش ـ كه بيشتر صرف گفتگو با سربازان آمريكايي شد ـ و بازديد اوباما بود. همچنين قرار بود اين پيام را كه عراق اكنون نه كشوري اشغال شده و تابع آمريكا، بلكه خودمختار و مستقل است منتقل كند. اما در عوض بر اين مسئله تاكيد شد كه تغيير چنداني در روابط عراق و آمريكا بوجود نيامده است.

در اين گزارش با اشاره به وعده‌هاي اوباما قبل از پيروزي انتخاباتي آمده است: البته ديدگاه اوليه اوباما نسبت به مسئله اشغال عراق با نظر بوش تفاوت داشت. وي طي مبارزات انتخاباتي خود شعار بوش/بلير مبني بر اينكه هيچ "جدول زماني " براي خارج كردن نيروهاي خارجي از عراق نبايد وجود داشته باشد را ناديده گرفت، و به وضوح وعده داد طي شانزده ماه نيروها خاك عراق را ترك خواهند كرد. اما پاييز گذشته بخاطر بالا رفتن اطمينان و اعتماد بنفس نوري المالكي و افزايش فشار از سوي مجلس عراق، بوش مجبور شد تصميم خود را تغيير دهد. آنها بوش را مجبور كردند توافقنامه¬اي مبني بر خروج سربازان از شهرهاي عراق تا پايان جولاي، و خروج اين كشور تا پايان سال 2011 امضا كند.
بنابراين هنگامي كه اوباما بر مسند رياست جمهوري نشست، سياست آمريكا در رابطه با عراق چندان با رويه مورد نظر او تفاوت نداشت. اما تغييرات صورت گرفته مسير متفاوتي را طي مي‌كردند. گرچه اوباما بطور كلي به وعده خود براي خروج سربازان طي شانزده ماه وفادار مانده (البته تا اگوست 2010 در حقيقت 18 ماه مي شود)، ترديدهايي درباره وفادار ماندنش به ضرب الاجل 2011 برانگيخته شده است. اكنون مي گويد ممكن است برخي نيروهاي آمريكا به منظور آموزش يا مبارزه با تروريسم در عراق باقي بمانند.

اين روزنامه تصريح مي‌كند: نكته نگران كننده آن است كه روايت اوباما از حضور آمريكا در عراق روز به روز بيشتر شبيه عقيده بوش مي‌شود. بوش هميشه مي گفت سربازان آمريكايي به منظور دفاع از دموكراسي و ايجاد امنيت در عراق حضور دارند، تا زماني كه عراقي ها خود قادر به انجام اين كار باشند. اكنون اوباما نيز چنين نظري دارد و از اي نكه ممكن است با خروج نيروهاي آمريكايي از عراق خشونت دوباره ادامه يابد ابراز نگراني مي كند.

شكي نيست كه اوباما به عنوان فرمانده كل قوا نقش دشواري را بايد ايفا كند. از او انتظار نمي‌رود كه در قرارگاه واقع در فرودگاه بغداد ـ كه بطور خوش¬بينانه¬اي "اردوگاه پيروزي " ناميده شده ـ به سربازان آمريكايي بگويد اين مدت جان خود را به خاطر هيچ و پوچ به خطر مي انداخته اند. اما حداقل مي¬توانست به اين نكته اشاره كند كه گرچه بيشتر سربازان وظيفه خود را بطور حرفه¬اي و با نظم و انضباط هرچه بيشتر انجام داده اند، رهبران سياسي كه آنها را به اينجا فرستادند مرتكب اشتباه شده و اطلاعات درستي نداشته اند.

گاردين نوشت: به همين صورت از نظر سياست داخلي هم منطقي است كه بگويد مي خواهد عقب كشيدن نيروها از عراق را "بگونه¬اي منطقي " انجام دهد. اما نبايد از استدلالي به سبك بوش، مبني بر اينكه "اين عقب نشيني بايد با هوشياري صورت گيرد و من بايد مطمئن شوم كه خروج نيروهاي آمريكايي موجب از سرگيري دوباره خشونت نمي شود " استفاده كند؛ سخناني كه پيش از پرواز به بغداد در جمع دانشجويان استانبول بيان داشت.

در انتهاي اين گزارش اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا اوباما عقيده مردم عراق را مد نظر قرار نمي دهد؟ آخرين نظرسنجي ها كه توسط بي.بي.سي و اي.بي.سي در ماه فوريه انجام شد حاكي از آن است كه ديدگاه اكثريت ـ مبني بر اين كه نيروهاي اشغالگر (امريكايي و همچنين انگليسي) امنيت و آرامش به ارمغان نياورده اند ـ همچنان پابرجاست. بنا بر نظر مردم عراق، آنها بيش از آنكه حلال مشكلات باشند، مشكل ايجاد كرده اند.

69 درصد از مردم گفتند اين نيروها "عملكرد بدي داشته اند " 64 درصد نيز معتقد هستند اين نيروها بايد پيش از پايان سال 2011 عراق را ترك كنند، در حاليكه 35 درصد فكر مي كنند اين جدول زماني مشكلي ندارد. كمتر از 20درصد خواستار باقي ماندن نيروها هستند. يكي از دلايل چنين نظراتي آن است كه 53 درصد مردم عراق گمان مي كنند هنوز آمريكا كنترل و اداره كشور را به دست دارد. دليل ديگر آن است كه 59 درصد نيز معتقدند نيروهاي عراقي توانايي ايجاد امنيت كافي را دارند.

گرچه تنش¬ و خشونت فرقه¬اي بين شيعه و سني همچنان در عراق وجود دارد (پديده اي كه طي حكومت صدام و دو سه دهه گذشته اهميت چنداني نداشته است). و اخيرا بخاطر سياست شتابزده دولت براي انحلال شوراهاي بيداري سني ـ كه اكثر آنها رهبري و هدايت مقاومت ضد آمريكا را برعهده داشتند ـ بين اين شوراها و ارتش و پليس عراق كه تحت كنترل شيعيان قرار دارند برخوردهايي پيش آمده است.

اما جامعه عراق و بسياري از احزاب مجلس مطمئن هستند كه مي توان خشونت را كنترل و مهار كرد. روز سه شنبه اوباما به نيروهاي آمريكايي گفت: "زمان آن رسيده است كه عراقي ها مسئوليت كشور خود را به عهده بگيرند ". اما شايد بهتر باشد به جاي سخنراني كردن گوش بدهد. مدتهاست مردم عراق سعي كرده اند اين پيام را به گوش آمريكايي ها برسانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: