کد خبر: ۲۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۳:۵۲

جنجال ویزای عباس کیارستمی بر سر رفتار غیرمحترمانه کارکنان سفارت انگلیس در تهران بروز کرده است.

همزمان با سخت‌گیری‌های بی حد و حصر سفارت انگلستان در تهران و برخوردهای زشت و تحقیرکننده این سفارت با مراجعان ایرانی؛ رسانه‌های بریتانیا روز چهارشنبه از لغو سفر عباس کیارستمی به لندن در اعتراض به روند پیچیده اخذ ویزا و انگشت نگاری متقاضیان خبر دادند.

به گزارش خبرنگار شهاب‌نیوز؛ عباس کیارستمی کارگردان مشهور ایرانی قرار بود با سفر به لندن در اپرای ملی بریتانیا قطعه‌ای را از موزارت کارگردانی و اجرا کند.

روزنامه دیلی تلگراف در شماره امروز چهارشنبه خود نوشت: فعالیت فصلی اپرای ملی انگلیس که قرار است اول ماه مه آغاز شود پس از کنار کشیدن کارگردان نامدار ایرانی با مشکل مواجه شده است.

به نوشته این روزنامه بریتانیایی؛ جنجال ویزای عباس کیارستمی بر سر رفتار غیرمحترمانه کارکنان سفارت انگلیس در تهران بروز کرده است.

این روزنامه با اذعان به این که «روند تقاضای ویزای انگلیس پیچیده و وقت گیر است و همه متقاضیان باید انگشت نگاری شوند»، نوشت: اپرای ملی انگلیس دیروز اعلام کرد که عباس کیارستمی سه هفته مانده به آغاز کار فصل جدید این اپرا از کارگردانی قطعه‌ای از موزارت کنار کشیده است و الیان تایلر‌هال به عنوان کمک کارگردان مسئولیت تولید این قطعه را برعهده خواهد داشت.

«جان بری» مدیر هنری شرکت اپرای ملی انگلیس، گفت که شرکتش از روند حوادث پیش آمده به شدت ناراحت است.

دیلی تلگراف افزود: کیارستمی 68 ساله از تهران گفت که اپرای ملی انگلیس در این وضعیت خیلی پیچیده و حساس اوضاع را درک می کند و حمایت‌های لازم را انجام می دهد.

وی افزود: آنان به اصول و شرایط من احترام می‌گذارند و آنرا درک می کنند به رغم این واقعیت آشکار که این مساله آنان را نیز در شرایط دشوار و حساسی قرار داده است.

کیارستمی گفت: من باید اعتراف کنم همین مساله مرا امیدوار می کند که جهان همچنان مکانی قابل زندگی است.

در ادامه گزارش دیلی تلگراف آمده است: عباس کیارستمی روند اخذ ویزا را پیچیده و بصورت غیرضرور وقت گیر یافت. کارکنان سفارت انگلیس در تهران با او رفتار محترمانه‌ای نداشتند. هرچند سفیر انگلیس تلاش کرد در آخرین دقایق برای حل موضوع دخالت کند ولی کمی دیر شده بود.

این روزنامه در عین حال به نقل از آژانس مرزبانی انگلیس هرگونه بی احترامی کارکنان بخش ویزای سفارت به کیارستمی را رد کرد و به نقل از یک سخنگوی این آژانس وابسته به وزارت کشور نوشت: قوانین سخت اخذ ویزا برای همه متقاضیان اجرا می شود.

این سخنگو مدعی شد: گرفتن اثر انگشت برای صدور ویزا برای این است که بتوانیم اطلاعات مربوط به هرکسی را که به انگلیس می آید با بانک اطلاعات مربوط به مهاجرت و جرم و جنایت چک کنیم. این گونه کنترل‌ها بخش مهم و تعیین کننده‌ای در حفاظت از مرزها هستند و چیزی نیست که بابت آن عذرخواهی کنیم.

وی افزود: با این اطلاعات تاکنون حداقل پنج هزار هویت جعلی و خلاف کشف شده است. این روند هرچند سخت است ولی سریع می باشد. ما اکثر تقاضاهای ویزا را در عرض یک هفته انجام می دهیم.

روزنامه گاردین چاپ لندن نیز در شماره امروز خود نوشت: عباس کیارستمی دیروز اعلام کرد برای کارگردانی قطعه‌ای از موزارت برای اپرای ملی انگلیس به لندن سفر نخواهد کرد.

یک سخنگوی اپرای ملی انگلیس در این باره گفت: کیارستمی احساس می‌کند زمانی که برای اخذ ویزا مراجعه کرده با او رفتار مناسبی صورت نگرفته و معتقد است روند تقاضا و صدور ویزا بسیار پیچیده و وقت تلف کن است.

به نوشته گاردین، کیارستمی با انتشار بیانیه‌ای از اپرای ملی انگلیس به دلیل درک شرایط پیش آمده و حمایت از وی در این شرایط حساس تشکر کرد.

خبرنگار شهاب‌نیوز می‌افزاید: رفتارهای زشت و تحقیرکننده سفارت بریتانیا در تهران با داوطلبان اخذ ویزا طی یکی ـ دو سال اخیر به شدت افزایش یافته و این سفارتخانه علاوه بر آن که به خود اجازه می‌دهد مراجعان ایرانی را تفتیش عقاید کند، خود را به انجام هر عملی و عدم ارایه هیچ‌گونه توضیحی مجاز می‌داند. با آن که دامنه رفتارهای تحقیرآمیز با مسافران ایرانی در فرودگاه‌های کشورهای خارجی طی سه سال اخیر گسترش یافته و حتی به کشورهایی چون امارات نیز کشیده شده است، اما دولت بریتانیا در این زمینه استثناست چرا که به خود اجازه می‌دهد در داخل خاک ایران به مراجعان ایرانی اهانت کند! با آن که تغییر سفیر انگلستان در تهران و آغاز به کار سفیر جدید از روز گذشته (سه‌شنبه) این امید را به وجود آورده که سفارت این کشور در رفتارهای زشت و تحقیرکننده خود بازنگری کند، اما به نظر می‌رسد که این امید نیز به زودی ناامید شود و رفتارهای متبخترانه و خارج از چارچوب انگلیسی‌ها در تهران ادامه یابد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: