کد خبر: ۲۷۵۸۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۲
بحران بیماری و مرگ و میر در انتظار ایرانی ها

دود، ترافیک، کارخانه جات صنعتی همه و همه بلای جان انسان ها شده است.در واقع از همان روزهای صنعتی شدن جهان، آلودگی های زیست محیطی دامن انسان ها را گرفته و تا امروز هم ادامه دارد. آلودگی هوا در کلانشهر ها مرگ خاموشی است که سالانه هزاران نفر را دچار بیماریهای تنفسی و مرگ تدریجی می کند. شهرهای بزرگی همچون لندن در...

سرویس جامعه شفاف: دود، ترافیک، کارخانه جات صنعتی همه و همه بلای جان انسان ها شده است.در واقع از همان روزهای صنعتی شدن جهان، آلودگی های زیست محیطی دامن انسان ها را گرفته و تا امروز هم ادامه دارد.

آلودگی هوا در کلانشهر ها مرگ خاموشی است که سالانه هزاران نفر را دچار بیماریهای تنفسی و مرگ تدریجی می کند. شهرهای بزرگی همچون لندن در انگلیس، لس آنجلس در آمریکا، توکیو در ژاپنT بوپال در هند و مکزیکوسیتی در مکزیک در نیم قرن شاهد بیشترین تلفات آلودگی بودند.

البته این کشور ها طی 20 سال گذشته با توسعه حمل و نقل عمومی ، بالا بردن بردن کیفیت سوخت و اتومبیل های شخصی و خارج کردن کارخانه های صنعتی از شهر های بزرگ توانستند آلودگی هوای شهر های خود را کنترل کنند. در این میان کلانشهرهای کشورمان نیز از نظر آلودگی هوا وضعیت بدی دارند و تهران در بین آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.با وجود آنکه در این مدت، اقدامات بسیاری از سوی مسئولان در راستای کنترل و مهار آلاینده‌ها و آلودگی هوا صورت گرفته است، بنا بر آمارهای سازمان بهداشت جهانی در شهریور 1390 ، ایران هشتمین کشور آلوده جهان و اهواز، آلوده‎ترین شهر جهان محسوب شده است. با توجه به حجم آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهر‌های کشور، در سال‌های اخیر کارشناسان بارها نسبت به شکل‌گیری سونامی شدید سرطان در کشور به‌دلیل انواع آلودگی به ویژگی آلودگی هوا هشدار داده‌اند.

 همچنین، نگاهی به آمار روزهای پاک در تهران حاکی از آن است که تهران در سال 1390 با از سر گذراندن 215 روز ناسالم، آلوده‌ترین سال را تجربه کرده است. علاوه بر این،  گزارش‌ها در مورد آلودگی هوا در سال‌های 91 و 92 نشان می‌‌‌دهد که تهرانی‌ها در این سال‌ها تنها سه روز پاک داشته‌اند.

توزیع بنزین پتروشیمی‌ها، وجود کارخانه‌های واقع در غرب تهران و استفاده گسترده از وسایل نقلیه دودزا و فرسوده در سال‌های اخیر از عمده‌ترین دلایل بروز آلودگی هوا در تهران و برخی از کلانشهر‌ها به شمار می‌‌‌آیند. البته به این موارد باید وجود ریزگرد‌ها را اضافه کرد چراکه به گفته علی‌محمد شاعری، رئیس ستاد محیط ‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، مدل آلودگی هوای تهران در سال 93 با تغییر جدی روبه‌رو بود به طوری که انتشار ریزگرد‌های ناشی از بیابان‌های اطراف تهران در سال‌جاری بخش مهمی از بحران آلودگی هوا در این شهر را دامن زد.

با روی کار امدن دولت یازدهم و توزیع بنزین پاک هر چند وضعیت هوا در سال 93 کمی بهتر شد اما هنوز هم الودگی نفس پایتخت نشینان و بسیاری از مردم کلان شهرهای کشور را تنگ  می کند و هنوز چاره ای اساسی برای ان اندیشیده نشده است.

در ایران اگرچه تا کنون هیچ آمار رسمی در رابطه با میزان تلفات آلودگی هوا در کلانشهر هایی مانند تهران، مشهد و اصفهان اعلام نشده است اما تجربه کلانشهر های بزرگ دنیا نشان می دهد، آلودگی هوا می تواند منجر به تلفات جانی زیادی برای شهروندان کلانشهرها باشد. چنانچه براساس آمار سازمان ملل خسارت ناشی از آلودگی هوا در ایران تا سال 2008 برابر 8 میلیارد دلار بوده ، که این خسارت ها تا سال 2014 به 11 میلیارد دلار و تا سال 2019 به 15 میلیارد دلار خواهد رسید.

بنابراین آلودگی هوا موجی از بیماری های قلبی ،  تنفسی  و سرطان را به همراه خواهد داشت که اگر چاره ای برای ان اندیشیده نشود، بحران بیماری نیز علاوه بر آلودگی دامن کشور را خواهد گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
علی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
0
2
کشور با مردم یا بدون مردم . 8 سال 40 برابر حد مجاز دود بنزن به مردم دادند و اعتنایی نکردند، تازه ادعای خودکفا شدن هم داشتند.