کد خبر: ۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۳:۲۴

حسن مصلی نژاد

خورشید که ازکمان افق بالا می آید، مکزیکی ها با چشمانی افسرده وپرحسرت پشت پنجره خانه ها ایستاده اند. گریزی از خانه نشینی نیست . دستور این خانه نشینی پنج روزه را رئیس جمهور کشور در بحران صادر کرده است . مکزیکو - پایتخت 17 میلیون نفری مکزیک – اکنون به شهر نفرین شدگان می ماند .

خیابان ها غرق در سکون اند . وحشت، سایه بی رحم خود را بر سر شهر انداخته است . صنعت گردشگري در آستانه تعطیلی است و اقتصاد پایتخت، روزانه شصت ميليون دلار زیان می دهد.مدرسه ها ، پارک ها ، سینماها ، استخرهای شنا ، کلوپ های شبانه و حتی برخی وزارتخانه ها حکم تعطیلی دریافت کرده و تنها بیمارستان ها ، بانک ها و وسایل حمل و نقل عمومی فعال اند .در مکزیک 107 میلیون نفری کمتر سابقه ای از این سکون و آرامش به ذهن ها می آید . آرامشی تحمیلی که البته از بیم جان ، اعتراضی را بر نمی انگیزد . ویروس آنفلوانزای خوکی که انتشار آن در ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ هم گزارش شده بود، یک بار دیگر پنجه در پنجه انسان ها انداخته و قربانی می گیرد .گفته می شود ویروس های آنفلوانزا در انسان و مرغ و خوک دست به دست هم داده اند و در جهشی ژنی ، بیماری مرگبار تازه ای را خلق کرده اند .

در رودررویی با این بیماری تنفسی ، مجلس نمایندگان مکزیک بودجه ای 380 میلیون دلاری تخصیص داده تا در ساخت آزمایشگاه های پیشرفته و استخدام پزشکان چیره دست هزینه شود .سازمان جهانی بهداشت سطح هشدار خود را از چهار به پنج بالا برده تا این اپیدمی که مرز نمی شناسد و از هفدهم آوریل به فاصله تنها دو هفته خود را به آمریکا ، کانادا ، ژاپن ، برزیل ، اسپانیا ، نیوزیلند، استرالیا و 20 کشور دیگر رسانده ، بیش از این جهانی نشود .در امریکا وزارت آموزش و پرورش از تعطیلی بیش از چهار هزار مدرسه از بیم شیوع آنفلوانزای خوکی خبر داده است . چین ، ژاپن ، مکزیک ، استرالیا و السالوادور اسکنرهایی در فرودگاه ها نصب کرده اند تا دمای بدن مسافران را اندازه گیری و موارد مشکوک را شناسایی کنند. کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا که به تازگی خود را به نشست اضطراری لوکزامبورگ رساند، به اروپایی ها توصیه کرد به جای دستپاچگی و ترس، صبر پیشه کنند . با این حال تا زمانی که درمانی مطمئن تر و عملی تر از این دلداری ها پیشنهاد نشود ، کسی به درستی نمی داند آنفلوانزای خوکی با جهان و جهانیان چه خواهد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار