کد خبر: ۲۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۱:۴۴

در سلامت كامل به سر مي‌برند

مسئول پايگاه تحقيقات علوم سلولي پژوهشكده رويان اصفهان گفت: «رويانا» گوسفند شبيه‌سازي، «بوانا» نخستين گاو آزمايشگاهي و «حنا» نخستين بزغاله شبيه‌سازي در سلامت كامل به سر مي‌برند و هيچ مشكلي ندارند.

محمدحسين نصر‌اصفهاني در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس با اشاره گفت: رويانا هم اكنون به بلوغ كامل رسيده و در سلامت كامل در يك گله زندگي مي‌كند.

وي ادامه داد:‌بوانا هم اكنون يك‌ساله شده و همانند گاوهاي ديگر است و هيچ مشكلي سلامتي او را تهديد نمي‌كند و حنا نيز كه هم اكنون يك ماهه شده رشد خوبي داشته و در سلامت كامل به سر مي‌برد.

به گزارش فارس، نخستين بز شبيه‌سازي شده كشور ساعت 1:30 دقيقه بامداد 26 فروردين 1388 در پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي اصفهان پژوهشكده رويان پس از عمل سزارين متولد شد.

اولين گوساله ماده حاصل از بلوغ آزمايشگاهي تخمك و باروري خارج رحمي، سالم و با وزن 53 كيلوگرم و به صورت طبيعي در تاريخ 15 ارديبهشت به دنيا آمد و «بووانا» (BOVANA) نام گرفته است كه «بووانا» بر گرفته از نام لاتين گاو ‌«BOVINE» و بر وزن نام گوسفند شبيه‌سازي شده ايران رويانا است.

نخستين گوسفند شبيه‌سازي كشور كه جنين آن از طريق انتقال هسته يك سلول بالغ از غضروف گوش گوسفند به درون تخمك بدون هسته گوسفند ديگري به دست آمده بود، حدود ساعت 10 شب ‌چهارشنبه 11 مرداد 85 در پايگاه تحقيقاتي پژوهشكده «رويان» در اصفهان متولد شد.

اين گوسفند ماده علي‌رغم تلاش‌هاي دامپزشكي فراواني كه صورت گرفت به دليل عوارض زايماني نتوانست بيش از چند دقيقه ادامه حيات دهد با اين حال آزمايش‌هاي مولكولي بر اساس ماركرهاي STR مويد صحت انجام همانندسازي بود.

دومين گوسفند شبيه‌سازي شده «رويانا» در ايران ساعت 30 دقيقه بامداد ‌شنبه 8 مهر‌ از طريق عمل سزارين در پايگاه تحقيقاتي اصفهان پژوهشكده رويان به دنيا آمد و هم اكنون ‌در سلامت كامل به سر مي‌برد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار