کد خبر: ۲۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۰:۰۴

ماجرا از آنجا آغاز شد که در اولين روز افتتاح نمايشگاه و ساعتي پس از تعطيلي، عده‌اي غرفه موسسه اطلاعات را به هم ريختند و خساراتي را به اموال اين موسسه وارد کردند .

موسسه اطلاعات سال‌هاست که به عنوان يکي از بي‌حاشيه‌ترين ناشران در نمايشگاه کتاب تهران حاضر مي‌شود و بسياري به واسطه تخفيف‌هاي ويژه اين نشر به غرفه بزرگ و وسيع اين ناشر سر مي‌زدند. اما سيد محمود دعايي که هميشه مشي معتدلي داشته هم اين روزها نتوانست درگير حاشيه‌هاي پررنگ تر از متن بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي به رياست «محمدحسين صفارهرندي» کارمند سابق روزنامه «کيهان» نشود.

به گزارش شهاب؛ براساس شنيده‌ها مسوولان موسسه اطلاعات به بررسي انصراف از شرکت در نمايشگاه کتاب مي‌پردازند و ممکن است در اعتراض به برخورد صورت‌گرفته با غرفه اين انتشارات براي اولين بار از حضور در نمايشگاه كناره گيري كنند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در اولين روز افتتاح نمايشگاه و ساعتي پس از تعطيلي، عده‌اي غرفه موسسه اطلاعات را به هم ريختند و خساراتي را به اموال اين موسسه وارد کردند از جمله آنکه کتاب‌ها را پاره کردند و مانيتورهاي نصب شده در غرفه را در وسط راهرو گذاشتند و بي‌اينکه خسارتي به مانيتورها وارد کنند، کنترل مانيتورها را هم روي آنها قرار دادند. اين در حالي است که مسوولان برگزاري نمايشگاه کتاب نسبت به اين اقدام اظهار بي‌اطلاعي کرده‌اند.

با اين حال از سال گذشته و همزمان با اعلام خبري از سوي وزير اطلاعات مبني بر اينکه احتمال بمب‌گذاري از سوي عناصر خرابکار در نمايشگاه کتاب وجود داشت، تيم حفاظت و حراست از نمايشگاه کتاب قوي‌تر از سال‌هاي گذشته شده و نزديکي به زمان انتخابات هم به اين حساسيت‌ها افزوده است. با وجود حاشيه‌هايي همچون جمع‌آوري برخي کتاب‌ها و تعطيلي يک غرفه، تخريب و خرابکاري اتفاق تازه‌اي است که تا پيش از اين براي هيچ ناشري اتفاق نيفتاده است.

کارشناسان معتقدند اين اتفاق در طول 22 دوره نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران بي‌سابقه است. علي‌محمد‌هاشمي، مدير توزيع و مسوول غرفه اين انتشارات در اين باره گفته است: «صبح که به نمايشگاه آمديم مشاهده کرديم که قفسه‌هاي کتاب‌ها ريخته و کتاب‌هاي ما روي زمين است و جلد تعدادي از آنها نيز پاره شده است. همچنين تلويزيون به وسط راهرو انتقال يافته و کنترلش را روي آن گذاشته بودند. به ما گفته شده که بيمه خسارات وارد شده را پرداخت خواهد کرد، ما هنوز نتوانسته‌ايم کارشناس بيمه را بياوريم اما قول پرداخت خسارت به ما داده شده است.»

خبرنگار شهاب‌نیوز در پایان می‌افزاید: حمله عجیب به غرفه روزنامه اطلاعات در حالی است که سيد محمود دعايي مدیر معتدل و میانه‌روی این روزنامه طی هفته‌های اخیر به دلیل نگرانی از شرایط کشور آشکارا به حمایت از میرحسین موسوی پرداخته و علاوه بر همراهی او در چند سفر انتخاباتی، با اجاره دادن سالن همایش‌های موسسه اطلاعات به ستاد میرحسین نیز موافقت کرده است. این مساله باعث شده که سایت‌های اینترنتی منسوب به دولت به رغم تاکیدات رهبر انقلاب و حتی شخص آقای احمدی‌نژاد، حمله به دعایی را نیز همانند حمله به چهره‌های منتقدی چون میرحسین موسوی، کروبی، هاشمی، خاتمی، مسیح مهاجری، روحانی، قالیباف و... در دستور کار روزانه خود قرار دهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: