کد خبر: ۲۸۱۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۳
آیا حلقه های مفقوده رویدادهای مهم دوران دفاع مقدس سرانجام تکمیل خواهد شد؟

چرا جبهه ایران در بهار سال 67 شکست های یکی پس از دیگری را تجربه می کند و آنقدر اوضاع برای کشور بحرانی می شود که ریاست محترم جمهوری وقت (آیت الله خامنه ای) و ریاست مجلس ( آیت الله هاشمی رفسنجانی) به سرعت به جبهه ها می روند و هر کدام در جبهه جنوب و غرب مستقر می شوند تا از شکست های احتمالی بعدی جلوگیری کنند؟

سید مهدی دزفولی ، سردبیر خبری: هفته دفاع مقدس باز همانند سال های اخیر از راه رسید و این بار صدا و سیما در اقدامی قابل تقدیر برنامه ای با نام "سطرهای ناخوانده" را به مدت 6 شب بر روی آنتن شبکه اول سیما برد که متفاوت تر از برنامه های سال های گذشته بود.

این برنامه با حضور مهمانانی همانند دریادار علی شمخانی ، محسن رفیق دوست ، محسن رضایی ، امیر سرتیپ مفید و ... برگزار شد که بیش از همه حضور محسن رضایی در دو شب پایانی این برنامه رسانه ای تر و جنجالی تر شد.


محسن رضایی با حضور در دو قسمت آخر برنامه سطرهای ناخوانده به برخی از مقاطع مهم جنگ به صورت ناقص اشاره هایی را نمود.

هدف از این برنامه بیان ناگفته های جنگ تحمیلی و رویدادهای مهم هشت سال دفاع مقدس بوده است که در برخی از دقایق این برنامه نیز این هدف محقق شده است.

اما هدف از نگارش این سطور پرسش در مورد بیان برخی از ناگفته ها است و اینکه چرا همچنان ان پرسش ها پاسخی را نمی یابند؟

اینکه چطور ایران توانست از سال 1361 تا 1366 به خوبی در مقابل دشمن متجاوز بایستد و از کشور دفاع کند اما پس از عملیات کربلای 5 روند معکوس شد و ایران مناطق تصرف شده را یکی پس از دیگری واگذار کرد و همچنین تلفات زیادی به ایران وارد شد و حتی ایران فاو را هم از دست داد تا عملا شرایط به روزهای اول جنگ باز گردد!حتی در همین مقطع زمانی باز خرمشهر در معرض خطر سقوط قرار گرفت و از سوی دیگر از فروردین ماه 1367 نیز کرمانشاه هم در معرض خطر سقوط قرار گرفت!

اینکه در روزهای پایانی دفاع مقدس چه اتفاقاتی رخ می دهد که امام(ره) دستور تشکیل دادگاه هایی را برای محاکمه خاطیان صادر می کنند و حتی قرار بوده است برخی از فرماندهانی که خطای آنها محرز شده بود دادگاهی شوند؟

چرا توان نظامی ایران به شدت تحلیل می رود و بعد از انتخابات مجلس سوم شورای اسلامی اعزام به جبهه ها به نحو چشم گیری کاهش می یابد و در آن سوی جنگ عراق به بیش از 70 لشگر دست پیدا می کند و نیروی نظامی او در مقایسه با اوایل جنگ سه برابر می شود؟

چرا جبهه ایران در بهار سال 67 شکست های یکی پس از دیگری را تجربه می کند و آنقدر اوضاع برای کشور بحرانی می شود که ریاست محترم جمهوری وقت (آیت الله خامنه ای) و ریاست مجلس ( آیت الله هاشمی رفسنجانی) به سرعت به جبهه ها می روند و هر کدام در جبهه جنوب و غرب مستقر می شوند تا از شکست های احتمالی بعدی جلوگیری کنند؟

چرا امام (ره) در کمتر از 1 ماه در تابستان سال 67 حاضر به پذیرش قطعنامه 598 می شوند و به تصریح در نامه مشهور خود می گویند که جام زهر را می نوشند؟

اینها ناگفته هایی است که یا باز کمتر به آنها پرداخته شد و یا مطلقا به آنها پرداخته نشد.

گویا همچنان قرار است حلقه هایی مفقوده در تاریخ دفاع مقدس وجود داشته باشد که آشکار شدن نقاط ابهام دوران جنگ را همچنان سخت می کند!

راستی چرا عملیات کربلای 4 در زمستان سال 65 ، لو می رود و لو رفتن عملیات هم بر همگان آشکار می شود اما باز عملیات اجرا می شود و ضربه سختی به نیروهای ایران وارد می شود که تا آن زمان بی سابقه بوده است؟مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی در مصاحبه با رونامه اعتماد ملی در 9 خرداد ماه 1385 به مقاطع مهمی از جنگ اشاره کرد و سخنان مهمی را در این باره گفت.وی در آن زمان امام جمعه اصفهان بود و نقش مهمی در اعزام نیرو به جبهه های جنگ داشت.

آیت الله طاهری اصفهانی که از نزدیک در جریان آن عملیات بوده است پیرامون کربلای 4 در خاطرات خود گفته بود:

"عملیات‌ کربلای‌ چهار بود. [...] به‌ خط‌ مقدم‌ که‌ رسیدیم‌، دیدم‌ که‌ عراقی‌ها از منورهایی‌ استفاده‌ می‌کنند که‌ شب‌ را مانند روز روشن‌ می‌کند. به‌ خرازی‌ گفتم‌ خودت‌ را به‌ آقای‌هاشمی‌ برسان‌ و بگو که‌ عملیات‌ لو رفته‌ است‌. خرازی‌ رفت‌ و برگشت‌ و گفت‌ که‌ آقای‌هاشمی‌ گفته‌ که‌ من‌ مقلد امام‌ هستم‌ و باید عملیات‌ انجام‌ شود. من‌ پاسخ‌ دادم‌ که‌ امام‌ هم‌ اگر شرایط‌ را ببینند، اجازه‌ عملیات‌ نخواهند داد. اما به‌ هر حال‌ عملیات‌ انجام‌ شد. بچه‌های‌ ما چند دسته‌ بودند، گروهی‌ که‌ زیر آب‌ می‌رفتند و یک‌ لوله‌هایی‌ برای‌ نفس‌کشیدن‌ از بالای‌ سرشان‌ روی‌ آب‌ بیرون‌ می‌آمد و عده‌ای‌ هم‌ که‌ با قایق‌ می‌رفتند. عراقی‌ها این‌ لوله‌ها را می‌زدند و وقتی‌ بچه‌های‌ ما مجبور می‌شدند سرشان‌ را بالا بیاورند، آنان‌ را شهید می‌کردند. خلاصه‌ تعداد زیادی‌ از بچه‌های‌ ما را شهید کردند." (اعتماد ملی، ۹ خرداد ۱۳۸۵)

چرا طولانی شدن جنگ، سیاست "جنگ تا یک پیروزی" را هم نافرجام کرده بود؟ بعد از عملیات والفجر۱۰ در منطقه حلبچه، عراق بصورتی گسترده به فاو حمله کرد و آن منطقه را پس گرفت. به این ترتیب موازنه قوا کاملا به سود دشمن برهم خورد و ارتش عراق پس از آن توانست تمام مناطق اشغال شده توسط ایران را بازپس گرفته و حتی بار دیگر وارد خاک ایران شود. چاره‌ای جز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ نمانده بود. (مجله مطالعات راهبردی بسیج - پاییز ۱۳۸۵ - شماره ۳۲- ص۱۴۰)

اینها نکات و سوالاتی است که اگر پاسخی شفاف به آنها داده شود یقینا آن زمان است که می توان تحلیلی جامع از مقطع فتح خرمشهر در سال 61 تا مرداد ماه 1367 داشت اما تا زمانی که این ناگفته ها گفته نشود و ابهامات بر طرف نشود یقینا همچنان افرادی خواهند بود که سخن از جعبه سیاه جنگ خواهند زد و اتهام زنی به دیگران نیز ادامه خواهد داشت و هر کس مدعی خواهد بود اصرار مگوی فراوانی را در سینه دارد!


کتاب راز قطعنامه مدعی است که ناگفته های فراوانی را از مقطع پایانی جنگ با خود به همراه دارد و نویسنده منصفانه در این باره قلم زده است!

ای کاش پاسخگویی مسئولان عالی رتبه دوران جنگ در مورد هشت سال دفاع مقدس فقط محدود به دوران هفته دفاع مقدس نباشد و بیشتر و بهتر از این ایام پاسخگویی ها و رفع ابهامات وجود داشته باشد.

ای کاش باور داشته باشیم که 8 سال دفاع مقدس حرف برای گفتن بسیار دارد و اگر نگاهی جامع و منصفانه به آن دوران داشته باشیم می توانیم بسیاری از مسائل و مشکلات امروز را نیز حل و فصل نمائیم و از سیاسی کاری عده ای فرصت طلب نیز جلوگیری نمائیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۶
0
6
تا زمانیکه ما خود به ملت اعتماد نکنیم و صادقانه حرف خود نزنیم دشمن حرفهای نگفته بسیاری خواهد داشت
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
0
6
به نظر من آقاي رضائي فقط سفسطه كرد واصلا" به سوالات كليدي جواب نداد
sadegh
UNITED STATES
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
7
0
درودبرسرداررضایی شیربختیاری