کد خبر: ۲۸۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۴:۵۰

هدف اصلی از طراحی پروژه نوباکو که ساخت خط لوله سه‌هزار و 300 کیلومتری، ۱۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت؛ انتقال گاز بدون گذر از روسیه، از ترکیه به اتریش و کاستن از وابستگی اتحادیه اروپا به ذخایر گاز روسیه است.

سفر وزیر نفت کشورمان به آلمان که به دعوت شخصی "گرهارد شرودر" صدر اعظم پیشین این کشور انجام شده بود، روند صادرات گاز ایران به اروپا را وارد فاز جدیدی کرده است.

به گزارش شبکه ایران، با بی‌نتیجه بودن نشست کشورهای اروپای مرکزی و خاورمیانه در پراگ برای امضای تفاهم‌نامه‌ای درباره پروژه انتقال گاز نوباکو، به دلیل امتناع برخی کشورها از امضای آن، تلاش برای قرار دادن ایران در مسیر ترانزیت نفت و گاز از کشورهای آسیای مرکزی به اروپا بشتر شده است.
اتحادیه اروپا چندین سال است که از تلاش برای افزایش منابع برای گاز مورد نیاز خود سخن می‌گوید که به نتیجه چندانی نرسیده است، اما به نظر می‌رسد پس از آن که دعوای گاز میان دو کشور روسیه و اوکراین در ژانویه گذشته باعث سردی خانه اروپایی‌ها شد این اتحادیه در هدف خود ثابت‌قدم‌تر شده است.

هدف اصلی از طراحی پروژه نوباکو که ساخت خط لوله سه‌هزار و 300 کیلومتری، ۱۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت؛ انتقال گاز بدون گذر از روسیه، از ترکیه به اتریش و کاستن از وابستگی اتحادیه اروپا به ذخایر گاز روسیه است.
ایران به عنوان کشورى با ذخایر عظیم انرژى نفت و گاز مى‌تواند بخشى از نیازهاى این قاره را تامین کند. ایران به لحاظ میزان ذخایر با بیش از ۲۸ تریلیون مترمکعب گاز، بعد از روسیه در ردیف دوم جهان قرار دارد.

ایران شریک قابل اعتماد اروپا
کشورهای اروپایی بی‌علاقه نیستند که مبدا تامین گاز خود را تغییر داده و یا حداقل نیازهای خود و کشورشان را محدود به منابع ثابت و ویژه نکنند. بنابراین از دیرباز توجه ویژه‌ای به ایران به عنوان دومین دارنده ذخایرگازی دنیا پس از روسیه داشته‌اند.
وضعیتی که در طی چند ماهه اخیر برای کشورهای اروپایی در تامین انرژی مورد نیاز آنها ایجاد شده،‌ به عنوان محرک اساسی برای سوق دادن آنها به سمت بازار بسیار مناسب انرژی ایران تبدیل شده که به طوری که برخورد برخی از کشورهای این قاره که به عنوان متحد اصلی آمریکا محسوب شده و سیاست تحریمی این کشور را تائید کرده‌اند، نیز به دلیل منافع کشورشان،‌ به خواسته‌های تحریمی ایالات متحده توجهی نشان نداده‌اند.

به طور نمونه می‌توان به سفر دو روزه هیات ایرانی به برلین به در طی چند روز اخیر به ریاست "غلامحسین نوذری"، وزیر نفت اشاره کرد که روند صادرات گاز ایران به اروپا را وارد فاز جدیدی کرده است.
همچنین در این شرایط حضور بیش از 90 شرکت آلمانی در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی تهران همه بازیگران بین‌المللی حوزه انرژی را مطمئن کرد که ایران در آینده‌ای نزدیک به یکی از بزرگترین قدرت‌های انرژی جهان تبدیل خواهد شد.

با توجه به سابقه اقدام روسیه در قطع جریان صدور گاز به شرق و غرب اروپا، کوشش برای متنوع ساختن منابع تامین گاز اروپا، به منظور افزایش ضریب امنیت توزیع انرژی، این بار بیش از هر زمان دیگر مورد توجه مراکز تصمیم گیری در اروپا قرار گرفته است.
نکته مهم دیگر در آغاز تلاش‌های تازه برای متنوع ساختن منابع توزیع گاز اروپا، چشم پوشی نکردن از قابلیت‌های ایران به عنوان یکی از مسیرهای اصلی انتقال انرژی آسیای مرکزی است. همچنین امکانات بالقوه و بی‌نظیر ایران در تامین بخش عمده‌ای از نیازهای قاره اروپا به گاز وارداتی نیز بر کسی پوشیده نیست.حال آنکه ایران با در اختیار داشتن ۱۶ در صد از ذخایر گاز طبیعی جهان، عملا متصل به لوله‌های انتقال گاز اروپا است.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با تاکید بر اینکه پروژه خط لوله نوباکو بدون گاز ایران اجرایی نخواهد بود، می‌گوید: با توجه به پیش‌بینی افزایش نیاز کشورهای اروپایی به گاز طبیعی در طی دهه آینده، حتی با ساخت این خط لوله هم نمی توان کل نیازها را تامین کرد.
وی در رابطه با برنامه‌های ایران برای صدور گاز طبیعی به اروپا، توضیح می‌دهد: تاکنون ایران پنج مسیر مختلف را برای انتقال گاز خود به اروپا تعریف کرده است که در آینده حتی ممکن است مسیرهای جدیدی نیز تعریف شود.

خط لوله نابوکو، خط لوله پرشین، مسیر عراق _ سوریه _ اروپا و دو مسیر دیگر پنج راه پیشنهادی برای انتقال گاز به اروپا هستند که تاکنون هیچ مسیری انتخاب نشده است و هنوز بررسی‌ها ادامه دارد.
مسیر خط لوله نوباکو از دریای خزر تا غرب اروپا
وزیر نفت ایران نیزدر گفت و گو با یک روزنامه آلمانی یا تاکید بر نیاز روزافزون اروپا به منابع انرژی و با اشاره به علاقه بسیاری ازشرکت‌های اروپایی برای همکاری با تهران در این زمینه، کشور ایران را یک شریک قابل اعتماد برای اروپا ارزیابی کرد.
در مورد صدور گاز به اروپا، ایران ناگزیر از سرمایه‌گذاری چند میلیاردی برای کشیدن خط لوله نیست. بخشی از این امکانات در مرز ترکیه هم اکنون فراهم است و بخش دیگر نیز در حال فراهم شدن. به دلیل عضویت احتمالی ترکیه در جامعه اقتصادی اروپا در آینده، ایران برای صدور گاز خود از مسیر ترکیه به اروپا ناچار به پرداخت عوارض به ترکیه نیز نیست.
در نشست اخیر سران نوباکو که پراگ پایتخت جمهوری چک برگزار شده بود، علاوه بر اتحادیه اروپا، کشورهای دارای منابع نفت و گاز از خاورمیانه و منطقه دریای خزر شرکت کرده بودند. در این نشست ایالات متحده، ‌روسیه و اوکراین نیز به عنوان ناظر حاضر بودند.
بر اساس برنامه زمان‌بندی تعریف شده، قرار است ساخت خط لوله نوباکو در سال 2011 آغاز و در سال 2014 بهره‌برداری از آن آغاز شود. هزینه این طرح 13 میلیارد دلار برآورد شده است.

سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان در این نشست با اتحادیه اروپا برای اجرای پروژه انتقال گاز نوباکو به توافق نرسیدند. به گفته دیپلمات‌ها، این سه کشور تحت فشار روسیه از امضای موافقتنامه مشارکت در خط لوله نوباکو خودداری کردند.
روسیه پروژه نوباکو را رقیبی برای خط لوله "سوث استریم" و تهدیدکننده خود بر بازار انرژی اروپا می‌داند.

توافق جدید گازی با آلمان و فرانسه
خبر مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از مذاکره و توافق گازی با چند شرکت آلمانی و فرانسوی در نشست برلین، گویای برنامه جدیدی است که اروپائیان برای رسیدن به بازار گازی کشور برای تامین انرژی خود در نظر قرار گرفته‌اند.
به گفته "رضا کسایی‌زاده"، در این مذاکرات تعداد زیادی از شرکت‌های اروپایی تمایل خود را برای خرید گاز پروژه ایران LNG و مشارکت در این طرح اعلام کردند.

وی با تاکید بر ای که پیشتر یک برنامه زمان بندی برای تعیین شریک خارجی در پروژه ایران ال.ان.جی در تهران تدوین شده بود، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کنیم این برنامه در مدت 6 ماه آینده به طور کامل اجرایی شود
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: