کد خبر: ۲۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۵:۱۹
روزنامه لس آنجلس تايمز نوشت كه سازمان مركزي اطلاعات آمريكا (سيا) در دولت سابق اين كشور شكنجه محروميت از خواب را دستكم در مورد بيش از ‪۲۵‬مظنون بازداشت شده، اجرا كرد.

به گزارش ایرنا، لس آنجلس تايمز شنبه شب به نقل از يادداشتي كه وزارت دادگستري آمريكا منتشر كرد، افزود كه در يك مورد به سيا اجازه داد ه شد تا زندانيان را حتي به مدت ‪۱۱‬روز از خواب محروم كنند ، اما اين مدت اندكي بعد به يك هفته كاهش يافت.

به نوشته اين روزنامه، محروميت از خواب از مهمترين بخش‌هاي برنامه بازجويي‌هاي سيا بود كه براي از پا دراوردن و درهم شكستن روحيه دهها مظنون بازداشت شده مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

لس آنجلس تايمز ادامه داد كه گرچه روش ياد شده از موارد ممنوع شده براساس دستور ماه ژانويه باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكاست، اما يك نيروي ويژه هم اكنون نيز در حال بازبيني امكان استفاده مجدد از آن در كنار ديگر روش‌هاي بازجويي مي‌باشد.

اين نشريه افزود كه يادداشت‌هاي منتشر شده از سوي وزارت دادگستري آمريكا در ماه گذشته نشان مي‌دهد كه عوامل سيا هنگام اجراي شكنجه محروميت از خواب بر روي زنداني، وي را گاه تا چند روز با دست و پاي زنجير شده مجبور به ايستادن مي‌كردند.

بر اساس اين گزارش، پاهاي زندانيان كه تنها لباس زير به تن داشتند و از غذا خوردن نيز محروم مي‌شدند، به زمين و دستان آنها نيز در نزديكي چانه شان به غل و زنجير كشيده مي‌شد و بدين ترتيب، هرگاه به خواب مي‌رفتند و از حال تعادل خارج مي‌شدند، زنجيرهاي دست و پاهايشان آنها را در همان حال ايستاده نگه مي‌داشتند.

لس آنجلس تايمز به نقل از يك گزارش صليب سرخ در سال ‪۲۰۰۷‬ميلادي افزود كه زندانيان به خاطر فشار غل و زنجيرها، همواره از ناحيه مچ دست و پا مجروح بودند.

اين نشريه افزود كه از نظر سيا، محروميت از خواب از روش‌هايي با قدرت تاثيرگذاري منحصر به فرد بود كه مقاومت زندانيان را بدون وارد شدن آسيب هاي ظاهري ، در هم مي‌شكست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: