کد خبر: ۲۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۴:۴۰

باید به نتیجه حاصل از معرفی کاندیدا هم فکر کرد و به رای آوری یک کاندیدا و پیروزی نهایی اندیشید.

مجید انصاری عضو شاخص مجمع روحانیون که زمانی نیز کروبی دبیر کل آن بود، وی را از چهره‌های ارزشمند نظام و جریان اصلاحات می‌داند اما از سوی دیگر این اعتقاد را نیز دارد که میر حسین موسوی هم چهره ارزشمندی است.

به گزارش فردا حجت‌الاسلام مجید انصاری همچنین به فلسفه معرفی کاندیدا به مردم اشاره می‌کند و می‌گوید: باید به نتیجه حاصل از معرفی کاندیدا هم فکر کرد و به رای آوری یک کاندیدا و پیروزی نهایی اندیشید.

وی در این خصوص ادامه می‌دهد: حتی در صورت تساوی توانایی‌ها و شاخص‌های صلاحیت کاندیداهای متعدد باید فردی را برگزید که شانس پیروزی دارد.

انصاری درباره خصوصیات یک کاندیدای اصلح می‌گوید: چون هدف اداره بهتر کشور است، تجربه کاری و توانایی انجام امور و تیم همفکران کاندیدا از شاخص‌های مهم ارزیابی می‌باشد.

نماینده مجلس سابق شورای اسلامی در ادامه به ارزیابی عملکرد دولت نهم در پایبندی به قانون می پردازد و با انتقاد از وضعیت موجود می‌گوید: باید به اصولی نظیر توجه به تجربه‌ها، خردگرایی، مقبولیت بین‌المللی، جمع‌گرایی و داشتن سعه صدر برگردیم.

انصاری در ادامه به فرایند انتخاب مهندس میر حسین موسوی به عنوان کاندیدای مجمع روحانیون اشاره کرد و گفت: ما ضمن احترام به آقای کروبی، موسوی را به دلیل تجربه بسیار موفق‌اش درمدیریت کشور و داشتن روحیه جمع‌گرایی به عنوان کاندیدای نهایی خود انتخاب کردیم.

وی همچنین به مقبولیت موسوی در میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، ساده زیستی بدون ادعا، پرهیز از عوام‌گرایی و ارتباط خوب با جامعه دانشگاهی و نخبگان کشور را از مشخصه‌های دیگر موسوی دانست و تاکید کرد: این به معنای عدم وجود چنین شاخص‌هایی در آقای کروبی نیست اما موسوی شانس رای آوری دارد که بسیار مهم است.

مجید انصاری در ادامه گفت: فرد مطلوب و کاندیدای اول ما آقای خاتمی بود اما با توجه به اینکه رجوع به موسوی حتی در انتخابات سال 76 هم طرح و پیگیری شد، بعد از خاتمی ایشان را انتخاب کردیم.

وی تاکید کرد: موسوی چهره جدید یا مهره اضطراری اصلاح‌طلبان نیست.

انصاری در ادامه پیرامون پایبندی موسوی به اصول گفت: وی بارها تاکید کرده است در اصلاح‌طلبی مدام به اصول مراجعه می‌کند و این همانی است که خاتمی نیز بارها بدان اشاره و تاکید داشت.

وی در ادامه اظهار داشت: ما اصلاح‌طلبی را خارج از موازین ارزشی نظام دنبال نمی‌کنیم اما نگاهی که ارزش‌ها را ابراز می‌داند و آنرا به گونه‌ای تنگ‌نواز تعریف می‌کند که اکثریت جامعه را خارج از ارزش گرایی می‌داند، قبول نداریم.

انصاری ادامه داد: اصول بنیادین نظام جمهوری اسلامی ایران یا ساختارهای درونی نظام مثل ولایت فقیه، قانون اساسی، حق رای مردم، جمهوریت و عدالت مسائلی نیست که اصلاحات بدون تکیه بر آنها معنا یابد. در واقع اصلاح‌طلبی بدون توجه به اصول، …..یا انحراف. ما به دنبال اصلاح‌ روش‌ها، سیاستها، اندیشه‌ها و رفتار هایی هستیم که طی زمان به دلیل تحجرگرایی، منفعت طلبی، تنگ نظری و فساد است به انحراف کشیده شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: حرکات اصلاح‌طلبی مبانی اصولی دارد و در بطن اسلام و قرآن نهفته است.

وی ادامه داد: در موضوع ولایت فقیه ما معتقدیم، ولایت فقیه به عنوان عالی‌ترین نماد انسجام ملی، عالی‌ترین نهاد اداره کشور که سه قوه را زیر نظر دارند و طبق اصل 110 قانون اساسی مسئولیت‌های بزرگی دارند، می‌باشد. مقام رهبری در واقع نوک هرم و به مثابه پدر خانواده است و چتر فراگیری است که همه ملت با تمام گرایشان و قومیت‌ها و تنوعی که دارند از این جایگاه حمایت می‌شوند.

انصاری تاکید کرد: اما این که عده‌ای بخواهند تنگ‌نظرانه مقوله ولایت فقیه را مصادره به مطلوب کنند و رفتارهای نادرست و تند خود را در پوشش حمایت‌های ولایت‌فقیه انجام دهند، پذیرفته نیست.

عضو شاخص جریان اصلاح‌طلبی کشور در ادامه افزود: اصلاح‌طلب واقعی کسی است که بر اصول قابل قبول تکیه کند و اصولگرای واقعی هم کسی است که معتقد باشد اداره صحیح کشور و توجه به اصول بدون توجه به اصلاح‌طلبی مسیر نیست. در واقع اصلاح‌طلبی مثل حرکت درختی بالنده است که از ریشه‌اش که همان اصول است تغذیه می‌شود.

وی درباره میرحسین ادامه داد: مهندس موسوی تلفیق زیبایی بین این قضایا در ستادهای انتخاباتی‌شان داشتند و این هنر او و نیاز امروز کشور است که تجلی یافته است. موسوی امروز می‌گوید برای اداره کشور دست تمام توانمندان و دلسوزان کشور را می‌‌فشارد و این هنر اوست، زمانیکه نخست‌وزیر بود در دولت خود 9 وزیر مخالف و منتقد خود از نظر سیاسی را به کار گرفت.

انصاری تاکید کرد: این هنری است که دیگران یا از آن کم بهره‌اند یا بی‌بهره.

وی درباره سوبرداشهایی که توسط برخی جریانات سیاسی از سخنان رهبر انقلاب می‌شود نیز گفت: نمی‌دانم ایشان با چه زبانی بگویند که این ادعاها تمام شود. سخنرانی ایشان در مشهد با آن صراحت تکلیف را روشن کرده است. ساختار نظام اسلامی براساس انتخاب رئیس جمهور توسط مردم است و استناد به نکته رهبری برای تعیین و تحمیل بر جامعه، مخالف روح قانون اساسی و خط مشی مقام معظم رهبری است.

مجید انصاری در پایان گفت: به عنوان یک روحانی، مصاحبه خود را رنگ قرآنی کی‌دهم. خدا در قرآن می فرماید: خدا هرگز سرنوشت قومی را تغییر نخواهد داد الا اینکه خودشان بخواهند. من بسیار امیدوارم که مهندس موسوی بار دیگر مدیر اجرایی کشور شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: