کد خبر: ۲۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۲:۴۵

تازه‌ترين گزارش صندوق بين‌المللي پول نشان مي‌دهد كه ارزش صادرات كالا و خدمات ايران در سال جاري به 75 ميليارد و 500 ميليون دلار خواهد رسيد كه نسبت به سال گذشته با صادرات 110 ميليارد و 900 ميليون دلاري كاهش 35 ميليارد و 400 ميليون دلاري نشان مي‌دهد.

گزارش جديد صندوق بين‌المللي پول نشان مي‌دهد كه ايران از لحاظ ارزش صادرات و واردات كالا و خدمات در مكان سوم منطقه خاورميانه و آسياي مركزي قرار دارد.

به گزارش ايسنا، تازه‌ترين گزارش صندوق بين‌المللي پول نشان مي‌دهد كه ارزش صادرات كالا و خدمات ايران در سال جاري به 75 ميليارد و 500 ميليون دلار خواهد رسيد كه نسبت به سال گذشته با صادرات 110 ميليارد و 900 ميليون دلاري كاهش 35 ميليارد و 400 ميليون دلاري نشان مي‌دهد.

آمارهاي منتشره نشان مي‌دهد كه در ميان 30 كشور منطقه خاورميانه و آسياي مركزي كشورمان از نظر صادرات كالا و خدمات در مكان سوم جاي گرفته است.

در اين منطقه امارات و عربستان به ترتيب مكان‌هاي اول و دوم را از لحاظ صادرات كالا و خدمات در دستان خود دارند.

جيبوتي هم كه صادرات آن در سال جاري تنها 500 ميليون دلار پيش‌بيني شده در انتهاي جدول به چشم مي‌خورد.

در همين حال در بخش ديگري از گزارش صندوق بين‌المللي پول به موضوع واردات پرداخته شده و آمده است كه ارزش واردات ايران در سال جاري به 93 ميليارد و 800 ميليون دلار خواهد رسيد كه نسبت به سال گذشته با واردات 94 ميليارد و 100 ميليون دلاري كاهش 300ميليون دلاري نشان مي‌دهد.

در اين بخش نيز امارات و عربستان مكان‌هاي اول و دوم را به خود اختصاص داد‌ه‌ و جيبوتي در مكان آخر ايستاده است.

صندوق بين‌المللي پول در ادامه گزارش خود عنوان كرده است كه مازاد حساب جاري 17 ميليارد و 800 ميليون دلاري ايران در سال گذشته طي امسال بيش از 35 ميليارد دلار كاهش يافته و به كسري حساب جاري 17 ميليارد و 900 ميليون دلاري تبديل خواهد شد كه با اندكي بهبود در سال پس از آن كسري حساب جاري برابر با 13 ميليارد و 300 ميليون دلار براي كشور به ثبت خواهد رسيد.

در همين حال اعلام شده است كه مازاد حساب جاري ايران از 5.2 درصد توليد ناخالص داخلي در سال گذشته به منفي پنج درصد در سال جاري و منفي 3.5 درصد در سال آينده خواهد رسيد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: