کد خبر: ۲۸۹۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۵
تاملی جدی درباره ازدواج و طلاق

مدت هاست که آمارها نشان می‌دهند سقوط نرخ ازدواج در کنار رشد روز ‌افزون طلاق، به روند ثابت تبدیل شده است.شاید این از مواهب دنیای مدرن باشد که قبح طلاق در کشور ریخته است و زوج های جوان با کوچکترین مشکل راهی دادگاه های طلاق می شوند. به این ترتیب است که واژه طلاق که در روزگاران نه چندان دور ، به سختی ...

سرویس جامعه شفاف: مدت هاست که آمارها نشان می‌دهند سقوط نرخ ازدواج در کنار رشد روز ‌افزون طلاق،  به روند ثابت تبدیل شده است.شاید این از مواهب دنیای مدرن باشد که قبح طلاق در کشور ریخته است و زوج های جوان با کوچکترین مشکل راهی دادگاه های طلاق می شوند.

به این ترتیب است که واژه طلاق که در روزگاران نه چندان دور ، به سختی بر زبان کسی رانده می‌شد و آنقدر قبح داشت که هر کسی نمی‌توانست آن را در دهان خویش بچرخاند و بگوید حالا انقدر بی اهمیت شده که گزارش هایی از جشن طلاق!یعنی جشنی که به مناسب جدایی و از هم پاشیدگی زندگی یک زوج گرفته می شود به رسانه ها راه یافته است.

آمارها در سال 92 نشان می دهد که 108 هزار و 249 واقعه طلاق در 9 ماهه اول این سال  در کشور به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 9/3درصد افزایش داشته است. در شش ماهه اول سال 92 نسبت ازدواج به طلاق 5/5درصد است، به عبارتی در مقابل هر 5/5 ازدواج ثبت شده یک طلاق به ثبت رسیده است.

 این آمار درست مشابه نسبت ازدواج به طلاق در سال 91 است. طلاق ثبت شده در شش ماهه اول سال 92  نشان می‌دهد که بیشترین طلاق میان زوج‌هایی اتفاق افتاده است که فاصله سنی میان آنها صفر بوده است.

از سوی دیگر،آمارها همچنین می گویند، در مقابل هر 100 ازدواج، 20/1 طلاق وجود دارد که این آمار بسیار نگران‌کننده است.

هر چند کارشناسان می گویند، ظاهر شدن تدریجی مشکلات مالی که بالطبع با فشار مالی و افزایش هزینه‌ها ارتباط دارد، در ایجاد طلاق تأثیر می‌گذارد و همچنین از دیگر عوامل موثر در طلاق عدم توافق اخلاقی و ناسازگاری‌های جنسی است، اما مد شدن طلاق های عجیب و غریب نشان از این دارد که طلاق می رود مانند ازدواج به یک سنت حسنه در کشور تبدیل شود!
همین چند وقت پیش بود که اماری از طلاق تئوافقی روی خط رسانه ها رفت که نشان از افزایش این نوع طلاق داشت.

بر این اساس اعلام شد، در پایتخت از هر چهار ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد و در سایر شهرهای کشور،‌ به‌طور میانگین از هر دو ازدواج یکی در بن‌بست طلاق گیر می‌افتد و ازاین میان 82 درصد زوج‌ها عطای زندگی مشترک را به لقایش بخشیده و تن به طلاق توافقی می‌دهند. آماری بس تامل برانگیز با گذری بر دادگاه های خانواده می توان به راحتی فهمید این نوع طلاق ها چقدر در حال زیاد شدن است و چقدر از انها به دلایل واهی و ساده ای رخ می دهد که به راحتی قابل حل است.

حالا هم یک جامعه‌شناس نسبت به افزایش میزان طلاق‌های صوری در کشور هشدار داده است.طلاق هایی که برای گرفتن مستمری صورت می پذیرد!

حسین امیری گنجی در این خصوص گفته: میزان آگاهی مردم نسبت به این نوع طلاق‌ها بیشتر شده است و این امر آمار طلاق را در کشور افزایش می‌دهد. 

او افزوده: معمولا دولت‌ها در کاهش یا افزایش آمار طلاق نقش‌آفرینی ویژه‌ای دارند و اکنون در ایران شاهد قانونی در تامین اجتماعی و موسسات بازنشستگی هستیم که بر اساس آن درصورتی‌ که دختری پدر و مادر خود را از دست داده باشد و بی‌سرپرست باشد می‌تواند از دولت مستمری بگیرد و این امکان موجب شده است که بسیاری از بانوان جامعه ما با طلاق‌صوری از این مستمری بهره‌مند شوند.

 این جامعه‌شناس با بیان اینکه این قانون از حدود 6 سال گذشته و در حمایت از خانواده‌ها اجرا شده است، تصریح کرده: در گذشته خانواده‌ها از این قانون اطلاع اندکی داشتند اما اکنون میزان آگاهی مردم نسبت به این قانون افزایش یافته و این امر به راهی برای سوءاستفاده برخی مردم و افزایش آمار طلاق در کشور تبدیل شده است.

در هر حال، آنچه مسلم است، امروزه در جامعه ما زندگی‌ها به سوی شیوه‌ مدرن سوق یافته است و به تبع آن، افزایش سطح تحصیلات منجر به افزایش توقعات شده است. این امر نیازمند همسان‌سازی خانواده‌های زوجین است  چرا که این موضوع از علل اصلی افزایش طلاق در کشور است.

از سوی دیگر کم تحمل بودن ها و ریخته شدن قبح طلاق به این امر دامن می زند تا انواع و اقسام طلاق های عجیب و غریب میان مردم باب شود و باید منتظر ماند و دید دولت و مجلس می توانند در این زمینه اقدامات مفیدی انجام دهند یا خیر؟

برچسب ها: طلاق ازدواج
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
3
19
بیشتر به خاطر اعتیاد و مسائل جنسی است
شهروند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
3
20
ازاین بدترهم میشه منتظرباشیددیگه ازدست دولت ومجلس خارج شده
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
خودشان مقصرند ریا را گسترش دادند
احسان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
11
6
بعضی معتقدن اگر همین میتمری نباشد تامین مالی از راههای دیکر میشود که فاجعه امیز تر است مشکل اصلی همهن که رهبری گفتند سبک زندگی ایرانی اسلامی از طریق دجال واره /ماهواره/ مورد تهاجم قرار گرفته تو شهرهای بزرگ میل تهران شیراز اصفهان و.... زنگی مجردی دختران مد شده خود حدیت مفصل بخوان از این مجمل
الهام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
شما سه خط متن نوشتي 20 تا غلط ديكته اي داري تو زندگيت چند تا اشتباه داشتي و خواهي داشت؟ بعد توقع هم داري يك دختر تحصيل كرده بياد با تو زندگي كنه! خوب معلومه من بعنوان يك دختر تحصيل كرده ترجيح ميدم مجرد باشم تا اينكه گير متحجر بيسوادي مثل تو بيفتم.
یوسف
ROMANIA
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
3
4
این گزارش اصلا درست نیست! عامل ذکر شده در این یاداشت اصلا درست نیست.
تیر
ROMANIA
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
3
9
گرانی .تورم.بیکاری.اعتیاد.سرطان.ایدز.تحریم.طلاق.کمبودجمعیت.تغذیه ناسالم.دزدی.ریا.ناعدالتی.شده نقل ونبات هر مجلس به به واقعا به به.
sara
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
2
10
فقط به دلیل اینکه ما جنبه استفاده از فضای مجازی را نداریم.همه افتادن دنبال لاین و وایبر و تانگو.فساد زیاد شده همه خائن شدن
دکتر مهدی سامت خیراندیس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
1
2
بنده بنا به موقعیت شغل حقوقی و رویارویی با زوجین متقاضی طلاق . بنظر بساز بودن اهم شرط بقای سفر زندگیست .
محمود
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
13
4
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسرائیل
مرگ بر ماهواره
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
5
9
چرا فکر می کنید طلاق تابو است / خیلی ها هستند بخاطر بچه و آبرو داری و سایر مسائل عمر خودشان را در کنار شخصی بنام همسر تلف کرده اند و هیچ بهره ی واقعی از زندگی زناشویی نبرده اند جز رنج روحی و عواقب جسمی حاصل از آن
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
0
12
بيشتر به خاطر كم درامدي و هزينه ها و مخارج سرسام اور زندگي است و گراني هر روزه و بلكه ساعتي است.
ناشناس
-
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
1
4
تحقیق کنید چرا آمارطلاق در استان های سیستان وبلوچستان کردستان وگلستان کمتر است.
ندا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
چون زنها در اون استانها فقيرتر و ناتوانتر هستند. در حاليكه در تهران - اصفهان - شيراز- تبريز و... زنها داراي تحصيلات و شغل هستند و در نتيجه استقلال مالي دارند.
joonoob
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
ندا خانم نظرندی بهتر است شما زنان کردستان را تا حالا دیدی؟؟؟؟
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
0
11
خوشبختانه زود جدا می شن و فرزند طلاق وجود نداره
مونا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
1
2
چون حاضر نیستند برن پیش مشاور یک هزارم پولی که بابت ازدواج و طلاق رو میکنن اگه هزینه ی مشاوره بدن مشاور میگه ازدواج نکنید شماها بدرد هم نمیخورید.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
3
2
چرا باید با آدمی که هیچ سنخیتی با افکار وزندگی تو نداره با زور زندگی کنی فقط بخاطر اینکه بهت نگن طلاق دادی یا طلاق گرفتی این حقی است که خداوند برای انسان قایل شده تا بتواند از زندگی بهره بیشتری ببرد به نظر من سطح آگاهی مردم بالا رفته
حمید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
0
1
وقتی یه جوون می بینه برای یه وام باید تحقیر شه رنج بیش از اندازه بکشه و تو جریانه زندگی هم کلی دردسر بخاطر ندونم کاری های بعضی مسيولین بکشه ختس اگه آدم مذهبی هم باشه و مقید به ازدواج ترجیخ میده فعلا مجرد باشه شاید 30 به بالا ازدواج کنه که اونم...
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
0
3
وقتی خبر طلاقی رو میشنوم خیلی خوشحال میشم علتش را نمیدانم؟؟
اسماعیلزاده
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
1
1
خانم یا آقای ناشناسی که وقتی خبر طلاق را میشنوی خوشحال میشی sیاخودت بچه طلاقی یاازهمسرت جدا شدی والا هیچ انسان عاقلی ازجدایی دو زوج خوشحال نمیشه الاآدم دی ون ه