کد خبر: ۲۹۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۹:۳۶

اين شورا روز دوشنبه به اين بيانيه غيرالزام آور که پيشنهاد روسيه بود، راي مثبت داد. پايان شهرک سازي و تشکيل کشور فلسطين از نکات برجسته اين بيانيه است.

شوراي امنيت سازمان ملل در پيامي آشکار به "بنجامين نتانياهو" نخست وزير افراطي و نژادپرست رژيم اسراييل خواهان تاسيس کشور فلسطين شد.

به گزارش ايرنا، اين شورا روز دوشنبه به اين بيانيه غيرالزام آور که پيشنهاد روسيه بود، راي مثبت داد. پايان شهرک سازي و تشکيل کشور فلسطين از نکات برجسته اين بيانيه است.

"سرگئي لاوروف" وزير امور خارجه روسيه که کشورش رياست شورا را بر عهده دارد، در آغاز نشست، خواهان توقف شهرک سازي در فلسطين شد و از اين حرکت به عنوان مهمترين امر در مساله اسراييل و فلسطين ياد کرد.

وي افزود: زمان زيادي از نشست شورا در ماه دسامبر که در ارتباط با تصويب قطعنامه 1850 بود نگذشته است، ولي بحران شديد در غزه و انتخابات در اسراييل نياز به توافقهاي فوري و قاطعي ميان مقامات اسراييل و فلسطين را ضروري مي سازد.

وزير امور خارجه روسيه اظهار داشت: مهمترين مسايلي که بايد در نظر گرفته شود تشکيل دو کشور مستقل در کنار يکديگر، حمايت از ابتکار صلح کشورهاي عرب، قطعنامه هاي مناسب در اين رابطه از سوي شورا و تاکيد بر اجراي نقشه راه است.

لاوروف تصريح کرد: ابتکار صلح عرب بخش کاملي در روند صلح خاورميانه به شمار مي آيد ولي در آن جايي براي تروريسم وجود ندارد.

وي افزود: توجهات بايد بر تعهدات اسراييل و فلسطين در ارتباط با مسايلي که پذيرفته اند از قبيل توقف فعاليتهاي شهرک سازي (که مهمتر از مسايل ديگر است) و ديگر موارد، معطوف شود.

وزير امور خارجه روسيه گفت: وظيفه شورا اطمينان حاصل کردن از روند توافقات و همچنين از سرگيري صحيح روند صلح است.

لاوروف افزود: کنفرانسي که در همين رابطه در مسکو برگزار خواهد شد، گامي با اهميت در مسير حل اختلافات و ثبات صلح در خاورميانه است.

وزير خارجه انگليس نيز در جريان اين نشست گفت: کرانه باختري رود اردن يعني محل استقرار "محمود عباس" از لحاظ اقتصادي در وضعيت وخيمي قرار دارد و همزمان شهرک سازي ها در شرق بيت المقدس همچنان در حال تداوم است.

"ديويد ميليبند" افزود: اين وظيفه جامعه بين المللي و شوراي امنيت است تا با وحدت در سخن و عمل از چند طرح براي صلح حمايت کنند.

وي تصريح کرد: هر لحظه امکان دارد که درگيريها دوباره به وقوع بپيوندد.

ميليبند گفت: قطعنامه 1860 (2009) به سختي تصويب شد ولي شواهد نشان مي دهد که اين قطعنامه به طور کامل اجرا نمي شود.

وزير خارجه انگليس که کشورش عامل اصلي ايجاد اين مشکل 60 ساله در خاورميانه و تداوم آن است افزود: تلاشهاي بيشتري بايد صورت گيرد تا قاچاق اسلحه به غزه متوقف و در عين حال گذرگاههاي مرزي بازگشايي شود.

وي اظهار داشت: کرانه باختري از لحاظ اقتصادي در وضعيت وخيمي قرار داشته، هم زمان شهرک سازيها در شرق بيت المقدس با شتاب ادامه دارد و در کنار آن پرتاب راکتها نيز به طور مداوم به شهرهاي اسراييل صورت مي گيرد.

ميليبند بدون اشاره به نسل کشي اسراييل در غزه و تاکيد نتانياهو بر رد هرگونه صلح، گفت کابينه جديد اسراييل از تعهدات خود در ارتباط با امور سياسي، اقتصادي و امنيتي استقبال کرده و همزمان به دنبال صلح است.

وزير امور خارجه انگليس گفت: ابتکار صلح عرب همه اين موارد را مهيا مي کند.

وي افزود: هيچ چيز بيشتر از ابتکارات صلح، کشورهاي اروپايي را به ارايه حمايتهاي مالي (سپرده هاي اروپايي) ترغيب نمي کند و اين کار تا حدي صورت گرفته است.

ميليبند که کشورش عامل نابودي يک کشور، قتل عام هزاران فلسطيني و آواره کردن ميليونهاتن ديگر است و جنايات رژيم صهيونيستي هم با کمکهاي آشکار و پنهان اين کشور ادامه مي يابد، در سخنان خود بدون ربط منطقي به بحث ايران اشاره و مدعي دخالت تهران در امور فلسطين شد.

وي همچنين ابراز اميدواري کرد که مسکو، لندن و همفکران آن را براي پيشبرد اهدافشان در خصوص ايران ياري دهد تا نگذارند ايران به فناوري صلح آميز هسته اي دست يابد.

اين اظهارات وزير خارجه انگليس باعث شد تا بلافاصله دفتر نمايندگي ايران در سازمان ملل در بيانيه اي به آن قاطعانه پاسخ دهد.
وزير امور خارجه فرانسه نيز در نشست شوراي امنيت تصريح کرد نقض قوانين انساندوستانه
در غزه را نمي توان ناديده گرفت و همين امر موجب شده تا بوجود آوردن اطمينان و اجراي ابتکارات با مشکلات بسياري توام شود.

"برنارد کوشنر" گفت: آرزوهاي قانوني مردم فلسطين بايد تحقق يابد و از جمله اين آرزوها تشکيل کشور مستقل فلسطين است.

وي افزود: اين امر بسيار مهم است که مردم به احتمال برقراري صلح اعتقاد داشته باشند.

کوشنر تصريح کرد: بدون توقف کامل فعاليتهاي شهرک سازي که يکي از اجزاي مهم صلح است، صلح واقعي برقرار نخواهد شد.

وزير امور خارجه فرانسه اظهار داشت: ادامه شهرک سازي ها طي دراز مدت حتي موجب تهديداتي براي امنيت اسراييل خواهد شد.

وي افزود: جامعه بين المللي ابتکارات صلح عرب را پذيرفته بود ولي وضعيت امروزه با هر آنچه که در سال 2002 بود بسيار فرق کرده است. نقض قوانين انساندوستانه در غزه را نمي توان ناديده گرفت و همين امر موجب شده است تا بوجود آوردن اطمينان و اجراي ابتکارات با مشکلات بسياري توام شود.

وزير امور خارجه فرانسه گفت: کشورش از تحقيقات انجام شده توسط هيئت تحقيقات سازمان ملل در غزه در ارتباط با حملات به تاسيسات سازمان ملل پشتيباني مي کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: