کد خبر: ۲۹۱۲۲۹
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۳
از کاهش فرزندآوری خانواده ها تا افزایش سقط جنین

از آبان ماه سال پیش که رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای در همایش ملی تغییرات جمعیتی مسئولان و مردم را به پیری جمعیت و کاهش نرخ باروری آگاه کردند و سیاست جمعیتی را ابلاغ نمودند تا به امروز مسئولان مختلف با ارائه آمارهای متفاوتی از نرخ کاهش جمعیت تا افزایش طلاق و ... کشور را نسبت به این چالش بزرگ هشدار می دهند.

سرویس جامعه شفاف: گذران زندگی شرایط کنونی را سخت تر کرده است به قدری که آمارها نشان می دهد وضعیت نابسامان و عدم ثبات اقتصادی در ایران نرخ جمعیتی و ازدواج ها در ایران را کاهش داده است.

از آبان ماه سال پیش که رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای در همایش ملی تغییرات جمعیتی مسئولان و مردم را به پیری جمعیت و کاهش نرخ باروری آگاه کردند و سیاست جمعیتی را ابلاغ نمودند تا به امروز مسئولان مختلف با ارائه آمارهای متفاوتی از نرخ کاهش جمعیت تا افزایش طلاق و ... کشور را نسبت به این چالش بزرگ هشدار می دهند.

در آخرین آمارها اشاره ای می توان کرد به آماری که رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده در رابطه با فرزند آوری خانواده ها بیان کرده است. وی گفته است: میانگین فرزندآوری خانواده‌ها 3 برابر کاهش یافته است».

برخی از کارشناسان اما علت این کاهش نرخ باروری را افزایش سن ازدواج در ایران می دانند. در همین راستا مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت یکی از چالش‌های کاهش نرخ باروری را افزایش سن ازدواج دانسته و افزوده است: «درحال حاضر 11 میلیون نفر دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم که سن باروری آنان در حال حاضر گذشت است بنابراین دومین چالش ما در این حوزه تاخیر در سن ازدواج است.»

همزمان رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده در تشریح کاهش سه برابری میانگین فرزندآوری در کشور بیان کرده است: میانگین تعداد فرزندان هر خانواده که در سال 68 حداقل 4 /6 فرزند بود، اکنون به 8/ 1 فرزند رسیده، یعنی این موضوع بیش از 3 برابر کاهش یافته است. خلیل‌علی محمدزاده افزود: این شدت کاهش در تاریخ بشریت بی سابقه بوده است. او تصریح کرد: همچنین در سال 68 به ازای هر یک‌هزار نفر 23 نفر در سال به جمعیت کشور اضافه می‌شد، اما اکنون این رقم به 3/ 1 نفر رسیده و این موضوع نیز بیش از 2 برابر کاهش داشته است. علی محمدزاده با بیان اینکه در حد جایگزینی یا جانشینی قرار داریم، افزود: حد بقای نسل ما اکنون 1/2 است، یعنی اگر بخواهیم جمعیت را در درازمدت حفظ کنیم، هر خانواده باید بیش از دو فرزند داشته باشند اما اکنون ما سه دهم درصد کمتر هستیم. او ادامه داد: از سال 92 تا 97 اگر در جهت جمعیت افزایی بخواهیم عمل کنیم می‌توانیم نرخ باروری را از 78/ 1 به 87 /1 برسانیم که این به معنای یک دهم ارتقا در نرخ باروری کل در کشور است.

با این اوصاف پس دلیل عمده کاهش باروری و نرخ پایین موالید ریشه در کاهش ازدواج و افزایش سن ازدواج دارد. براساس آمارهای رسیده در رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سه ماهه نخست سال جاری 198 هزار و 937 ازدواج در دفاتر رسمی ازدواج در کشور به ثبت رسیده است که براساس همین آمار در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش ازدواج با رشد یک درصدی و طلاق در ایران با رشد 4 درصدی مواجه بوده است.

دولت با مراکز سقط جنین غیرقانونی چه خواهد کرد؟

با این حال اما آمارها در رابطه با این چالش همچنان ادامه دارد. یک روز پیش سایت خبری تحلیلی ساعت 24 آماری را ازافزایش سقط جنین در ایران منتشر کرد که ذکر این آمار قابل توجه است.
به گزارش سایت خبری ساعت 24، در نيمه نخست امسال چهار هزار و ۱۳۷ نفر براي بررسي و دريافت مجوز سقط جنين درماني به مراكز پزشكي قانوني كشور مراجعه كردند كه از اين تعداد براي سه هزار و ۷۰ نفر مجوز سقط درماني صادر شد.

در اين مدت استان‌هاي تهران با ۸۴۳ مراجعه و ۴۳۵ مجوز سقط درماني، خوزستان با ۳۳۱ مراجعه و ۲۸۲ مجوز، خراسان رضوي با ۳۳۱ مراجعه و ۳۰۰ مجوز و اصفهان با ۲۷۲ مراجعه و ۲۰۰ مجوز بيشترين و استان‌هاي سمنان با ۱۶ مراجعه و ۷ مجوز، ايلام با ۲۱ مراجعه و ۱۹ مجوز و خراسان شمالي با ۳۲ مراجعه و ۲۰ مجوز كمترين آمار مراجعين سقط درماني را داشته‌اند.

همچنين در اين مدت آمار مراجعين سقط درماني در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به طور كلي با رشد ۶ درصدي مواجه بوده و از سه هزار و ۹۰۴ نفر در شش ماهه نخست سال گذشته با چهار هزار و ۱۳۷ نفر در مدت مشابه امسال رسيده است.

این آمار در حالی است که طي پنج سال گذشته (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲) آمار مراجعين متقاضي سقط درماني همواره با افزايش مواجه بوده به نحوي كه از سه هزار و ۴۸۰ نفر در سال ۱۳۸۸ با هفت هزار و ۶۱۶ نفر در سال گذشته رسيده است.

آمار رشد 6 درصدی سقط درمانی در ایران در حالی است که اوایل تیرماه سال جاری نمایندگان مجلس به کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور رای داده اند. طرحی که بر اساس جزئیات آن، کلیه اقدامات مربوط به سقط جنین، عقیم‌سازی، وازکتومی، توبکتومی و هرگونه تبلیغات که رشد موالید را با تحدید مواجه نموده و سبب کاهش فرزند‌آوری شود، ممنوع اعلام کرد.

طرحی که به موجب آن متخلف به دو تا پنج سال زندانی محکوم می‌شوند. این طرح که مهدی دواتگری، حمیدرضا طباطبایی و نادر قاضی‌پور به عنوان مخالف و همچنین علی مطهری، محمدصالح جوکار و داود محمدی به عنوان موافق کلیات آن اظهارنظر کردند و در پایان بوسیله آرائی که 106 تن از نمایندگان به آن دادند، به تصویب رسید.

از سوی دیگر انتشار این آمار نشان می دهد که مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین پزشکان از قوانین سقط درمانی تبعیت نمی کنند.

براساس قوانین سقط درمانی، متقاضيان سقط درماني زمانی می توانند جنین خود را سقط کنند که سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی
بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا
بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد قبل از ولوج روح (چهار ماه) همراه باشد.

بنابر این قانون که در سال 1384 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است تخلف از اجرای مفاد این قانون و سقط بی دلیل جنین با مجازات از سوی مراجع قانونی مواجه خواهند شد.

این رشد 6 درصدی سقط درمانی در حالی است که چندی پیش به طور رسمی آماری از سقط غیر قانونی جنین در کشور منتشر شد. براساس این آمار 120 هزار سقط غیرقانونی جنین در طول یک سال در کشور انجام شده است. مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در نخستین کنگره بین المللی پرستاری و مامایی با ارائه این آمار گفت: که در سال 1391 حدود 220 هزار مورد سقط جنین در سطح کشور صورت گرفته است که از این تعداد 120 هزار مورد از سقط های جنین صورت گرفته در سطح کشور غیر قانونی بوده و صد هزار مورد دیگر سقط پزشکی بوده است.

این در حالی است که غلب این سقط جنین های غیرقانونی هم در کلینیک های خصوصی و زیرزمینی انجام می شود که با وجود آن که این مراکز، مجوزی از مراجع قانونی ندارند ولی به صورت مخفی و در خلا برخوردهای قانونی به کار پرسود خود ادامه می دهند؛ آن هم در حالی که برخورد قاطعی از سوی مراجع قضایی و انتظامی با این مراکز غیرمجاز انجام نمی شود.

با این تفاسیر اما این سقط جنین های غیر قانونی در حالی در کشور رو به افزایش است که متخصصان تاکید دارند؛ سقط جنین های غیرقانونی در مراکز غیرمجاز ممکن است مادران باردار را در معرض عفونت های حاد، خارج شدن رحم، بیماری های قلبی و حتی در خطر مرگ قرار دهد، اما به نظر می رسد که نارسایی های قانونی و اجرایی باعث شده است که نه زنان خواستار سقط غیرقانونی جنین و نه مراکز متعدد این عمل جراحی سخت گوششان به بخشنامه های قانونی و گفته های پزشکان متخصص بدهکار نباشد.

حال با وجود آنکه بر طبق آماری که کارشناسان از روند رو به فزونی پیری جمعیت می دهند فرزندآوری که یکی از مهمترین مؤلفه های علم جمعیت است؛ به یکی از موضوعاتی مهم  درحوزه مسائل اجتماعی مبدل شده است که توجه زیادی را به خویش معطوف داشته است.
اگرچه روند رو به افزایش پیری جمعیت، کاهش موالید و بالارفتن سن ازدواج و کاهش نرخ ازدواج چالش هایی هستند که به طور مستقیم به یکدیگر مرتبط هستند اما هر یک از این پدیده ها به نوعی خود علل و عوامل گوناگونی دارند که متأثر از عوامل اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی می شود.

 تحولات جمعیتی ایران در چهار دهه اخیر که خود را در کاهش فرزندآوری خانواده ها نمایان کرده است علاوه بر این که ناشی از عوامل اقتصادی، اجتماعی باشد جنبه فرهنگی به خود نیز گرفته است. غلبه فرهنگ غربی بر زندگی ایرانیان و الگو برداری ایرانیان از سبک زندگی غربی سبب شده است که بسیاری از زوج های ایرانی سیاست تک فرزندی و یا بی فرزندی را اختیار کنند.
حال باید دید آیا دولت یازدهم چگونه با این چالش ها رویارویی خواهد کرد و آنها را رفع می کند؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۸
0
0
هیچی دولت چیکار میتونه انجام بده اگه میخواست انجام بده همون اول انجام میداد
امیر
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۹
0
0
روی امید به زندگی ایرانیان کار شود به طور طبیعی این مشکل حل خواهد شد.
آخرین اخبار