کد خبر: ۲۹۲۸۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۲
حمله شدید اللحن رئیس جمهور جنگ طلب ترکیه به اوباما

رجب طیب اردوغان اوباما را «متحد پنهانی بشار اسد» دانست و مدعی شد در معامله ای که یک سوی آن تهران و مسکو و سوی دیگر آن واشنگتن بوده است، بر ابقای اسد و فرسایشی شدن جنگ در سوریه به عنوان «موازنه منفی قدرت ها» توافق شده است!

سرویس بین الملل شفاف: رئیس جمهور جنگ طلب ترکیه در یک موضع گیری بی سابقه، موضع ایالات متحده در مورد بحران سوریه و بشار اسد را «وقیح» و «عار» خواند و خوهان "اجماع جهانی منهای آمریکا" شد!

به گزارش سرویس بین الملل شفاف به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان در دیدار با سران انجمن های صنفی کارگری و تجاری آنکارا، به صورت بی سابقه ای آمریکا را «متحد پنهانی بشار اسد» دانست و مدعی شد در معامله ای که یک سوی آن تهران و مسکو و سوی دیگر آن واشنگتن بوده است، بر ابقای اسد و فرسایشی شدن جنگ در سوریه به عنوان «موازنه منفی قدرت ها» توافق شده است!

او با «وقیح» و «عار» دانستن این توافق، اظهار داشت: «موضع ما روشن و صریح بوده است. ما به صراحت اعلام کرده ایم در سوریه خون انسان ها به صورت روزمره بر زمین می ریزد، نزدیک به چهار سال یک کشور درگیر جنگ داخلی با ملت خود است و از همه مهم تر این که بیش از 20 درصد جمعیت آن در کشورهای همسایه آواره شده اند و... ما در چنین وضعیتی خواستار "مسئولیت پذیری" جهان هستیم.»

اردوغان: رفتار «وقیحانه» آمریکا را محکوم می کنیم

او در ادامه مسئولیت پذیری را با منفعت جویی در تضاد دانست و مستقیما آمریکا را مسئول فجایع جاری در سوریه دانست: «باید دید چه چیزی پیش آمده که یک فرد از 12هزار کیلومتر آن طرف تر به استانبول می آید تا با ما در مورد سوریه صحبت کند؟» این صحبت ها به صورت آشکار به جو بایدن، معاون اول دولت آمریکا اشاره دارد که چند روز قبل برای بحث بر سر آخرین تحولات سوریه به ترکیه سفر کرد.

رئیس جمهور جنگ طلب ترکیه، پاسخ خود به آمریکا را این گونه بیان کرد: «به آمریکا گفتم حداقل جلوه مسئولیت پذیری، "شفافیت" است؛ یعنی همان چیزی که در آمریکا نمی بینیم! واشنگتن در ماه هایی که اسد، 300هزار نفر از اتباع ملت خود را کشت؛ دو شهر را با بمباران گازهای سمی ویران کرد و هر روزه شهرهای شمالی و شرقی کشورش را موشک باران می کرد، سکوت کرد. سکوتی که آشکارا از نوع رضایت بود. حداقل تهران و مسکو به صراحت در کنار اسد می ایستند؛ اما واشنگتن از بیان مواضعش شرم دارد و ترجیح می دهد با عدم شفافیت، به صورت مداوم با قربانی کردن خون یک ملت، منفعت جویانه معامله کند.»

او در مورد علت پرهیز ترکیه از ورود به کوبانی اظهار داشت: «مسأله کوبانی را نمی توان مستقل از بحران سوریه تحلیل کرد. ورود به کوبانی بدون پرداختن به بحران سوریه، همان کلاف ویرانگری است که امروز ملت سوریه نیز گرفتار آن شده است. ما باید صورت مسأله اصلی را سوریه بدانیم و ذیل بحران سوریه، برای کوبانی نیز راه حلی را تعبیه کنیم. من این را به صراحت به واشنگتن و پاریس اعلام کردم و گفتم بدون بحث بر سر دمشق و حلب و رقه، نمی توان راه حلی برای کوبانی تجویز کرد.»

اردوغان: رفتار «وقیحانه» آمریکا را محکوم می کنیم

گفتنی است بایدن هفته قبل به ترکیه سفر کرد و پس از سه روز اقامت در استانبول، یکشنبه دوم آذرماه به واشنگتن برگشت. برخلاف موضع شدیداللحن اردوغان، معاون اول دولت آمریکا این سفر را موفقیت آمیز و موجب تقارب دیدگاه ها دانست. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز «باز شدن فرودگاه نظامی "انجرلیگ" واقع در جنوب ترکیه بر روی جنگنده های ائتلاف بین المللی علیه داعش» را دستاورد این سفر خواند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۳
علي
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
2
8
اين آقا پير نشده الزايمر گرفته .قباهت هم حدي د ارد . سياست مدار اينقدر بي ثبات و هردم بيل نديده بودم.
ناشناس
-
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
1
6
خاک بر سرت اردوغان که با این حماقتت کشورت را از دست میدی و نمی خواهی واقع بین باشی خاک بر سرت احمق دروغگو
ناشناس
UNITED KINGDOM
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
اردغان ترکیه را آباد کرد
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
0
0
اردوغان جنگ طلب و اوباما صلح طلب
خخخخخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
0
4
اردوغان خواب بدون تعبیر دوران عثمانی را میبیند
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
0
8
اینکه رهبر کشور بگوید رئیس یک کشور برود و یا چه کسی بر سرکار بیاید وقاحت میخواهد این مردک فکر کرده کشورسوریه مستعامره این آقاست