کد خبر: ۲۹۳۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۴
پیش بینی بازار مسکن

مذاکرات وین و تمدید 7 ماهه آن روی همه بازارهای اقتصادی کشور تاثیر گذار بود و بازار مسکن هم از این امر مستثنی نیست. درواقع می توان گفت، در چند هفته گذشته بازار معاملات مسکن در انتظار نتیجه یک تصمیم مهم در عرصه ديپلماسي بود. متقاضیان بازار مسکن کمی دور از بازار به رصد وضعیت مذاکرات هسته‌ای...

سرویس اقتصاد شفاف: مذاکرات وین و تمدید 7 ماهه آن روی همه بازارهای اقتصادی کشور تاثیر گذار بود و بازار مسکن هم از این امر مستثنی نیست.

درواقع می توان گفت، در چند هفته گذشته بازار معاملات مسکن در انتظار نتیجه یک تصمیم مهم در عرصه ديپلماسي بود. متقاضیان بازار مسکن کمی دور از بازار به رصد وضعیت مذاکرات هسته‌ای می‌پرداختند تا با مشخص شدن نتیجه مذاکرات تصمیم خود را برای نحوه ورود به بازار معاملات، اجرایی کنند.

 این تصمیم ناشی از اظهارنظر برخی از فعالان بازار مسکن بود که در مقابل پرسش متقاضیان برای چگونگی روند قیمتی مسکن پاسخ آن را به نتیجه مذاکرات وين موکول می‌کردند.

در هر حال اما در چند روز گذشته تحمل متقاضیان بازار مسکن برای روشن شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای در حالی بود که برخی از فعالان بازار مسکن معتقد بودند در دو ماه گذشته بازار آرام آرام به سوی رونق می‌رود.

رکود در بازار مسکن اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و کنترل قیمت ها رقم خورد و با وجود کاهش اندک قیمت ها باز هم قدرت خرید مسکن به مردم باز نگشت.

وضعیت قدرت خرید مردم  در بازار مسکن

چندی پیش بود که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: با پس‌انداز، خانه‌دار شده است و جوانان هم باید برای خانه‌دار شدن پس‌انداز کنند.

 این گفته وزیر با واکنش‌های مختلفی از سوی رسانه‌ها و کارشناسان مواجه شد. آنها اظهارات وزیر را غیرکارشناسی دانسته و با اشاره به وضع دستمزدها و رشد سالانه نرخ مسکن در ایران و کاهش ارزش پول، این توصیه آخوندی را غیرعملی توصیف کردند.  

به گفته کارشناسان، بازار مسکن در ایران سالانه حدود ٢٠‌درصد رشد قیمت را تجربه می‌کند این درحالی است که نرخ مصوب دستمزدها در کشور سالانه کمتر از ١٠‌درصد رشد دارد.
 با در نظر گرفتن رشد درآمد ایرانی‌ها و سایر هزینه‌های جاری زندگی‌شان و مقایسه آن با رشد سالانه نرخ مسکن، به راحتی می‌توان پی برد که قدرت خرید مسکن در ایران روزبه‌روز درحال کاهش است.

 آمارهای جهانی نیز از وضع ناخوشایند ایرانی‌ها برای خانه‌دار شدن حکایت دارد. براساس این گزارش‌ها ایرانی‌ها از نظر توان مالی خرید خانه، بین ١٢٢ کشور جهان رتبه ١٠٧ را از آن خود کرده‌اند. در این شرایط که کاهش قدرت خرید و رشد غیرقابل مهار هزینه‌های ساخت مسکن در ایران، رکود سنگینی برای بازار رقم زده و به رشد اجاره‌نشینی دامن زده است، بررسی آمار ٢٠ساله بانک مرکزی نشان می‌دهد توان اجاره‌نشینی در کشور نیز کاهش داشته است.

مسکن گران می شود

حالا اما در حالی که مشخص شدن تکلیف مذاکرات به 7 ماه بعد موکول شده، رييس انجمن انبوه سازان کشور با بيان اينکه در بدترين شرايط رکود، صنعت ساختمان زمينگير شده است،‌ گفته: پس از پشت سر گذاشتن رکود بايد براي افزايش قيمت آمادگي داشته باشيم.

مجتبي بيگدلي ادامه داده:‌ در حالي که در زمان رکود بايد از توليد حمايت شود اما متاسفانه از زماني که رکود بر صنعت ساختمان سايه انداخت هيچ حمايتي در راستاي افزايش توليد مسکن نشد که هيچ بلکه اخذ ماليات بر توليد و ماليات بر ارزش افزوده هم توليدکنندگان اين صنعت تحميل شد.

وي با اشاره به پيش بيني افزايش قيمت مسکن در سال آينده گفته:‌ افزايش قيمت مسکن حتمي است البته عده اي مدعي هستند وقتي از هشدار نسبت به افزايش قيمت مسکن صحبت مي‌شود،‌ حتما نفعي براي برخي از افراد وجود دارد و اين پيش‌بيني‌ها براي بازار گرمي است اما اگر نسبت به افزايش قيمت هشدار مي‌دهيم تنها هدفمان اين است که مردم آمادگي افزايش قيمت ها را داشته باشند.

بيگدلي با بيان اينکه کسي نمي‌تواند کاهش توليد مسکن را در چند سال گذشته انکار کند،‌ تاکيد کرده:‌ بايد توجه داشته باشيم که طبق گزارش هاي رسمي سالي يک ميليون ازدواج انجام مي‌گيرد که اين تنها بخشي از تقاضاي موجود در بازار مسکن است. ‌در سال بايد يک ميليون و 500 هزار واحد مسکوني در کشور ساخته شود اما در حال حاضر ساخت و ساز در حداقل ميزان ممکن رسيده است.

با این تفاسیر به نظر می رسد بازار مسکن هنوز هم  در شک تمدید مذاکرات به رکود ادامه می دهد.رکودی که اگر شکسته شود با گرانی همراه خواهد بود نه ارزانی.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۲۹
غیر قابل انتشار: ۷
سعيد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
3
10
كاملا اشتباه . قضاوت سال آينده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
1
22
چندی پیش بود که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: با پس‌انداز، خانه‌دار شده است و جوانان هم باید برای خانه‌دار شدن پس‌انداز کنند.

واقعا مسخره است . مردم را مسخره گیر آوردید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
شما هم اگر از 5 میلیون درآمدت بعد از کسر اجاره خونه و قبوض و شارژ و مالیات و مخارج روزانه و ماهانه فقط مبلغ 2 میلیون تومان در ماه پس انداز کنی سر سال میشه 24 میلیون و میتونی اگر تورم نباشه ظرف 7 یا 8 سال یک خانه کوچیک در مرکز شهر داشته باشی
البته به شرط نبود تورم و اگر نه تو بدو تورم بدو
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
4
10
اشتباه میکنی برادر . مردم نون ندارن بخورن
ناشناس
Sweden
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
4
2
مسکن ارزان میشود یا کران سر کار کذاشتید مردم
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
2
5
طبیعتابایدگران شودزیراباتوجه به دوره رکود طولانی که ضربه به صنایع وابسته میزند وبیکاری شدید بخصوص دربخش مسکن بایستی دوره رونق آغاز شود وباتوجه تقاضا وعدم عرضه وساخت مسکن درمناطق موردنیاز(مسکن مهردرجاهایی ساخته شده که نیاز مردم را پاسخگو نیست)قیمت افزایش می یابدچنانچه دولت خودبهای مسکن مهر راازسیصد هزار تومان برای سازنده به چهارصد هزارتومان افزایش داده وباعدم کاهش قیمت ساخت وزمین ودلارچگونه مسکن کاهش می یابد مگرتنها دراقتصادایرا ن که هیچ چیز قابل پیش بینی نیست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
8
11
ایا انصاف است که بساز بفروش ها سود 40 تا 100 درصدی ببرند...فشار این سود بر مردم وارد میشود...
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
6
1
واقعا که
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
3
6
خودرو سازها هم دارند آماده میشوند یک حرکتی برای سال دیگه بزنند
دیگه نبود !!! آتیش زدیم به زندگیمون رفت
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
8
8
قیمت مسکن در سالهای 89 تا92 تقریبا چهار برابر شد انهم با دلالی وسفته بازی .پس عادلانه است که قیمت حد اقل نصف شود تاقدرت مالی متقاضیان واقعی برای خرید جواب دهد و دلالان کنار بروند
ملکی مقدم بروجردی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
6
8
این بنده خدا کارشناس نیست ، خودش سازنده و بساز و بفروش است و خدا خدا میکنه مسکن گرانشود، ولی با کدام منطق اقتصادی،مگر قیمت تمام شده یک ساختمان چقدر تمام میشود؟ سال 90 سازنده شروع به ساخت کرده با قیمت پایه سه میلیون سال 92 ساخت را تمام کرده با قیمت 6 میلیون ولی در زمان فروش اعلام میکند متری 16 میلیون !!! چند درصد استفاده؟؟ چه مقدار هرج و مرج؟؟ حالا همه چیز 40 درصد کاهش قیمت داشته این آقای بساز بفروش میگه بازهم تورم خواهیم داشت؟؟ همین حالا 50 درصد قیمت ها در مسکن حباب است.
محمد ترابی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
13
3
با سلام

با توجه به اوضاع اقتصادی ایران و حجم پول در گردش قیمت مسکن در ایران بسیار کمتر از سایر دنیا می باشد.
ناشناس
United States
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۷
2
6
حالا که آقای آخوندی این کارست نگفت ماهی چقدر پس انداز کنیم؟ البته با دریافتی ماهی 600 هزار مبنا؟
اقتصاد دان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۷
1
6
با سلام

1-با توجه به این مسئله که بیشتر املاک کشور در دست عده ای خاص و بانکها میباشد و مسکن در کشور ما کالایی سرما یه ای محسوب میشود ، امکان تنزل آن به هیچ وجه وجود ندارد ،
2- آیا شما وقتی می خواهید وام بگیرید ، یا مثلا کسی رااز زندان آزاد کنید غیر از سند ملکی چیزی از شما قبول می کنند .
3- آیا در مورد دیه و حق بیمه کاهش تورم سالیانه داریم .
4 - من کاری به بساز و بفروشها ندارم ، اما درست نیست کسی که یک عمر کار کرده و یک آپارتمان نقلی خریده در این شرایط سرمایه کل زندگیش نابود شود .
به این موارد خوب فکر کنیم.
یا علی
khakhs
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
2
11
رکودبازارمسکن کارگرهای ساختمانی بناها گچکارها معمارهای ساختمانی و....راخانه نشین کرده به این بخش ازقضیه هم توجه داشته باشیم
آرش
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۸
1
0
توی این مملکت چی ارزون میشه که خونه ارزون شه ؟ خونه گرون میشه . الان هم داره گرون میشه ولی با شیب کند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
0
1
ضلم نیست من توی روستاکه نه برق درستی نه اسفالت ن گاز نه ابی ماهی صوپنجاتومان کرای با۳ملیون پول پیش باسه تا بچه واقعا این انصاف از کجاپس انداز کنیم وقتی پول نداریم نون بخریم وقتی نداریم برابچمون میوه بخریم ایااین ضلم نیست ایابی انصافی نیست چرابه جوناتون فشارمیاریدازبازارتادر خونه شاید۵دقیقه باشه چراباید۵هزارتومن راننده بگیره میگه بنزین گرونه چراچراچرااینقدضلم
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
واقعا قیمت ها خیلی بالاست وزندگی برای مردم دشوارشده است هیچ قانونی وجود نداره همه چی روزبه روز گرون ترمیشه واقعا ظلم بزرگیه!!!
آخرین اخبار