کد خبر: ۲۹۴۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۴

سیر کاهشی قیمت اوراق وام خرید مسکن همچنان ادامه دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، دو هفته پس از آنکه قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی وام خرید مسکن در فرابورس از دامنه نوسانی 90 تا 100 هزار تومان، به کانال زیر 90 هزار تومان رسید، هم اکنون، قیمت این اوراق یک کانال دیگر پایین‌تر آمده و به زیر 80 هزار تومان رسیده است.

هم اکنون سطح فعلی قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن در مقایسه با چهار ماه اخیر، رکورد جدیدی در میزان کاهش قیمت در منحنی نوسانات قیمت هر فقره از این اوراق – معامله شده در بازار فرابورس- به ثبت رسانده است. این در حالی است که پیش از شروع روند کاهشی قیمت اوراق در روزهای پایانی آبان ماه، سیر افزایشی قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن در ماه‌های گذشته به حدی بود که برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند قیمت هر فقره از این اوراق، تا پایان سال به مرز 120 هزار تومان نیز برسد.
 
با این وجود، همزمان با آغاز سیر کاهشی قیمت اوراق وام خرید مسکن، کارشناسان مسکن  و صاحبنظران بورس، به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند: علت اصلی این کاهش، افت نسبی تقاضا در بازار فرابورس برای خرید اوراق تسهیلات مسکن است. بنا بر تحلیل این کارشناسان، هر چند بازار مسکن طی ماه‌های اخیر، نشانه‌های نسبی خروج از رکود و افزایش حجم معاملات را با خود داشته است، اما هم‌اکنون با وجود افزایش نسبی عرضه اوراق وام خرید مسکن، تقاضا برای این اوراق به نحو محسوسی کاهش داشته است که این حرکات خلاف جهت در نهایت منجر به سقوط قیمت اوراق از دامنه نوسانی 90 تا 100 هزار تومان به کانال زیر 80 هزار تومان شده است.
 
اما همان گونه که تحلیل گران بازار مسکن و کارشناسان بورس، در روزهای پایانی آبان ماه پیش‌بینی کردند، سیر کاهش قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن، در آذرماه نیز، ادامه پیدا کرد طوری که تنها دو هفته پس از آغاز حرکت قیمت اوراق خرید مسکن در مسیر کاهش، قیمت هر فقره از این اوراق با یک کانال دیگر افت، هم اکنون بین 70 تا 80 هزار تومان است.
 
به گزارش «دنیای اقتصاد»، طی دو روز گذشته، در ادامه روند کاهشی قیمت اوراق وام خرید مسکن، هر فقره اوراق 500 هزار تومانی، در روز سه‌شنبه یازدهم آذر، حدود 76 هزار تومان در بازار فرابورس معامله شد. این در حالی است که افت و خیز قیمت اوراق وام خرید مسکن طی یک هفته گذشته در حد اختلافی حدود هزار تومان در هر روز نسبت به روز قبل در نوسان بوده است. افت یک کانال دیگر در قیمت اوراق، در ماه جاری پس از افت مشابه در دو هفته پیش، پیش‌بینی 15 روز گذشته کارشناسان مسکن و صاحبنظران بورس در مورد ادامه روند کاهش قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی خرید مسکن را تقویت می‌کند.
 
این کارشناسان با نفی هرگونه احتمال افزایش غیرمنطقی و قابل توجه در قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی وام خرید مسکن تا پایان سال، می‌گویند: قیمت اوراق هنوز هم می‌تواند مسیر کاهشی خود را ادامه دهد. با این حال، ممکن است تحت تاثیر قرار گرفتن در روزهای پایانی سال و رونق نسبی در معاملات خرید و فروش مسکن – که در اصطلاح عامیانه معاملات شب عید گفته می‌شود_  و هر ساله در این ایام تقاضا در بازار وام را به صورت نسبی افزایش می‌دهد، قیمت اوراق، تا حدی افزایش پیدا کند.
 
با این وجود، هر چند احتمال افزایش قیمت اوراق وام خرید در بازار شب عید معاملات مسکن، با توجه به شرایط فعلی، چندان قوی نیست، اما حتی اگر این افزایش در قیمت اوراق  صورت گیرد در حد جهش قیمت یا نوسان قابل توجه نخواهد بود.
 
به گزارش «دنیای اقتصاد»، اوایل امسال که قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی وام خرید مسکن به مرز 100 هزار تومان رسید، مردم برای دریافت وام 45 میلیون تومانی (شامل 35 میلیون تومان وام خرید و 10 میلیون تومان وام جعاله مسکن) ، باید معادل 9 میلیون تومان، برای خرید اوراق هزینه می‌کردند. این در حالی است که هم‌اکنون، برای دریافت وام 45 میلیون تومانی خرید مسکن، متقاضیان باید مبلغی حدود 6 میلیون و 800 هزار تومان برای خرید اوراق، پرداخت کنند.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار