کد خبر: ۲۹۴۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۲

رئیس جمهور سوریه در سخنانی گفت که داعش بعد از اشغال عراق توسط آمریکا تاسیس شد.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه‌ای با هفته نامه فرانسوی «پاریس مچ» به اظهار نظر در مورد مسائل مختلف پرداخت.

بشار اسد در این مصاحبه تاکید کرده است که صرف نظر از اقدامات آمریکا و یا ائتلاف علیه داعش، ما در هر نقطه‌ای از کشور، تروریست را هدف قرار می دهیم زیرا هرگز نمی پذیریم سوریه بازیچه غرب باشد و کاملا روشن است که این یکی از مهم ترین اهداف و اصول ما به شمار می آید.

نمی توان از هوا تروریست را نابود کرد و در نبود نیروهای زمینی آگاه به جزییات جغرافیایی مناطق، نمی توان به نتیجه رسید و به همین دلیل است که با گذشت بیش از دو ماه از حملات هوایی نیروهای ائتلاف، نتیجه واقعی مشاهده نمی شود.

اینکه گفته می‌شود حملات هوایی به ما کمک کرد، صحت ندارد و واقعیت این است که این حملات، تشریفاتی است.

وی در توضیح این مطلب افزود: تروریست ایدئولوژی است که مرزها را شکسته و از آن عبور کرده و دیگر یک سازمان و یا ساختار نیست، تا جایی که ۲۰ سال پیش از منطقه به ویژه از کشورهای عربی خلیج فارس مانند عربستان نشأت می گرفت اما اکنون منبع آن اروپا به ویژه فرانسه است.

اسد در این ارتباط یاد آور شد که تعداد زیادی از تروریست های اروپایی که وارد سوریه می شوند، فرانسوی هستند.

گزینه‌ای جز دفاع از مردم در برابر تروریست‌ها وجود ندارد

سوال: آیا با گذشت سه سال از بحران سوریه از اینکه در آغاز این بحران را به شکل دیگری مدیریت نکردید، پشیمان بوده و اکنون خود را مسئول این رخدادها می دانید؟

اسد: در روزهای نخست بحران تعدادی از نیروهای ارتش و پلیس به شهادت رسیدند.. ما از همان روزها با تروریست روبه رو شدیم.. درست است که تظاهرات برپا شد.. اما تعداد آنان زیاد نبود و در چنین وضعیتی گزینه‌ای جز دفاع از مردم در برابر تروریست ها وجود نداشت.

وی با تاکید بر اینکه گزینه‌ای جز دفاع از مردم وجود نداشت، افزود: نمی توان گفت پشیمان هستیم زیرا از همان روز اول با تروریست ها مبارزه کردیم و البته این به این معنی نیست که اقدامات انجام شده بدون اشتباه بود.. همواره اشتباه پیش می آید.

باید به صراحت بگوییم که اگر در آن زمان و از همان ابتدا قطر پول در اختیار تروریست‌ها قرار نمی داد و اگر ترکیه از تروریست ها حمایت لوجستیکی بعمل نمی آورد.. و اگر غرب نیز از آنان از نظر سیاسی حمایت نمی کرد.. در این صورت قضیه فرق می کرد.. اگر ما پیش از بحران، در سوریه مشکلات و اشتباهاتی داشتیم، طبیعی است.. از همین رو نباید فرض کنیم که حوادث سوریه و تحولاتی که رخ داد دلیل داخلی داشت.

با کشورهایی که علیه ما قد علم کرده و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند مبارزه می‌کنیم

سوال: این ایراد به ارتش شما وارد است که در جریان این جنگ، به میزان افراطی به استفاده از زور متوسل شد، چرا غیرنظامیان بمباران می شوند؟

اسد: وقتی یک تروریست با سلاح به شما حمله می کند، چطور از خود و مردم دفاع می کنید؟ با گفت وگو.. ارتش وقتی از سلاح استفاده می کند که طرف دیگر هم سلاح به دست دارد.

ما در سوریه امکان ندارد هدفمان حمله به غیرنظامیان باشد، دلیلی برای بمباران آنان وجود ندارد.. ما امروز همزمان با غیرنظامیان با تروریست ها می جنگیم و با کشورهایی که علیه ما قد علم کرده و از تروریست ها حمایت می کنند، مبارزه می کنیم .. کشورهای خلیجی و ترکیه و غرب، پس اگر از مردم دفاع نمی کردیم چگونه می توانستیم چهار سال ایستادگی کنیم؟ قطعا این امکان پذیر نبود، از همین رو اینکه ما غیرنظامیان را بمباران می کنیم، غیرمنطقی است.

آمارها درباره سوریه اغراق آمیز و نادرست است


سوال: تصاویر ماهواره‌ای از حمص و حماة نشان می دهد که برخی محله ها کاملا ویران شده است و سازمان ملل که کشورتان عضو آن است، به جان باختن ۱۹۰ هزار نفر در جریان جنگ اشاره دارد، آیا تمام اهالی این مناطق تروریست بودند؟

اسد: اولا ما باید در آمار سازمان ملل و اینکه منابع آن چسیت دقت کنیم، آماری که اکنون در جهان به ویژه در رسانه ها منتشر می شود، اغراق آمیز و نادرست است.

دوم اینکه فقط ماهواره ها نیستند که تصاویر مربوط به خرابی ها را دارند، بلکه ویرانی عملا در زمین وجود داشته و صحت دارد، اما هنگامی که تروریست ها وارد منطقه‌ای شده و آن را به اشغال در می آورند، ارتش باید آن را آزاد کند و هنگامی که درگیری رخ می دهد، طبیعی است که خرابی به وجود می آید، اما در بیشتر موارد وقتی تروریست ها وارد منطقه‌ای می شوند، مردم از آنجا می گریزند.

در واقع تعداد زیادی از قربانیان در سوریه، حامیان دولت هستند و نه بر عکس.. و تعداد زیادی از آنان در اثر انفجارهای تروریستی جان خود را از دست دادند، طبعا وقتی جنگ در جریان است و تروریست ها در آن دست دارند، فقط انسان های بی گناه هستند که کشته می شوند و این اتفاقی است که در هر جای دنیا رخ می دهد اما غیر ممکن است که دولت، غیر نظامیان را هدف قرار دهد.

سوال: همچنین بنابر اعلام سازمان ملل سه میلیون پناهنده سوریه در کشورهای مجاور به سر می برند، آیا همه آنان متحد تروریست ها هستند؟

اسد: نه، نه به طور کلی کسانی که خاک سوریه را ترک کردند، بیشتر به دلیل حضور تروریست از کشور خارج شدند، برخی از آنان از تروریست حمایت می کنند و برخی حامی دولت هستند که به دلیل شرایط امنیتی از کشور رفتند و تعداد از این افراد که اندک نیستند، اصلا حامی کسی نیستند.

ترکیه همچنان سلاح در اختیار تروریست‌های سوری قرار می‌دهد


سوال: از نظر نظامی آیا وسایلی دارید که ضامن پیروزی شما در این جنگ باشد؟

اسد: ما اکنون نه فقط با گروهک ها بلکه با کشورها مبارزه می کنیم، میلیاردها دلار هزینه این گروه‌ها می شود و از کشورهای مختلف از جمله ترکیه سلاح در اختیار آنان قرار می گیرد، از همین رو از نظر نظامی این جنگ، ساده نیست با این حال ارتش سوریه در بسیاری از مناطق پیشروی کرده است.

از طرف دیگر هیچ کس نمی تواند بگوید که جنگ چگونه و چه زمانی پایان خواهد یافت. جنگ تمام خواهد شد، اما برای آنان در ابتدا جنگ اصلی این بود که چگونه قلب سوری ها را به دست آورند اما این جنگ را باختند و اکنون به دلیل پیشروی ارتش سوریه، دایره حمایت از تروریست ها به میزان زیادی محدود شده است، از همین رو باید به این جنگ از زاویه نظامی، اجتماعی و سیاسی نگاه کنیم.

بحران سوریه، جنگ بین دو ارتش نیست


سوال: در حالی که نیمی از خاک کشور خارج از کنترل است، آیا شما شکست نخوردید؟

اسد: ارتش سویه همه جا حضور ندارد، این غیر ممکن است، از همین رو در هر نقطه ای که ارتش سوریه حضور نداشته باشد، تروریست ها از مرز وارد شده و به آن مناطق می روند، اما نیروهای ارتش توانستند به هر منطقه‌ای که تصمیم داشتند از تروریست ها بازپس بگیرند، وارد شوند.

جنگ موجود در سوریه، جنگ بین دو ارتش نیست که بتوانیم بگوییم آنها بخشی را گرفته و ما نیز بخشی را در اختیار داریم، جنگ اکنون به این شکل نیست بلکه شما از گروههای تروریستی سخن می گویید که ناگهان به هر شهر و روستایی رخنه کردند، بنابراین جنگ طولانی و دشوار خواهد بود.

سوال: بسیاری اعلام کردند راه حل بحران، کنار رفتن شما است، آیا معتقدید رفتن شما، راه حل است؟

اسد: رئیس جمهور در هر نقطه از جهان بر اساس قانون اساس روی کار می آید و بر همین اساس کنار می رود، هیچ رئیس جمهوری نمی تواند از طریق هرج ومرج قدرت بگیرد و یا از این طریق کنار برود.

مثال واقعی این صحبتم، سیاست فرانسه در لیبی و حمله به قذافی است، نتیجه چه شد؟ پس از برکناری قذافی هرج و مرج به وجود آمد. آیا رفتن او راه حل بود و آیا اوضاع بهتر شد و لیبی به کشور دموکراتیک تبدیل شد؟

کشور مانند یک کشتی است که هنگامی که طوفان شود، ناخدا فرار نکرده و کشتی را ترک نمی کند و اگر مسافران بخواهند بروند، آخرین شخصی که کشتی را ترک می کند، ناخدا است نه بر عکس.

هرگز نمی‌پذیریم بازیچه غرب باشیم


سوال: این یعنی اینکه ناخدا آماده مردن است.. شما از معمر قذافی سخن گفتید، آیا می ترسید به همان سرنوشت دچار شوید و مانند صدام حسین و یا قذافی کشته شوید؟

اسد:اولا ناخدا به مرگ و زندگی فکر نمی کند، بلکه به فکر نجات کشتی است و این چیزی است که در سر دارد، زیرا چنانچه کشتی غرق شود، همه خواهند مرد، از همین رو بهتر است کشور را نجات دهیم، اما مایلم بر یک موضوع مهم تاکید کنم و آن اینکه تا پیش از بحران و در جریان آن و نیز پس از آن، ادامه حضور به عنوان رئیس جمهور، هدف من نبوده است.

ما به عنوان سوری ها هرگز نمی پذیریم که بازیچه غرب باشیم و این با صراحت کامل یکی از اهداف و اصول ما است.

داعش بعد از اشغال آمریکا در عراق تاسیس شد


سوال: بیایید به موضوع داعش بپردازیم، بعضی گاهی می‌گویند نظام سوریه قدرت گرفتن تندروهای اسلامی را مورد تشویق قرار داد تا مخالفان دچار دسته بندی شوند، پاسخ شما چیست؟

اسد: باید اولا در مورد واژه ها و اصطلاحات با هم توافق کنیم، ما در سویه دولت داریم نه نظام.

دوما اگر بر فرض این صحبت درست باشد که ما داعش را حمایت کردیم، یعنی اینکه از این گروه خواستیم به ما و به فرودگاه‌های سوریه حمله کند و صدها نظامی را به قتل برساند و شهرها و روستاها را اشغال کند اما منطق این حرف کجاست؟ ما از این کار چه دستاوری داریم؟ آنطور که شما می گویید: دسته بندی و تضعیف مخالفان!

ما نیازی نداریم که از اهمیت گروه‌های مختلف مخالفان بکاهیم زیرا این خود غرب است که اکنون اعلام کرده مخالفان توهم است و این چیزی است که اوباما بر زبان آورد، بنابراین فرضیه شما اشتباه است، اما حقیقت چیست؟ حقیقت این است که داعش در سال ۲۰۰۶ در عراق تاسیس شد و آمریکا بود که عراق را اشغال کرد نه سوریه. ابوبکر البغدادی در زندان آمریکا بود نه سوریه پس چه کسی داعش را تاسیس کرد سوریه یا آمریکا؟

بیشترین تعداد تروریست‌های اروپایی که وارد سوریه شده‌اند از فرانسه هستند


سوال: سوری‌ها در دمشق بیشتر از هسته‌ای جهادی پنهان در غرب سخن می گویند تا جنگ علیه داعش، آیا این عجیب نیست؟

اسد: تروریسم، ایدئولوژی است نه سازمان ها و ساختارها و ایدئولوژی مرزها را پشت سر می گذارد و بیشترین تعداد تروریست های اروپایی که وارد سوریه شده اند از فرانسه هستند و در فرانسه شاهد اتفاقاتی بودیم و در بلژیک نیز موزه یهودی هدف حمله قرار گرفت، بنابراین تروریسم در اروپا دیگر هسته پنهان نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: