کد خبر: ۲۹۴۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۴
شما نظر دهید

نظر شما مخاطبان شفاف در این خصوص چیست؟ آیا ورود غیرحرفه های به بازار مسکن باعث گرانی مسکن می شود؟ اصلا چرا همه سرمایه ها به سمت ساخت و ساز مسکن می رود؟ از نظر شما آیا اشکالی دارد سرمایه دارها خانه بسازند؟ شما اگر سرمایه دار بودید، سرمایه خود را با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کجا سرمایه گذاری می کردید؟

سرویس اقتصاد شفاف: این روزها اقتصاد کشور سیاسی شده و بازار مسکن بعد از تمدید 7 ماهه مذاکرات مانند بسیاری از بازارهای اقتصادی کشور سرگردان است.

در این میان یک روز خبر از گرانی مسکن است و روز دیگر خبر از رکود و ارزانی.

در واقع، پس از تمدید 7 ماهه مهلت مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 گمانه زنی مختلف در وضعیت آینده اقتصاد و به ویژه در بازار مسکن ایجاد شده است.

کارشناسان و مشاوران املاک معتقدند، این تمدید مذاکرات باعث می شود که بازار مسکن باز هم تا مدت 7 ماه در انتظار فرو برود. البته آنان معتقدند که هر نتیجه دیگری مثل توافق جامع و یا شکست در مذاکرات وین، قطعا بر روند فعلی بازار مسکن می توانست تغییر به وجود آورد.
برخی از مشاوران املاک نیز معتقد هستند که ماهها بود که بازار مسکن منتظر مشخص شدن وضعیت مذاکرات هسته‌ای بود، اما با تمدید مذاکرات تا 7 ماه آینده باعث شد تا بازار مسکن همچنان به وضعیت رکودی خود ادامه دهد.

البته برخی کارشناسان نیز هرگونه تاثیر ناشی از تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران بر بازار مسکن را منتفی اعلام کرده و می‌گویند: تمدید مذاکرات هسته‌ای و امیدواری‌هایی که برای به نتیجه رسیدن توافق‌ ایران با گروه 1+5 وجود دارد، امسال نمی‌تواند اثر محسوسی در راستای افزایش قیمت مسکن داشته باشد.

هر چند حتی اگر این مذاکرات تمدید هم نمی شد، با توجه به وضعیت فعلی و چشم‌انداز آتی بازار مسکن تا پایان سال، روند معاملات به گونه‌ای است که به هیچ وجه پیش‌بینی افزایش قیمت را تا پایان سال 93 نمی توان متصور بود.

در این میان اما برخی کارشناسان حوزه مسکن معتقدند که عامل گرانی مسکن در سال های اخیرو روزهای پیش رو ورود غیر متخصص ها به ساخت و ساز بوده است.

آنها معتقدند در ساخت و ساز مسکن، کمترين ويژگي ساخت وساز که تخصصي بودن و حرفه‌اي بودن سازندگان است، رعايت نمي‌شود و هنوز قانون مشخصي براي سازندگان مسکن وجود ندارد تا از ورود غيرحرفه اي‌ها و غيرمتخصص‌ها به اين حوزه جلوگيري شود.

 از سوي ديگر مهندسان ناظر وابسته به مالکان و سازندگان شده اند که همين امر هم از نظارت حرفه اي بر ساخت و ساز جلوگيري مي‌کند و منجر به تخلفات گسترده اي در بخش مسکن شده است.
حتي در سال‌هاي دور هم سازندگان مسکن، بخشي از جامعه بودند که به آنها بنا يا معمار مي‌گفتند که وظيفه اين افراد ساخت خانه بود اما در چندسال اخير به جاي اينکه ساخت مسکن حرفه‌اي تر شود به سمت سنتي شدن رفت و هر قشري از جامعه وارد ساخت و ساز شدند بدون اينکه کمترين اطلاعي از ساختمان داشته باشند.

الان کار به جايي رسيده که در ميان قشر سازندگان مسکن مي‌توان توليدکننده، کارخانه دار، پزشک و ديگر مشاغل را ديد به طوري که بخش زيادي از سازندگان برج‌ها در شمال تهران را هم اين افراد تشکيل مي‌دهند. در واقع هر فردي که سرمايه زيادي دارد وارد بازار ساخت و ساز مي‌شود.

در اين خصوص جمشيد برزگر رئيس کانون انبوه با اشاره به اينکه رکود مسکن از عواملي است که به انبوه سازان ضربه زده است، گفته: انبوه سازان به عنوان توليدکنندگان تخصصي مسکن، تنها شغلشان ساخت و ساز است بنابراين رکود و گراني به کار آنها ضربه مي‌زند.

برزگر افزوده: اما سازندگان غيرحرفه اي مسکن مدام از اين بازار به بازار ديگر مي‌روند و فرقي برايشان ندارد که بخش مسکن را گران کنند زيرا با به دست آوردن سود به بازار ديگر مي‌روند و رکود مسکن تاثيري بر کارشان ندارد.به طور حتم، کوتاه کردن دست غيرحرفه اي ها از بازار مسکن مي‌تواند کمک زيادي به کنترل تورم و جلوگيري از سفته بازي و دلالي در بازار کند موضوعي که در چندسال اخير از بزرگترين مشکلات دولت‌ها بوده و سياست هاي بخش مسکن را بي‌اثر کرده است.

نظر شما مخاطبان شفاف در این خصوص چیست؟

آیا ورود غیرحرفه های به بازار مسکن باعث گرانی مسکن می شود؟

اصلا چرا همه سرمایه ها به سمت ساخت و ساز مسکن می رود؟

از نظر شما آیا اشکالی دارد سرمایه  دارها خانه بسازند؟

شما اگر سرمایه دار بودید، سرمایه خود را با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کجا سرمایه گذاری می کردید؟

نظرات خود را بدون توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی برای ما ارسال کنید.

بدهی است شفاف از انتشار نظرات توهین آمیز معذور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۰
جوان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
1
5
موافقم بر گرانی دامن می زنند
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
منم موافقم
منا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
1
2
همه مقصرند همههه
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
امان از گرانییی
ساحره
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
1
2
خوب پول تو ساخت مسکنههه
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
بد پولی هم هستتت
سارا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
1
3
منم تو مسکن سرمایه گذاری می کردم
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
منم پول داشتم اینکار و می کردم
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
0
2
یارانه چی شد
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
0
2
یارانه آذر ماه چی شد
اقتصاد دان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
4
3
کشور ما سالیانه به 1.8میلیون واحد مسکونی نیاز دارد ، در صورتی که در همین لحظه فقط 800هزار واحد خالی وجود دارد ، پس نتیجه این
واقعه = سونامی تقاضا= فزایش قیمت
بگمراد
ROMANIA
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
1
سپردن بازار مسکن به مکانیسم عرضه و تقاضا و بی توجهی مسولین به عواقب این کار عتمل اصلی مشکلاتی است که در مطلب بالا از آنها یاد شده و نتیجه آن علاوه بر آثار نامطلوب در امور فنی ساختمان به احتکار مسکن منجر شده . با ادامه این وضع اگر دولت چند برابر حجم مسکن مهر هم ساخت و ساز انجام داد حریف غول گرانی مسکن نخوهاد شد . لذا تنها راهکار ممکن وضع قوانین محدود کننده با هدف واقعی شدن تقاضا در بازار خرید و فروش مسکن است. برای این منظور کافی است که خرید مسکن منوط به این شود که خریدار در حین خرید مسکن دیگری در تملک نداشته باشد . به امین راحتی به همین خوسمزگی !!!!!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
0
به نظر من ورود حرفه ای دولت در مسکن مهر باعث گرانی مسکن شد.
وگرنه اگر سود در این کار زیاد باشد و همه ورود کنند قطعا به دلیل افزایش تقاضا قیمت کاهش میابد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
0
0
خدا لعنت کنه این پولدارهایی که گوسفنداشونو فروختن اومدن شهر آپارتمان ساختن و واحداشونو نمیفروشن چون شکمشون پره و پایینم نمیان.
آخرین اخبار