کد خبر: ۲۹۵۰۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۹
از عدم پرداخت حقوق تا معلق ماندن استخدام

مشکلات معیشتی و حقوق و دستمزد کم معلمان همواره گلایه های آنها را به همراه داشته است.این قشر از جامعه که نقش مهمی در تعلیم و تربیت فرزندان کشور دارند همواره با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کنند که باعث می شود روی کار آنها تاثیر گذار باشد. در این میان معلمان حق التدریسی بیشتر در این مشکلات دست و پا می زنند.

سرویس اقتصاد شفاف: مشکلات معیشتی و حقوق و دستمزد کم معلمان همواره گلایه های آنها را به همراه داشته است.این قشر از جامعه که نقش مهمی در تعلیم و تربیت فرزندان کشور دارند همواره با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کنند که باعث می شود روی کار آنها  تاثیر گذار باشد.

در این میان معلمان حق التدریسی بیشتر در این مشکلات دست و پا می زنند.


معلمان حق التدریسی در پیچ و خم زندگی 5 شنبهههه

معلم حق التدریس به معلمی اطلاق می شود که توانایی علمی و عملی تدریس را داشته باشد و به صورت پاره وقت در آموزشگاههای دولتی وزارت آموزش و پرورش تدریس نماید و حقوقش را از محل منابع وزارت آموزش و پرورش دریافت نماید و دارای کدپرسنلی و ابلاغ رایانه ای باشد.

به گفته یکی از این معلمان حق التدریس که در یکی از روستاهای اطراف تهران تدریس می کند: حقوق این معلمان یک سوم معلمان رسمی و پیمانی بوده و شرایط کاریشان سه برابر سخت تر از معلمان رسمی و پیمانی است و به جز این حقوق اندک از هرگونه امتیازات و امکانات و تسهیلاتی محروم اند.

این معلم به شفاف می گوید: الان دقیقا نزدیک به 6 ماه است که من و همکارانم حقوقی دریافت نکرده ایم و درراه رضای خدا کار می کنیم!

گفتنی است، معلمان حق التدریسی که پس از قبولی در دو آزمون ( کتبی – عملی ) و اخذ صلاحیت از گزینش و گذراندن دوره های تخصصی مربوط به رشته ی تدریس شان به آموزش و پرورش راه میابند، با همه مشکلات و مصائب می سازند تا به کشور و فرزندانش خدمت کنند اما  این خدمت با بی مهری های فراوانی از سوی مسئولین آموزش و پرورش مواجه است و شاید برای همین است که هر از چند گاهی خبر تجمع اعتراضی این معلمان روی خط رسانه ها می رود.

آخرین تجمع اعتراضی حق التدریسی ها

به عنوان مثال، سوم تیر ماه بود  که جمعی از معلمان حق‌التدریس با تجمع مقابل مجلس شورای سلامی خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود شدند.

تجمع‌کنندگان اجرای قانون استخدامی مربیان حق‌التدریس مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای را مهم‌ترین مطالبه خود عنوان کردند.

مربیان حق‌التدریس پیش از این نیز بارها با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی از مجلس و نمایندگان پیگیری وضعیت استخدامی  و حقوقی خود را خواستار شده بودند.

پرداخت حق‌التدريس معلمان آغاز می شود

با این حال اما با وجود برگزاری این تجمع ها و قول مجلس و دولت به این معلمان نه از حقوق خبری هست و نه از استخدام هر چند که به تازگی مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از پرداخت معوقه های این معلمان خبر داده و گفته: حق‌التدریس معوق ماه‌های اردیبهشت و خرداد معلمان به زودی(از 18 آذر ماه) به حساب آنان واریز می‌شود.  

اسفندیار چهاربند افزوده: بخشی از حق‌التدریس سه ماه اول سال تحصیلی (مهر- آبان- آذر)‌ معلمان نیز تا اول دی پرداخت خواهد شد.

با این حال اما پرداخت این حقوق اندک تنها پرداخت حق این معلمان است و هنوز هم در کار آنها گشایشی حاصل نشده است.

این در حالی است که اوایل شهریور ماه، کلیات طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزش یارانه نهضت سوادآموزی در مجلس به رای گذاشته شد و نمایندگان با 109رای موافق 74رای مخالف و 19 رای ممتنع از مجموع 219 نماینده در صحن با تصویب آن مخالفت کردند.

ماده واحده این طرح تصریح می‌کرد: وزارت آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش دبستانی و نیروهای خریدخدمت آموزشی را که در اولویت استخدام قرار دارند منحصرا و بدون رعایت ماده 8این قانون تا زمان اجرای قانون الحاق دو تبصره به ماده 17 قانون تعین تکلیف معلمین حق التدریس و آموزش یاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش به کار گیرد.  
 
هم چنین در تبصره ماده واحده این طرح تصریح شده بود بار مالی ناشی از این امر از محل تامین کارکنان رسمی وزارت آموزش و پرورش تامین خواهد شد.
 
با این تفاسیر مشکلات این معلمان هنوز به قوت خود باقی است و باید از آموزش و پرورش پرسید چه وقت قرار است به مشکلات این معلمان رسیدگی کند.!


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
محمودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
0
3
این دولت که خود را مجری قانون میداند چرا قانون را رعایت نمیکند مجلس قانون استخدام مربیان پیش دبستانی و حق التدر یس ها را که تصو یب کرد بود در ان جلسه که مخا لفت کردن نما یند گان گفتن قانون روی قانون نمیشد اورد که حرف درستیه دولت باید قانون را گردن بذارد
عزیزالله
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
1
6
خواهش می کنم راجع به آموزش وپرورش چیزی را ننویسید چون گوش شنوایی وجود ندارد فقط داغمان زا تازه می کنید
ولایی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
4
1
چطور ممکنه کار حقالتدریس ها دو برابر کارمعلمان رسمی باشد؟ دروغ به این آشکاری؟ اگر اینطور باشه کارگران موقت هم باید اعتراض کنند که باید رسمی شویم چون تعدادی کارگر رسمی و دایمی وجود دارد. که کارشان مشابه آنهاست این نوع تبلیغات جو سازی و ایجاد توقع کاذب است ‌
متین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
شماکه بقول خودت معلمی چطوربه خودت اجازه میدی درموردبقیه اینطوری نظرمیدی؟
متین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
اشتباه منفی دادم-منظورم خبرسایت بود آقای ولایی
معلم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
0
6
آن چیزی که به جایی نرسد فریاد است
ما که رسمی هستیم چی شدیم که این بنده خداها دارن چی میشن!!!
نه حقوق مناسب زیر زیر خط فقر! با 10سال سابقه 850هزار دریافتی دارم! در حکم1100 هست! نه شان اجتماعی و منزلت هیچی که هیچی / وزیرم که خوابه!!
امین
United States
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
8
3
با سلام ،معلمان با ساعت کاری که دارن اونم 24 ساعت در هفته حقوق به اندازه کافی می گیرن،1.5 اونا تازه 2 ساعت حساب میشه وقت و بی وقت تعطیل هستن. عید تابستون و .. شکایت چی بیمه طلایی 8 میرن 2 خونه-ناشکری نکنید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
خوب تو هم معلم می شدی!اونجات سوخته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
مسخرشا درآوردید تا یچی میشه هی میگن معلما تعطیلا دارند،به خدا بیشتر معلما راضین تعطیلات بدن بجاش حقوق بیشتر بگیرن،ما معلما فقط همون حقوقمونه نه اضافه کاری نه بنی هیچی نداریم،فک نکنید کارمونم راحته وقتی میریم خونه هیچ اعصاب واسمون نمونده
حیف وضع کار خرابه تو مملکت اگه نه 1 ساعتم تو آموزش وپرورش نمی موندم
شرمنده زن و بچمونیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
آقای ناشناس که پاسخ دادید،دمتون گرم،حرف دلمونا زدید..
معلم کلاس اول
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
1
5
معلم شده خسته تبعیض دیگه بسه
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
7
همسرمن با مدرک دکتری ژنتیک از دانشگاه دولتی با پایان نامه برتر امسال رفته دانشگاه آزاد داره تدریس میکنه بعداز گذشت 3ماه از تدریسش تازه متوجه شده هرساعت حق التدریس 12600تومن. میخاد بره آرایشگری یاد بگیره.مسخرس
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
3
همسرمن با مدرک دکتری ژنتیک از دانشگاه دولتی با پایان نامه برتر امسال رفته دانشگاه آزاد داره تدریس میکنه بعداز گذشت 3ماه از تدریسش تازه متوجه شده هرساعت حق التدریس 12600تومن. میخاد بره آرایشگری یاد بگیره.مسخرس
گرفتارمشکلات اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
6
چقدر تبعیض وبی عدالتی کار معلم سخته یابانکیا حقوقشون سه برابرمعلمه تولد خودشونو بچه وعیالشونم کادو میدن بهترین هتلها تومشهد وشمال مال اوناس ولی معلم مدرسه های اوراق عهدبوق بدون اب وامکانات چی بگیم هیچ کس به فریادمون نمیرسه جزخدا
حسین یک کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
2
حق و حقوق هیچکسی را متاسفانه کامل و شایسته نمیدهند و قراره ما کارمندها 14 در صد افزایش حقوق داشته باشیم ....جالبه؟!
بنزین و نان چند در صد گرون شده؟؟؟!!!!
حسین از شهرری
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
4
کار معلمین و کارمندا و بازنشسته ها از این حرفها گذشته دوست من
سعید
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
0
سلام آقای وزیر یکی از معلمان عزیز کلاس اول شهرتهرانم با 26 سال سابقه کار تا پارسال یه تقلیل بخور و نمیری داشتیم اما امسال چی هنوز هیچی 26 سال اول ابتدایی بودم باتمام سختیاش هی گفتن امتیاز داره و من ساده که عاشق بچه های کلاس اولم دل به همین حرفای بی عمل و دل وچهره ی با صفای بچه ها خوش کردم شما رو به خدا یه جوری در حق ما معلمان اول ابتدایی جبران کنید وهم میزان حق التدریس ما رو لا اقل به 2 برابر افزایش بدین.ایشالله همیشه باقی باشی
چند فرهنگی با سابقه
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
1
سلام از معلمان عزیز کلاس اول شهرتهرانیم با 25-26 سال سابقه کار تا پارسال یه تقلیل بخور و نمیری داشتیم اما امسال چی هنوز هیچی 26-25 سال اول ابتدایی بودیم باتمام سختیاش هی گفتن امتیاز داره وما که ساده وعاشق بچه های کلاس اولیم دل به همین حرفای بی عمل و دل وچهره ی با صفای بچه ها خوش کردیم شما رو به خدا یه جوری در حق ما معلمان اول ابتدایی جبران کنید وهم میزان حق التدریس ما رو لا اقل به 2 برابر افزایش بدین.آقای وزیر اگر به دادمون رسیدی دعا میکنیم مثل شهدا همیشه باقی باشی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
0
1
من که دیگه نصف اون چیزی که باید بگم دیگه نمی گم مثل آموزش و پرورش کسی فکر ما نیست ما فکر کی باشیم ولمون کنید
حقوق بگیر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
0
0
ما که نفهمیدیم یا فهمیدیم بازی 14 در صد و بعدش 17 درصد چیه؟؟؟
دقت کنید میبینید اولشم گفتند افزایش حقوق 1394 هفده درصد .....................
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
0
0
والا چی بگم... من لیسانس فیزیک اتمی هستم میخواستم معلم فیزیک بشم ولی گویا وضع خرابه...