کد خبر: ۲۹۵۲۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۲
اما و اگرهای نفتی ادامه دارد

بهای نفت، ظرف ۵ ماه گذشته در حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و از بشکه‌ای ۱۱۶ دلار در اواسط ماه ژوئن به حدود ۷۰ دلار در هفته اول ماه دسامبر رسید. این افت سریع و چشمگیر نظر کارشناسان را در خصوص تبعات این وضعیت جدید اقتصاد ایران به خود جلب کرده است. این در حالی است که در بودجهسال 94 که توسط دولت به مجلس ارائه شده، نرخ نفت 70 دلار در نظر ...

سحررستمی- سرویس اقتصاد شفاف: بهای نفت، ظرف ۵ ماه گذشته در حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و از بشکه‌ای ۱۱۶ دلار در اواسط ماه ژوئن به حدود ۷۰ دلار در هفته اول ماه دسامبر رسید. این افت سریع و چشمگیر نظر کارشناسان را در خصوص تبعات این وضعیت جدید اقتصاد ایران به خود جلب کرده است.

این در حالی است که در بودجهسال 94 که توسط دولت به مجلس ارائه شده، نرخ نفت 70 دلار در نظر گرفته شده است اما کارشناسان معتقدند سقوط قیمت نفت ادامه دار خواهد بود و ایران با مشکلات اقتصادی مواجه خواهد شد.

در هر حال دواتی ها معتقدند در سال جدید نفت زیر 70 دلار نخواهد بود.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت در سال92 اعلام کرده بود ،  نفت زیر100 دلار نمی‌آید اما این اتفاق عملا رخ داد. سال گذشته نیز زمانی که دولت یازدهم تصمیم گرفت در لایحه بودجه 1393 قیمت هر بشکه نفت صادراتی کشور را 100 دلار لحاظ کند، کارشناسان نسبت به خوش‌بینانه بودن این رقم به دولت هشدار دادند اما دولتی‌ها از این رقم دفاع کردند.

 معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت، سال گذشته هر بار مورد انتقاد نمایندگان و کارشناسان قرار می‌گرفت که نفت 100 دلاری ریسک‌آمیز است، این انتقادات را رد می‌کرد.

حالا نیز به نظر می رسد تاریخ تکرار می شود اما در هر حال دولتی ها باز هم از نفت 70 دلاری دفاع می کنند و می گویند اگر قیمت نفت پایین تر هم بیاید کشور مشکلی نخواهد داشت.

  واکنش دولت به نفت 40 دلاری

به عنوان مثال، به تازگی جهانگیری تاکید کرده حتی اگر بهای نفت به ۴۰ دلار هم برسد ما مصمم هستیم با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و با برنامه‌ریزی‌های دقیق، باز هم کشور را به خوبی اداره کنیم و زمینه‌های خروج از رکود و رونق اقتصادی را فراهم سازیم.

وی با تاکید براینکه مدیران کشور باید خود را برای شرایط سخت آماده کنند و برای خدمتگزاری و حل مشکلات مردم وقت بگذارند گفت: مدیران مسئولیت حل مشکلات مردم را برعهده دارند و از ایشان انتظار داریم كه از اتخاذ تصمیمات مهم هراس نداشته باشند.

  کارکرد سیاسی نفت از کارکرد اقتصادی آن پیشی گرفته است

از سوی دیگرعضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی کارکرد سیاسی نفت پررنگ تر از کارکرد اقتصادی آن شده است، افزود: در نشست اوپک برخی دولت‌ها از فضایی که در عرصه بین‌المللی علیه کشورمان ایجاد شده، برای ضربه زدن سوء استفاده کرده و به رای و نظر ایران مبنی بر کاهش سقف فروش بی توجهی کردند.

عبدالکریم رجبی افزود: امیدوارم کشورهایی که تعیین‌کننده قیمت نفت هستند و یک‌سوم نفت دنیا را تولید می کنند، به خودشان بیایند تا بیش از این شاهد کاهش قیمت و ضربه سیاسی نباشیم.وی با تاکید بر اینکه کاهش دنباله دار قیمت نفت اقتصاد کشورهای تولیدکننده را تحت تاثیر قرار داده و نگرانی‌هایی را برای آنها ایجاد خواهد کرد، افزود: اوپک که آستانه تحمل کشورهای وابسته به نفت را بشکه ای حداقل 100 دلار اعلام کرده بود، اکنون شاهد شکسته شدن این مرز و کاهش 30 دلاری و کمتر از آستانه تحمل بودجه‌های نفتی آنهاست.

نماینده مردم مینودشت در مجلس با اشاره به اینکه گردش چرخ‌های اقتصاد کشور تا حدود زیادی بر مبنای صادرات نفت است، افزود: از آنجا که قیمت جهانی نفت روز به روز در حال کاهش است، ادامه این روند شوک بزرگی به اقتصاد کشور وارد خواهد‌کرد.

وی یادآور شد: البته کاهش فعلی قیمت نفت و رسیدن به بشکه‌ای حدود 70‌دلار با توجه به اینکه در لایحه بودجه امسال، دولت نیز قیمت 70 دلار را پیشنهاد کرده ما را با کسری بودجه مواجه نمی کند ضمن آنکه ما صندوق ذخیره ارزی و کانال هایی داریم که از نظر اقتصادی می توانیم کسر بودجه را جبران کنیم اما کشورهای تولیدکننده نفت نباید بیش از این متضرر شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه سازمان مدیریت برای سال آینده سه سناریوی بودجه‌ای در نظر گرفته است، افزود: برمبنای این سناریوها در هر شرایطی ایران تلاش می‌کند با کسری بودجه عظیمی مواجه نشود البته محدودیت‌های مالی بین المللی و نگرانی‌ها در مورد آینده قیمت نفت فضا را تا حدودی نگران کننده ساخته است. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱
حسین یک کارمند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
1
4
سلام بر دولت مردان
حقوق کارمند را بدید اما از اتلاف انرژی در ادارات و ارگانها جلوگیری کنید و ساعت کار را کم کنید شاید نتیجه داد .... با احمدی نژاد لج میکنید دودش میره تو چشم کارمند خب جانم
متشکرم