کد خبر: ۲۹۵۶۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۷
تیم مذاکره کننده هسته ای غرب ترمیم شد

اما در حالی کشورهای غربی دائما دست به تغییر و تحول در تیم های مذاکره کننده خود می زنند که تیم مذاکره کننده ایرانی با نفرات ثابت در طول 15 ماه گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد.تیم مذاکره کننده آمریکا به اضافه نمودن دو کارشناس زبده تحریم این پیغام را به طرف ایرانی می دهد که حفظ ساختار اصلی تحریم ...

سرویس سیاست شفاف: در حالی که مذاکرات هسته ای دنبال خواهد شد و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی فردا (دوشنبه ) عازم شهر ژنو سوئیس می شود تا نخستین دور گفت و گو های جامع هسته ای ایران و گروه 1+5 در دوره تمدید هفت ماهه مذاکرات را آغاز کنند، به نظر می رسد تيم مذاكره‌كننده ايراني بايد منتظر تغییرات زیادی در تركيب سياسي طرف مقابل خود در چند هفته آتي باشد. گفته مي‌شود دو طرف براي نخستين‌بار پس از تمديد دوباره توافق ژنو در ماه جاري (دسامبر) با هم ديدار خواهند داشت اما سطح و جزییات اين ديدار هنوز مشخص نيست.

چرا غربی ها تیم مذاکره کننده را تغییر می دهند؟

در یکی از اولین تغییرات، بر اساس اعلام منابع غربی، قرار است موگرینی در نشست‌هایی که با حضور وزرای خارجه 6 کشور و ایران برگزار می‌شود، شخصا حاضر شود و سایر جلسات به روال سابق با حضور اشتون برگزار می‌شود.

همزمان، يك مقام ارشد هماهنگ‌كننده سياست تحريم‌ها در وزارت امور خارجه امريكا كه در تيم مذاكرات اين كشور با ايران حضور داشت نيز قرار است از تيم مذاکره کننده جدا شود.

اما در حالی کشورهای غربی دائما دست به تغییر و تحول در تیم های مذاکره کننده خود می زنند که تیم مذاکره کننده ایرانی با نفرات ثابت در طول 15 ماه گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

تیم مذاکره کننده آمریکا با اضافه کردن دو کارشناس زبده تحریم این پیغام را به طرف ایرانی می دهد که حفظ ساختار اصلی تحریم ها قطعا برای آمریکا اهمیت دارد و از همین رو، به جای اضافه کردن دیپلمات به تیم خود، کارشناسان اقتصادی آن هم در موضوع تحریم به تیم خود اضافه می کنند.

در این میان حضور طولانی مدت اشتون در تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپا اما باعث شده برخی محافل خبری از انگلیسی تبار بودن او به عنوان دلیل اصلی حضور بلند مدت وی در تیم مذاکره کننده اروپایی آن هم به عنوان مسئول ارشد نام ببرند.

کاترین اشتون عضو حزب کارگر بریتانیاست و در سال ۱۹۹۹ لقب بارونس گرفت. او در خانواده‌ای از طبقه کارگر در لانکشر بریتانیا بدنیا آمد و اولین عضو خانواده اش است که توانسته به دانشگاه راه پیدا کند. اشتون در بین سیاستمداران دنیا دارای بیشترین نرخ دستمزد یعنی تقریبا در ماه بیش از 30 هزار دلار بوده که تا سه سال پس از ترک مسئولیت وی، ادامه می باید.

اشتون از شروع روند مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 در دور جدید آن که در سال 89 آغاز شده تا دور نهایی آن در زمان محمد جواد ظریف بود، ریاست تیم ارشد اتحادیه اورپا بر عهده کاترین اشتون بود.

مامور جدید وارد می شود

فدریکا موگرینی سیاستمدار ایتالیایی  که قرار است مامور جدید در مذاکرات هسته ای باشد اما از حزب دموکراتیک ایتالیا است. او از فوریه سال ۲۰۱۴ وزیر امور خارجه ایتالیا بوده است. موگرینی در ۳۰ اوت ۲۰۱۴ به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی جانشین کاترین اشتون شد. گفتنی است در حال حاضر موگرینی مخالف تحریم های اخیر بر ضد روسیه است و باید منتظر ماند و دید مذاکرات با حضور وی چه روندی را طی خواهد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: