کد خبر: ۳۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۲:۲۶

فعالان حقوق بشر ضمن واكنش شديد به اين اقدام هشدار دادند كه اين اقدام "بي‌عدالتي‌هاي" موجود عليه اردوگاه جنگ با ترور را بيشتر خواهد كرد.

رييس‌جمهور آمريكا دادگاه‌هاي نظامي دوران جورج بوش را كه براي محاكمه مظنونين تروريست زنداني در گوانتانامو كه زماني آن را يك "ناكامي" ناميد، مجددا احيا كرد، ولي پيشنهاد داد كه مقررات جديدي در خصوص شواهد و مدارك و حقوق زندانيان اعمال شود.

به گزارش ايسنا، فعالان حقوق بشر ضمن واكنش شديد به اين اقدام هشدار دادند كه اين اقدام "بي‌عدالتي‌هاي" موجود عليه اردوگاه جنگ با ترور را بيشتر خواهد كرد.

اين تصميم در حالي اتخاذ شده كه اوباما چند روز پيش نيز با تصميم به مخالفت با انتشار تصاوير بدرفتاري با زندانيان در عراق و افغانستان برخي حاميان خود را نگران كرد.

باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا طي بيانيه‌اي مكتوب كه در آن دلايل و منطق وي و يك سري اصلاحات براي كميسيون‌هاي ارتش ارائه شده، گفت: اين بهترين راه براي حفاظت از كشور در عين حفظ ارزش‌هاي عميق‌مان است.

وي افزود: با اين اصلاحات، احياي كميسيون‌ها به عنوان يك نهاد مشروع براي پيگرد در مسير حكومت قانون شروع خواهد شد.

اوباما پس از روي كار آمدن در ماه ژانويه دادگاه نظامي در گوانتانامو را تا زمان يك بازبيني متوقف كرد و گفت: اين سيستم كارآمد نيست. وي با اين حال استفاده از يك سيستم اصلاح شده را در آينده رد نكرد.

باراك اوباما سال گذشته زماني كه كانديداي رياست جمهوري بود كميسيون‌هاي نظامي را يك "ناكامي و شكست عظيم" خوانده بود.

رييس جمهور آمريكا گفت: وزارت دفاع خواستار تمديد تعليق كميسيون‌هاي نظامي براي اصلاحات است.

اوباما اظهار داشت: كميسيون‌ها براي محاكمه‌ي دشمناني كه قوانين جنگ را نقض مي‌كنند به شرطي كه ساختار و اداره‌ي درستي داشته باشند، مناسب هستند.

رييس‌جمهور آمريكا خاطرنشان كرد كه مخالف كميسيون‌ها در دوره‌ي تصدي بوش بوده زيرا آنها در ايجاد يك چارچوب قانوني ناكام بوده و توانايي در تضمين عدالت فوري و حتمي را براي زندانيان تضعيف كردند.

اوباما افزود: سيستم كميسيون‌هاي نظامي ظرف بيش از هفت سال در گوانتانامو تنها در محاكمه و پيگرد از سه مظنون تروريست موفق بودند.

بر اساس پيشنهاد اوباما، چندين اصلاحيه كليدي در مورد سيستم كميسيون‌ها اعمال خواهد شد.

بيانيه‌هايي كه در آ‌نها گفته مي‌شود روش‌هاي بازجويي سيا "بي‌رحمانه، غير بشري و تحقير كننده" هستند (از زمان غير قانوني اعلام شدن اين روش از سوي اوباما) ديگر به عنوان مدرك مورد قبول نيستند.

از اين به بعد گروهي كه سند و مدرك مبتني بر شايعات ارائه كند بايد اعتبار آن را ثابت كنند. در محاكمه‌هاي دوره‌ي تصدي بوش فشارها روي طرفي بود كه با اين مسائل مخالفت مي‌كرد.

به علاوه، متهم در صورت مخالفت با شهود براي انتخاب مشاور دفاعي و حفاظت بيشتر آزادي عملي بيشتري خواهد داشت. قضات كميسيون نظامي اكنون اجازه دارند تا اختيارات قانوني دادگاه‌هاي خود را برقرار كنند. اما اين تغييرات گروه‌هاي حقوق بشري را راضي نكرده است.

كنت روث، مدير اجرايي ديده‌بان حقوق بشر گفت: سيستم كميسيون‌هاي نظامي پر نقص‌تر از آن است كه قابل اصلاح باشد.

وي افزود: اوباما با احياي اين ايده‌ي شكست خورده‌ي دوران بوش، در حال عقب‌نشيني خطرناك در مسير برنامه اصلاحات خود است.

اتحاديه آزادي‌هاي مدني آمريكا اين اقدام را يك ضربه شديد به روند اصلاحات و حكومت قانون دانست.

آنتوني رومرو، مدير اجرايي اتحاديه آزادي‌هاي مدني آمريكا گفت: اوباما بايد حرف‌هاي خود در دوران مبا رزات انتخاباتي‌اش را به ياد بياورد كه گفت: شما نمي‌توانيد به يك خوك رژ لب بزنيد.

ديده بان حقوق بشر گفت: به رغم اين ارتقاها، اين كميسيون ها به نگراني‌هاي اساسي درباره‌ي ماهيت معيوب چنين دادگاه‌ها نمي‌پردازند.

اين نهاد حقوق بشري افزود: هدف اين كميسيون‌ها اجازه دادن به برگزاري محاكمه‌هايي است كه فاقد محافظت كامل و مقتضي از متهمان در دادگاه‌هاي فدرال است. اما رابرت گيبس، سخنگوي اوباما اين مساله را كه رييس جمهور آمريكا در حال تجهيز مجدد سيستم بي‌اعتبار دوران جورج بوش است را رد كرد.

وي گفت: اين شبيه اين است كه بگوييم من در حال خريد يك ماشين هستم، اما موتور و رنگ آن را تغيير مي‌دهم. اين نظر كه اين همان خودرو است، صرفا صحيح نيست.

اما ميچ مك كانل، سناتور ارشد جمهوري خواه گفت: گوانتانامو بهترين مكان براي محاكمه مظنونين تروريست است.

وي اظهار داشت: با توجه به اخلال‌گري و خطرات محتمل آوردن مظنونين تروريست به خاك آمريكا، دادگاه امن و مدرن در گوانتانامو مكان مناسبي براي طي روند كميسيون‌ها است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: