کد خبر: ۳۰۲۹
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۶:۳۰

ايران بايد از فرصتي که فراروي آن قرار دارد، استفاده کند و با جهان از در آشتي درآيد.

"آدم ارلي" سفير آمريکا در بحرين با تاکيد بر اينکه "دست خود را به سوي ايران دراز کرده ايم"، گفت: "ما انزوا و تهديد به جنگ را تجربه نموديم که سودي نداشت و اکنون مذاکرات و گفت وگو را آزمايش مي کنيم."

به گزارش ایرنا، سفير آمريکا در بحرين در يک کنفرانس خبري، پيرامون گزينه دولت جديد آمريکا در گفت وگو و مذاکره با جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد: ايران بايد از فرصتي که فراروي آن قرار دارد، استفاده کند و با جهان از در آشتي درآيد.

وي به رغم تاکيد جمهوري اسلامي ايران مبني بر صلح آميز بودن تمامي فعاليت هاي هسته اي ايران، اظهار داشت:‌ ما با ايراني مخالفيم که در جهت دستيابي به سلاح هسته اي تلاش کند و اميدواريم در مواضع ايران شاهد تغيير باشيم، زيرا طي 10 سال گذشته چنين چيزي اتفاق نيافتاده است.

سفير آمريکا با بيان اينکه "ما انزوا و تهديد به جنگ را تجربه نموديم که سودي نداشت، اکنون مذاکرات و گفت وگو را آزمايش مي کنيم"، افزود: "ايران بايد اين پيام را درک کند. زيرا مساله خصومت بين آمريکا و ايران نيست، بلکه دغدغه جهاني در قبال ايران است."

وي افزود:‌ "ما در اين خصوص مواضع روسيه، چين و کشورهاي خليج فارس را تضمين مي کنيم و ايران نيازمند از سرگيري روابط خود با جهان است."

سفير آمريکا در پاسخ به سووال خبرنگار روزنامه البلاد در خصوص ايفاي نقش بحرين در مذاکرات ميان آمريکا و ايران گفت: بحرين و ساير کشورهاي خليج فارس مي توانند در هر مذاکره اي که در آينده بين واشنگتن و تهران انجام شود، نقش داشته باشند.

ارلي که به تازگي از عراق بازگشته است، در ادامه اين کنفرانس خبري با اشاره به اوضاع جاري عراق گفت: طي دو سال گذشته اوضاع اين کشور از لحاظ سياسي، اقتصادي و امنيتي دچار تحولات بزرگي شده است
وي افزود: وضعيت موجود عراق بهتر از آن چيزي است که از رسانه هاي خارج از اين کشور مي شنويم و مي خوانيم.

وي همچنين گفت: پايگاه آمريکا در عراق باقي خواهد ماند و وجود اين پايگاه در عراق يا هر جاي ديگر به معني تغيير در سياست آمريکا در خصوص پايگاه خود در بحرين نخواهد بود، پايگاه آمريکا در بحرين از سال 1947 ايجاد شده است.

ارلي در خصوص سربازان آمريکايي مستقر در عراق گفت: هم اکنون 220 هزار سرباز آمريکايي در عراق مستقر هستند و بر اساس جدول زمانبندي، در ماه اوت سال 2010 ميلادي 30 تا 50 هزار و در سال 2011 ميلادي نيز 9 هزار نفر از اين نيروها از عراق خارج خواهند شد.

وي تاکيد کرد: خروج نيروهاي آمريکا موجب هرج و مرج در عراق نخواهد بود، زيرا نيروهاي پليس اين کشور آموزش ديده اند و نيروهاي معارض نيز جذب روند سياسي اين کشور و از تعداد آنان کاسته و تروريست ها نيز در پرتو راه حل ها و مذاکرات سياسي بين طرف هاي مختلف کم خواهند شد.

سفير آمريکا در پاسخ به سووال ديگري در خصوص سرباز آمريکايي متهم به تجاوز به يک دختر عراقي و مسووليت دولت سابق آمريکا در اين خصوص گفت: بوش به سرباز و همکاران وي دستور تجاوز به دختر عراقي و يا قتل وي را صادر نکرده بود و در هر ارتش جهان ممکن است حوادثي چون کشته شدن، تجاوز ، سرقت وغيره اتفاق بيافتد. ولي آنچه که در خصوص سرباز اتفاق افتاد، کتمان جنايت وي بود و پس از ترک خدمت به دادگاه کشيده و محکوم شد.

سفير آمريکا در بحرين که اخيرا ماموريت يک ساله اش در عراق به پايان رسيده و به منامه محل ماموريت خود بازگشته است، در ادامه به روند روبه رشد مناسبات آمريکا و بحرين اشاره و اين کشور را همپيمان راهبردي آمريکا و کشوري مهم در منطقه معرفي کرد.

ارلي در مورد همکاري هاي تجاري و اقتصادي بين آمريکا و بحرين و فوايد امضاي توافقنامه تجارت آزاد بين دو کشور (FTA) گفت: آمار و ارقام موجود بيانگر افزايش مبادلات تجاري از 782 ميليون دلار در سال 2005 به يک ميليارد و 370 ميليون دلار در پايان سال 2008 ميلادي بوده است.

سفير آمريکا در خصوص سفر "جرج ميچل" فرستاده ويژه آمريکا به بحرين گفت: ميچل مسايل مختلف از جمله روند صلح خاورميانه را بررسي کرد و در ديدار با "شيخ سلمان" وليعهد بحرين موضوع ايران را نيز مورد بحث قرار داد و اين تاکيدي بر نقش محوري بحرين در تحولات خاورميانه است.

سفير آمريکا همچنين گفت: طي هفته آينده ناو هواپيمابر آمريکايي "يو.اس. آيزنهاور" به بحرين سفر کرده و براي مدتي در بندر شيخ خليفه پهلو خواهد گرفت.

وي در بخش ديگري از اين کنفرانس خبري گفت: پايگاه آمريکا در بحرين در صدد توسعه خدمات خود مي باشد و سعي داريم مناطق جديدي را جهت توسعه خدمات پايگاه اجاره کنيم و وجود پايگاه آمريکا در بحرين ساليانه بالغ بر 300 تا 400 ميليون دلار به اقتصاد بحرين کمک مي کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: