کد خبر: ۳۰۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۰:۵۶

بر این اساس، قرعه کشی قرض الحسنه بانکها در یک مقطع زمانی مشخص انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از آغاز ساماندهی فعالیت قرض الحسنه بانکها خبر داد و با بیان اینکه "طرح نهایی ما جداسازی بخش قرض الحسنه از سیستم بانکی است"، گفت: فعالیت قرض الحسنه بانکها به دو یا سه بانک خصوصی منتقل می شود.

به گزارش مهر، محمود بهمنی از آغاز ساماندهی فعالیت قرض الحسنه بانکها خبرداد و با بیان اینکه در بسته سیاستی- نظارتی سال 88 بانک مرکزی این موضوع دیده شده است، افزود: بر این اساس، قرعه کشی قرض الحسنه بانکها در یک مقطع زمانی مشخص انجام خواهد شد.

ساماندهی فعالیت قرض الحسنه بانکها

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دیگر بانکها نمی توانند رقابت ناصحیح با یکدیگر در مورد جوایز قرعه کشی حسابهای قرض الحسنه داشته باشند، تصریح کرد: طرح نهایی ما این است که کلا بخش قرض الحسنه ها را از سیستم بانکی جدا کنیم و این فعالیت را به دو یا سه بانک خصوصی منتقل کنیم.

وی هدف ساماندهی فعالیت قرض الحسنه بانکها را هدایت این بخش به سمت بانکهای خصوصی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه بانکها باید به فعالیتهای مخصوص خود بپردازند، افزود: اگر بانکهای خصوصی که جدیدا تاسیس می شوند نیز درخواست فعالیت قرض الحسنه داشته باشند نیز می توانند نسبت به انجام این کار مبادرت ورزند.

نرخ سود 27 درصدی برخی بانکها

بهمنی با تاکید بر اینکه فعالیت قرض الحسنه بانکها فقط صرفا جنبه قرض الحسنه دارد، بیان کرد: نباید اینگونه باشد که بانکها با نام فعالیت قرض الحسنه سود بیش از 27 درصدی از تسهیلات آن دریافت دارند و تمام این موارد باید اصلاح شود.

108 هزار میلیارد ریال میزان سپرده قرض الحسنه بانکهای دولتی

وی رقم کل سپرده های قرض الحسنه فعلی بانکهای دولتی را حدود 108 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: پس از ساماندهی فعالیت قرض الحسنه بانکها و تشکیل بانکهای مخصوص این کار، تمام افرادی که خواستار سپرده گذاری قرض الحسنه هستند، فقط به این بانکها باید مراجعه نمایند.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه بانکها نباید بیش از 2 درصد از منابع خود را به عنوان جایزه در نظر بگیرند، تصریح کرد: همچنین هم اکنون نیز بانکها مجاز هستند که تنها دو بار در سال نسبت به قرعه کشی اقدام کنند که این کار نیز نباید در فاصله زمانی بیش از 10 روز باشد، زیرا در غیراین صورت پول بدون ضابطه جابجا می شود.

بهمنی تصریح کرد: بانک مرکزی به بانکها تکلیف کرده است که میزان جایزه قرعه کشی قرض الحسنه بانکها نباید بیش از 25 میلیون تومان باشد و اگر این رقم غیر نقدی است باید حتما از کالاهای تولیدی داخلی استفاده شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار