کد خبر: ۳۲۲۵۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۰

شبکه 'من و تو' به برنامه نقد مستند انقلاب 57 که آبان ماه گذشته توسط فرهنگسرای رسانه در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شده بود واکنش نشان داد.

شبکه 'من و تو' به برنامه نقد مستند انقلاب 57 که آبان ماه گذشته توسط فرهنگسرای رسانه در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شده بود واکنش نشان داد.

این شبکه در روزهای اخیر با پخش بخش هایی از سخنرانی خسرو معتضد که از صفحه فرهنگسرای رسانه در سایت آپارات گرفته شده بود، به دفاع مجدد از محتوای مستند ساخته شده پرداخت و برگزاری جلسه نقد و تحلیل آن را دلیل موفقیت سازندگان مستند دانست.

مستند 'انقلاب 57' کار تولیدی این شبکه ماهواره ای است در پنج قسمت دو ساعته ساخته شده و به بررسی جامعه ایران و دلایل انقلاب مردم ایران از حدود سال های 1345تا سال های اول انقلاب می پردازد.

مقتدر و مظلوم نشان دادن سلسه پهلوی و محمدرضا پهلوی، اقتصادی و غیر اعتقادی نشان دادن دلایل انقلاب ایران، تخطئه حضرت امام (ره) و یارانش، خشن و غیر انسانی جلوه دادن رفتار انقلابیون و ... از جمله محورهایی است که این مستند دنبال می کرد.

خسرو معتضد استاد تاریخ معاصر یکم آبان سال 93 در نشست 'ماهواره و بیان تاریخ' که به همت فرهنگسرای رسانه و خانه انقلاب اسلامی و ولایت اصفهان برگزار شده بود به تحلیل و بررسی ابعاد تاریخی این مستند و بیان اهداف شبکه های ماهواره ای پرداخت.

این تاریخ نگار و کارشناس تاریخی در این نشست هدف شبکه های ماهواره ای از تولید فیلم های ضدانقلابی تحقیر ملت ایران برشمرد و اظهارکرده بود: این مستند هرگز با هدف روشنگری افکار ملت ایران تهیه و پخش نمی شود.

وی تصریح کرد: تهیه این فیلم با همکاری مشترک شبکه های رسانه ای مثل NBC و آرشیو روزنامه های اطلاعات و تلویزیون ملی ایرانیان که به نظر می رسد در اروپاست، تولید شده است.

این استاد تاریخ معاصر خیانت های پهلوی در حق ملت ایران با دیگر شاهان غیرقابل مقایسه دانسته و بیان کرده بود: از خصوصیات لاینفک استعمارگر پیر (انگلیس) این است که تا زمانی که منافعش ایجاب کند از دست نشانده هایش تعریف و تمجید و پس از اتمام تاریخ مصرف آنها، در راه مذمت و توهین به آنها گام برمی دارد.

معتضد گفت: نشان دادن چراغ سبز پهلوی در جداسازی بحرین از ایران، دادن اختیار اشغال سه جزایر ایران به غربیان و کوتاه آمدن در گرفتن شط العرب (اروندکنار) در آن زمان از جمله مصداق های بارز این ادعاست.

وی تصریح کرد: اگر در فیلم های مستندی چون انقلاب 57 به تهیه کنندگی بریتانیا شاهد تعریف و تمجید از پهلوی یا حتی بیان خدمات محمدرضا شاه پهلوی برای مردم ایران هستیم باید بدانیم که پشت پرده این مسائل، کتمان حقیقت، تحقیر ملت ایران و به نوعی باج خواهی است.

این کارشناس تاریخ معاصر، استقلال شبکه BBC و شبکه های ماهواره ای را شبیه به افسانه بیان کرد و افزود: غربی ها و در رأس آنها شبکه های ماهواره ای BBC و 'من و تو' نوعی بازی با افکار عمومی ملت ایران را در دستور کار خود دارند.

وی گفت: حرکت و سیاست شبکه رسانه ای BBC که زیر نظر وزارت خارجه انگلیس است، براساس مقتضیات زمان و مکان و منافع بریتانیا است و هر از چند گاهی گردش سیاست دارد.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار