کد خبر: ۳۳۲۵۴۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۱

در سال 1995 باشگاه نیوز اولد بویز آرژانتین بازیکنی داشت که به ماشین 87 مشهور شده بود.، ماشین گلزنی متولد 1987 در سن 11 سالگی دچار کمبود هورمون سوماتوتروپین شد.

به گزارش روزنامه قانون درحالی‌ که باشگاه ریورپلاته که پیشرفت او را زیر نظر داشت تمایلی به پرداخت هزینه های درمان بیماری او نشان نمی دهد کارلوس رکساچ مدیر ورزشی وقت باشگاه بارسلونا روی دستمال کاغذی با او قرارداد بست و او را وارد آکادمی لاماسیا کرد و نامش را بر سر زبان ها انداخت؛ لئو مسی! مسی بعد از نوجوانان، مبتدیان B و مبتدیان A به تیم C بارسلونا منتقل می شود. پس از مدتی به تیم B می رود و در نهایت به بزرگسالان می پیوندد. چرخه بازیکن سازی در کشور ما اما عملا معیوب است. بازیکنان بزرگ زیادی بوده اند که به تیم امیدهای پرسپولیس و استقلال پیوسته اند، جدی گرفته نشده اند و در نهایت تعدادی از آن ها با مبالغی هنگفت به این تیم‌ها بازگشته اند و خیلی ها هم برنگشته اند. در زیر قصد داریم مروری داشته باشیم بر بازیکنانی که توسط آکادمی پرسپولیس شناخته و پرورش داده شده اند ولی عصای دست تیم نشده اند:
 
1- خسرو حیدری: حیدری متولد سال 1362 در تهران است. در سال 1376 وقتی مجید پروین سرمربی پرسپولیس بود علی نقیان او را از جوانان مقاومت به پرسپولیس منتقل کرد. یک سال و نیم در این تیم بود ولی به دلیل فیزیک بدنی اش به تیم بزرگسالان راه پیدا نمی کند. در پی مذاکراتی که با صمد مرفاوی کرد به استقلال رفت تا همراه مجتبی جباری، آندو تیموریان و بهشاد یاورزاده نسل طلایی امید استقلال را بسازد. پس از مدتی برای گذراندن دوره سربازی به بزرگسالان ابومسلم می‌پیوندد. پس از گذراندن خدمت سربازی خواهان بازگشت به جمع آبی پوشان تهرانی بود که خبر می‌رسد استقلال او را نمی خواهد. خودش می گوید: «استقلال مرا نخواست. می خواستم برگردم، چون بازیکن استقلال بودم. اما نه من را قبول کردند، نه آندرانیک را. یادم می آید بعد از این که فهمیدم دیگر نمی‌توانم به استقلال بروم، رفتم دنبال بالاترین پیشنهاد. من از پرسپولیس، پیکان، پاس و چند تیم دیگر پیشنهاد داشتم». به پیکان می رود و پس از آن به پاس می پیوندد. پس از سه سال حضور در پاس تهران به استقلال پیوست. حیدری در سال 89 به سپاهان رفت ولی در سال 90 به استقلال بازگشت و در این تیم ماندگار شد.
 
2- علیرضا حقیقی: وقتی سعید مظفری‌زاده در نیمه دوم فرشید کریمی را از میدان اخراج کرد مصطفی دنیزلی یک گلر 18 ساله را به زمین فرستاد. عادل فردوسی پور که گزارشگر بازی بود در یک جمله خاطره­ انگیز گفت: «اگه توپو بگیره یه شروع بسیار خوب برای حقیقی جوان خواهد بود». علیرضا به سمت چپ خودش پرید درحالی‌که همه نیمکت نشینان پرسپولیس گفته بودند به راست می زند، پنالتی علی دایی مهار شد و این آغاز علیرضا حقیقی بود. گلر اول تیم ملی کشورمان در جام جهانی و جام ملت های آسیا متولد 1367 در تهران است و از نونهالان تا امید زیر نظر مجید سبزی در پرسپولیس حضور داشته و شاید به همراه علی عسگر از معدود بازیکنانی باشد که تمام چرخه ها را تا رسیدن به تیم بزرگسالان کامل پیموده است. او اصطلاحا محصول آکادمی باشگاه پرسپولیس است. حقیقی درحالی در تیم پنافیل پرتغال توپ می زند که اینجا، پرسپولیس، در نیم فصل گلر می خرد.
 
 3- امیرحسین فشنگچی: «من هیچ وقت نه خواستم نه قصدش‌رو داشتم به تیم استقلال برم. افتخار مى کنم به اینکه عضو کوچکى از خانواده پرسپولیسم» این را درست در روزهایی گفت که خیلی ها گذشته خود را فراموش کردند و از مرگ تعصب به پیراهن گفتند.  فشنگچی متولد 1365 در تهران است و در نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید پرسپولیس بازی کرده، در سال 1385 درست در روزهایی که قرار بود بذر کاشته شده ثمر بدهد به صباباتری فرستاده شد تا پس از 4 سال بازی برای این تیم با 580 میلیون تومان به پرسپولیس برگردد.
 
4- مهرداد بایرامی: «نفراتی مثل مهرداد بایرامی می توانند آینده پرسولیس را به مدت چند سال تامین کنند». این را مجید نائینی سرمربی وقت امیدهای پرسپولیس در سال 1389 گفته است. نائینی درباره او می گوید: «وقتی به تیم جوانان اومد دیدم خیلی خوبه! هافبک وسط بود و به دو جناح پاس می داد». بایرامی که در نونهالان و نوجوانان در ذوب آهن اردبیل بود پس از یک و نیم سال در اثر چرخه معیوب بازیکن سازی در ایران به بزرگسالان راه نمی یابد و از پرسپولیس جدا شده به شهرداری تبریز می پیوندد، در نهایت هم گسترش و بعد تراکتور!
 
بایرامی خیلی ساده حرف دل خیلی از مربیان پایه را می زند: « پرسپولیس برای تیم های پایه چیزی ندارد و تنها اسم پرسپولیس را یدک می‌کشد. هیچ توجهی به تیم‌های پایه در این باشگاه نمی شود و من چند سال عقب افتادم».
 
5- هادی عقیلی: احمد شهیدی او را از جوانان راه آهن به پرسپولیس می آورد. هادی دو فصل و نیم در پرسپولیس بود و حتی یک بازی روی نیمکت بزرگسالان نشست. بعدها ولی به دلایلی به سایپا منتقل می شود تا سال 1389 که کاشانی برای جذب او از سپاهان با پیشنهادی 450 میلیون تومانی مواجه شد. در نهایت عقیلی به دلیل آنچه مشکلات خانوادگی بیان شد در سپاهان ماند و به پرسپولیس نیامد. او چند روز پیش هم به «قانون» گفته بود که برای پرسپولیس خوب نیست که به این تیم بیاید.  
 
6- مجید هوتن:  هواداران نساجی او را به خوبی می شناسند، «مسی مازندران»! ستاره سابق صبا فوتبالش را از مدرسه نادر دست نشان شروع کرد و به پرسپولیس قائم شهر پیوست. مجید نایینی سرمربی وقت امیدهای پرسپولیس او را به همراه مهرداد کفشگری و احمد مهدی زاده به امیدهای پرسپولیس منتقل می کنند. هوتن هم پس از مدتی به بزرگسالان راه پیدا نمی کند و به نساجی می‌رود. سپس راهی صبای قم می شود و سال ها برای این تیم می درخشد.
 
7- احمد آهی: «ذات باشگاه ملوان پرورش استعداد است و خود من یکی از محصولات اعتماد و اطمینان مربیان ملوان به بازیکنان جوان هستم» این جمله را سید احمد آهی بازیکن ملوان گفته است. او مدتی بعد به تیم امیدهای پرسپولیس پیوست اما دنیزلی هیچگاه به او اعتماد نکرد و فقط چندبازی روی نیمکت پرسپولیس  نشست. فصل بعد هم استیلی او را نخواست تا به نیرومحرکه قزوین بپیوندد و زیر نظر امید طیری بازی کرد. در ادامه نیز به ملوان پیوست تا سیر پیشرفت او ادامه پیدا کند.
 
8- امیرمحمد مدنی: نام ایمون زاید ایرانی پس از هت تریک مقابل استقلال  سر زبان‌ها افتاد. مدنی فوتبالش را از استقلال جنوب آغاز کرد و بعد از تست در تمرینات پرسپولیس به این تیم راه یافت. فصل قبل به تیم بزرگسالان راه نیافت و امسال هم درحالی‌که قصد خروج از این تیم را داشت با درخواست برانکو ماندگار شد. مدنی به دلیل مشکلات مربوط به سربازی شاید در این تیم ماندگار نشود و به یکی از تیم‌های نظامی بپیوندد. او در حال حاضر قراردادی سه ساله با پرسپولیس دارد و می‌تواند دوباره به پرسپولیس بازگردد.
 
حدود دوسال قبل و بعد از اینکه مصطفی دنیزلی به رویانیان هشدار داد که معدل سنی تیم پرسپولیس بالا رفته مدیر عامل باشگاه درصدد جوان کردن تیم بر آمد و پروسه انتقال بازیکنان شاخص تیم های پایه باشگاه به تیم اصلی  و البته جذب استعدادهای شاخص تیم های ملی پایه به یکباره شدت گرفت. در این بین یک سال بعد از روح ا... سیف اللهی که با درخشش در تیم امید توسط شخص علی دایی – در اواخر لیگ دهم - به تیم بزرگسالان آمده بود محمد حسین کنعانی‌زادگان کاپیتان دوم تیم جوانان ایران هم جذب تیم بزرگسالان شد و اتفاقا از سوی دنیزلی حمایت و به بازی گرفته شد. بعد از آن نوبت سعید قدمی بازیکن سابق تیم نوجوانان ایران و یکی از محصولات آکادمی فولاد بود که به پرسپولیس آمد.به غیر از این بازیکن چپ یا در ابتدای فصل گذشته افشین اسماعیل زاده بازیکن سابق تیم جوانان ایران از داماش و فرشاد احمدزاده دیگر بازیکن تیم جوانان ایران و البته محمدرضا خانزاده که به تیم امید ایران رسیده بود جذب تیم بزرگسالان پرسپولیس شدند. از این بین خانزاده به تیم اصلی هم راه یافت و از سوی گل محمدی به بازی گرفته شد اما نفرات دیگر همواره در کنار بقیه ستاره ها و نفرات اصلی تمرین می کردند و تنها یکی دو بار به نفراتی مثل احمدزاده و سیف اللهی بازی رسید. در ابتدای لیگ سیزدهم به نظر می رسید این روند ادامه داشته باشد اما علی دایی - احتمالا به خاطر جذب بازیکنان شاخص دیگر تیم ها در رده زیر 23 سال - عذر بازیکنانی مثل سیف اللهی ، احمدزاده و قدمی را خواست و تنها کنعانی را حفظ کرد که مثل خانزاده یک مدافع میانی بود. دایی عذر سیف اللهی را هم خواست تا این بازیکن بعد ازدو سال و نیم حضور در تیم بزرگسالان پرسپولیس و تجربه تمرین اردو کنار بازیکنان شاخص و بزرگ این تیم به تیم دیگری برود. به این لیست می توان امیرحسین ایپکچی، محسن الیاسی، سامان آقازمانی، حمید علی عسگر، امیرحسین داوودی، محسن بیاتی نیا، مهرداد اولادی، محمد پروین و شهاب زاهدی را هم اضافه کرد. شاید اگر پرسپولیس فقط از آکادمی خودش بازیکن بگیرد بتواند بدهی های خود را پرداخت کند، استادیوم اختصاصی بسازد و از همه مهم‌تر اینکه اگر نیازی به ستاره داشت بدون دغدغه مالی جذبش کند.
برچسب ها: آکادمی ناکارآمد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: