کد خبر: ۳۳۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸
لیلا آقاپور عضو انجمن زنان مدیرکارآفرین در تحلیل نقش زنان پس از تحریم گفت
باید تلاش کنیم تا یک اتحادی بین زنان فعال درحوزه بازرگانی و تجارت به وجود بیاید. باید بتوانیم با بسته‌های کارآفرینی و اقتصادی در بحث جوانان و خانم‌ها حرکت صحیح را پیش بگیریم و از اتفاق‌هایی که در دوره‌های گذشته افتاد فاصله بگیریم. حالا این امیدواری من تا چه حد اجرایی شود نمی‌دانم.
کلیدملی: «لیلا آقاپور»، رییس هیئت مدیره شرکت بین المللی اساطیر تجارت قرن و عضو انجمن زنان مدیر کارآفرین درمورد قدرت اجرایی بالای زنان و اینکه می توان با داشتن اتحاد نه تنها در تهران بلکه در سراسر ایران اتحاد ایجاد کرد توضیح داد و گفت: «خانم‌ها این توانایی را دارند که با اقتصاد کوچک شروع کنند. من فکر می‌کنم اگر این اقتصادهای خرد جامعه توسط بانوان اداره و برنامه‌ریزی شود می توانیم کمک شایانی به اقتصاد جامعه داشته باشیم.»

او در رشته حقوق خصوصی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرده است و در زمینه صادرات مواد غذایی فعالیت می‌کند علاوه بر آن در شرکت خدماتی اداری هم که پل ارتباطی بین بخش خصوصی و دولتی است فعالیت دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید دیدگاه‌های این زن کارآفرین و فعال اقتصادی درباره نقش زنان در اقتصاد ایران به ویژه در شرایط پس از تحریم است.  
 
 
* وقتی هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی در اسفندماه گذشته در حال برگزاری بود همه به این روزها یعنی روزهای پس از توافق فکر می‌کردند. به نظر شما نقش خانم‌ها در این دوره اتاق بازرگانی چقدر می‌تواند موثر باشد؟

درواقع خانم‌ها قدرت پویایی و اجرایی‌اشان بالاست. زنان به لحاظ پیچیدگی‌هایی که خداوند در نهادشان قرار داده در آن واحد می توانند در چند جبهه حضور پیدا کنند. یک خانم هم مادر است و هم همسر. ویژگی اقتصادی را هم دارد و می‌تواند در انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف حضور پیدا کند. این نشان می‌دهد که یک زن قابلیت ها و توانایی‌های بیشتری از آن چه که جامعه انتظار دارد می‌تواند از خود بروز دهد. برای اینکه این موضوع به مرحله انجام برسد و در جامعه نمود پیدا کند و برای نسل‌های آینده یادگاری باشد. من فکر می‌کنم که اتاق بازرگانی طرح خوبی دارد و می‌توانند از این فضایی که اتاق به‌وجود آورده استفاده کنند و یک همگرایی و هم اندیشی نه فقط در تهران بلکه در سراسر کشور با یک نگاه ملی این هم اندیشی را به وجود بیاوریم و با داشتن وحدت و انسجام در حل مسائل و مشکلات پا بگذاریم.
 
* با این وصف نقش زنان در آینده اقتصاد ایران چقدر می تواند موثر باشد؟

به نظر من باید اقتصاد ایران از نفت محوری به سمت تولید محوری حرکت می‌کند زیرا خواه ناخواه قیمت نفت کاهش پیدا کرده‌‌است. ما دیگر نمی‌توانیم با تکیه بر پول نفت مملکت را بچرخانیم و ما می خواهیم در تولید پیش برویم. خانم‌ها می‌توانند با راه‌اندازی اقتصادهای خرد حتی در منزل دست به تولیداتی بزنند تا این تولیدات منبع های داخلی و هم بازارهای بین المللی را پاسخگو باشد. معمولا آقایان انجام کارهای خرد را دوست ندارند. اما خانم‌ها این توانایی را دارند که با اقتصاد کوچک شروع کنند. من فکر می‌کنم اگر این اقتصادهای خرد جامعه توسط بانوان اداره و برنامه‌ریزی شود می توانیم کمک شایانی به اقتصاد جامعه داشته باشیم.
 
* با توجه به اشاره شما به تکاپو برای اقتصاد خرد، آیا ساختار اتاق برای بهبود وضع بخش خصوصی مناسب است؟ یعنی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن می‌تواند از اقتصاد خرد و آنچه زنان به خوبی از عهده آن برمیآیند حمایت کند و به تسهیل شرایط تحقق آن کمک کند. 

کارنامه عمل‌کرد هیئت نمایندگان در هردوره می‌تواند گویای این قضیه باشد. من انتظارم این است که ما یک هیئت نمایندگان پاسخگو داشته باشیم. یعنی وقتی پایان دوره می شود آنان کارنامه‌ای ارائه دهند که در چهارسالی که دوستان به ما اعتماد کردند ما از این رای چه استفاده ای کرده ایم. آیا استفاده شخصی بوده یا برای جمع بوده است.  یعنی ما درگیر یک هیئت نمایندگان پاسخگو شویم.
 
* سخن از نقش مشاوره‌های اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی برای سه قوه است. آیا فکر می‌کنید اتاق بازرگانی در روزهای پس از تحریم بتواند پیشنهادهای مناسبی برای تحول در اقتصاد سنتی و نفت‌زده ایران به سه قوه بدهد؟

بحث اینکه اتاق مشاور سه قوه است یک بحث شفاهی است. به نظر من اتاق باید با سه قوه به صورت کتبی یک تفاهم‌نامه امضا کند. زمانی که با یک مشاور تفاهم نامه امضا می‌کنید این خیلی تفاوت دارد تا زمانی که به صورت شفاهی این سمت را برای او تعریف کرده باشید. به نظر من اتاق باید تفاهم‌نامه هایی با سه قوه داشته باشد و مشورت هایی که می دهد کارشناسی باشد و به صورت بسته باشد. وقتی این حالت بوجود بیاید در واقع به نوعی شاید سه قوه هم ملزم به رعایت شوند. من احساس می‌کنم بحث قانونگذاری باید برای اتاق تعریف شود. از طرفی وقتی کسی من را مورد مشورت قرار می‌دهد انتظار دارم که به من پاسخگو باشد و متقابلا مشورت کند. همانطور که می‌دانید همیشه در دین به شور و مشورت رهنمون شده‌ایم. پس اگر ما این احترام را برای اتاق قائل باشیم که طرف مشورت واقعی ما قرار بگیرد در دولت ، قوه قضائیه و مقننه این بسته ها می تواند به حالت اجرا هم در بیاید. زیرا اتاق می تواند نقش نظارتی به عهده بگیرد. یعنی بعد از اینکه مشورت را به بخش دولتی داد در سیستم حاکمیتی مورد نظر واقع شود. این بسته اقتصادی اتاق می‌تواند به اجرا نظارت کند و در نقطه مقابل پاسخگو هم باشد. یعنی علاوه بر اینکه مشورت می‌دهد اجرای کار  را هم به عهده بگیرد مانند اجرایی کردن اصل 44.
 
* شما از جمله زنانی هستید که از میان حدود ۳هزار زن دارای کارت بازرگانی برای انتخابات هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی نامزد شده‌بودید. هدفتان از این کار چه بود و آیا اینک با‌گذشت ۴ ماه از فعالیت دوره جدید فکر می‌کنید اعضای هیئت نمایندگان اهدافی که شما مدنظر داشتید را هم مورد توجه قرار داده‌اند؟

از نظر من با توجه به این که حضور بانوان در بخش اقتصاد و بازار نسبت به دهه های گذشته پررنگ‌تر شده‌است، سهم اشان از تعداد نمایندگانی که در اتاق حضور دارند کم است. شما در نظر بگیرید که در دوره های پیش این سهم از یک به دو و از دو به سه تبدیل شده است. در حال حاضر سهم خانم‌ها با توجه به اینکه در بازار حضور 50 درصدی آنان را می بیینم از 40 کرسی اتاق بازرگانی 3 تا است. من احساس می‌کنم خانم‌ها به دلیل اینکه در اقتصاد حضور دارند باید در اتاق بازرگانی هم حضور پررنگ تری داشته باشند.

در گذشته خانم‌هایی که وارد اتاق شدند نتوانستند به یک اتحاد لازم در این زمینه برسند. من احساس می‌کنم که شاید یک حلقه مفقوده این وسط است. باید تلاش کنیم تا یک اتحادی بین زنان فعال درحوزه بازرگانی و تجارت به وجود بیاید. باید بتوانیم با بسته های کارآفرینی و اقتصادی در بحث جوانان و خانم ها حرکت صحیح را پیش بگیریم و از اتفاق هایی که در دوره های گذشته افتاد فاصله بگیریم. حالا این امیدواری من تا چه حد اجرایی شود نمی دانم.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر