کد خبر: ۳۳۳۳۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۹

از زمانی که توافق وین توسط هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 امضا شد، برخی از شرکتها که تولیدات تقریبا انحصاری خود را به بازار ایران عرضه می کردند، خط مونتاژ محصولات خود در ایران را نیمه تعطیل کرده اند.

شفاف: از زمانی که توافق وین توسط هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 امضا شد، برخی از شرکتها که تولیدات تقریبا انحصاری خود را به بازار ایران عرضه می کردند، خط مونتاژ محصولات خود در ایران را نیمه تعطیل کرده اند.
 
از جمله این شرکتها که واردات قطعات لوازم خانگی در ایران را به صورت قطعات جدا از همدیگر (SKD) پیش گرفته است، سامسونگ است که این شرکت، قطعات مورد نیاز لوازم خانگی خود را از کشوره کره، وارد می کند.
 
واردات قطعات محصولات تولیدی این شرکت به صورت SKD باعث می شود حق گمرک کمتری این شرکت برای حضور در بازارهای ایران را بپردازد و به تعبیر دیگر، قاچاق قانونی لوازم خانگی در کشور، توسط این شرکت، به صورت گسترده انجام می شود. مثلا در برهه ای، شرکت "سام پخش" با وارد کردن 1200 کانتینر لوازم یدکی مورد نیاز خط مونتاژ خود به صورت SKD باعث اعتراض مسیئولان اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز شد.
 
با این همه، خبر می رسد پس از توافق وین و حتی بدون نزدیک شدن به رفع تحریمها، خط سرهم بندی و مونتاژ این محصولات در ایران، تقریبا متوقف شده است.
 
آمارهای تولیدی این شرکت در روزهای اوج تحریم که سامسونگ در بازار لوازم خانگی ایران یکه تازی می کرد، برای سه محصول تلویزیون، جارو برقی و مانیتور، آمارهایی بود که تقریبا 80 درصد نیاز بازار داخلی را پوشش می دهد. در اوج تحریمها، سامسونگ در ایران به صورت متوسط روزانه 6000 دستگاه تلویزیون، 2500 دستگاه مانیتور، ماشین لباسشویی 1500 و 1200 دستگاه جاروبرقی را مونتاژ و به بازار عرضه می کرد.
 
ولی پس از امضای توافق وین، میزان مونتاژ و سرهم بندی این محصولات به شکل چشمگیری کاهش یافت. به صورتی که اخیرا میزان تولید تلویزیون در خط مونتاژ این محصول در کارخانه خیبر سامسونگ واقع در کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج، به روزانه 1000 دستگاه، مانیتور به 600 دستگاه و خط مونتاژ جاروبرقی تقریبا متوقف شده و حدود 15 دستگاه را تحویل می دهد و البته مونتاژ ماشین لباس نیز متوقف شده است.
 
برخی از تحلیل گران معتقدند علاوه بر واهمه این شرکت از حضور رقبای با کیفیت خارجی در بازارهای ایران پس از رفع تحریمها، سوءمدیریت های اخیر در کاهش مونتاژ و عرصه محصولات این برند در کشور نیز نقش اساسی دارد. به گونه ای که در هفته های اخیر، محصولات این برند در بازار لوازم خانگی با افزایش محسوس قیمت روبرو شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: