کد خبر: ۳۳۴۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳

اگرچه مدیران استقلال طی مصاحبه‌هایشان مرتب تأکید می‌کنند که اولویت اول‌شان کسب سهمیه آسیایی بوده و پس از آن به قهرمانی در لیگ پانزدهم می‌اندیشند اما خودشان هم می‌دانند که این حرف‌ها نمی‌تواند ذهنیت طرفداران‌شان را عوض کند.

به محض اينكه سوت آغاز فصل به صدا دربيايد، استقلالي‌ها از تيم‌شان قهرماني مي‌خواهند و كاري به شرايط فصل قبل ندارند. شرايطي كه پرسپوليس هم با آن دست به گريبان بوده و قطعاً هواداران اين تيم هم از همان هفته اول سوداي قهرماني در سر دارند.
استقلال تاكنون در ادوار ليگ برتر ۳ بار عنوان قهرماني را مال خود كرده است و در هر ۳ دوره، سرمايه‌هاي انساني‌اي كه داشت، نقش بسيار مؤثري در فتح جام ايفا كرد.
 
پر از ستاره

اولين قهرماني استقلال در ليگ برتر طي فصل ۸۵-۸۴ حاصل شد؛ زماني كه اين تيم پر از ستاره بود و چند بازيكن باتجربه هم كنار جوانان حضور داشتند. از مهدي رحمتي و وحيد طالب‌لو گرفته تا اميرحسين صادقي، پيروز قرباني، محمود فكري، مجتبي جباري، عليرضا منصوريان، گيلائوري، رضا عنايتي و...

از آن تيم كمتر از دو ماه بعد، طالب‌لو، صادقي و عنايتي مسافر جام جهاني شدند. البته جباري هم اگر مصدوم نمي‌شد، قطعاً در جام جهاني ۲۰۰۶ آلمان بازي مي‌كرد.
 
قهرماني خاطره‌انگيز

خاطره‌انگيزترين قهرماني استقلال در ليگ برتر بهار سال ۸۸ حاصل شد؛ زماني كه آبي‌پوشان در آخرين هفته فصل ۸۸-۸۷ به لطف باخت ذوب‌آهن مقابل فولاد، در مشهد جشن قهرماني گرفتند. البته در آن فصل هم استقلال ستاره و مهره مؤثر كم نداشت؛ از وحيد طالب‌لو كه انصافاً در آن فصل خيلي خوب بود تا خسرو حيدري، هاشم بيك‌زاده، فابيو جان‌واريو، آرش برهاني و البته مجتبي جباري كه نبض خط مياني آبي‌پوشان محسوب مي‌شد. در آن فصل فرهاد مجيدي هم عضو استقلال بود.
 
پايان كار

كاپ سوم هم در حالي به دست آمد كه استقلال اتكاي فراواني به بازيكناني همچون مهدي رحمتي داشت؛ گلري كه در فصل ۹۲-۹۱ چند بازي يك‌تنه استقلال را نجات داد. علاوه بر او در قهرماني آن فصل اين تيم، نبايد از كنار نام‌هايي همچون صادقي، ساموئل، حيدري، بيك‌زاده و مجيدي گذشت. تازه مجتبي جباري نيز در فصل مذكور واقعاً خوب بود و نقش مؤثري در پيروزي‌هاي مهم استقلال ايفا كرد.
 
سه‌گانه جباري

نكته مهم در مورد قهرماني‌هاي استقلال، نقش برجسته مجتبي جباري است. او در هر ۳ فتح آبي‌ها حاضر بوده و علاوه بر اينكه فيكس بازي مي‌كرد، نقش بسيار پررنگي نيز در كاميابي استقلال ايفا كرده است. در هر ۳ فصلي كه برشمرديم، مجتبي قلب تيمش بود و جالب اينجاست كه از وقتي رفته، استقلال هم ديگر نه قهرمان شده و نه سهميه آسيايي گرفته است! البته با توجه به پولي كه قطري‌ها مي‌دهند، بعيد است مجتبي حداقل طي دو سال آينده به فوتبال ما بازگردد. او به خاطر دستمزدش حتي قيد حضور در جام جهاني را هم زد!

اما اين فصل حكايت چه شكلي خواهد شد؟

استقلال باز هم ستاره زياد دارد. حداقل اينكه اسم بزرگ زياد در اين تيم جمع شده است. روي رحمتي خيلي حساب مي‌‌شود و اميد ابراهيمي نيز بايد در كنار جاسم كرار، خط مياني را جمع و جور كند. آنها ريوالدو را هم دارند كه فعلاً نمي‌شود در موردش قضاوت كرد و علاوه بر اين، خسرو حيدري هم هست. شهباززاده اميد اول گلزني استقلال بوده و در كنارش مي‌توان روي آرش برهاني و مهاجم كروات نيز حساب كرد. البته همه اين موارد اصلاً دليل نمي‌شود كه استقلال را از همين حالا قهرمان دانست چون اين تيم در فصل ۹۱-۹۰ هم كلي ستاره داشت و به جرأت مي‌توان گفت قوي‌تر از تيم اين فصل بود اما در نهايت با همين پرويز مظلومي رتبه‌اي بهتر از سومي كسب نكرد.

منبع: روزنامه خبر ورزشی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: