کد خبر: ۳۳۶۹۶۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۶
وزیر خارجه عربستان:

ایران باید به همان نسبت هم با کشورهای منطقه و همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد،به همین دلیل می گویم که امیدوارم ایران سرعقل بیاید و این طبیعی است که ما آرزوی تغییر رفتار ایران را برای باز کردن راه به منظور برقراری بهترین روابط داشته باشیم.

سرویس سیاسی شفاف: عادل الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با فرانک والتر اشتاینمایر همتای المانی اش گفت : ما در گفتگوهای امروز به موضوعات مختلف از جمله سوریه ، عراق ، توافق هسته ای با ایران ، اوضاع یمن،مبارزه با تروریسم و راههای همکاری بین پادشاهی عربستان و آلمان پرداختیم.
 
وی درباره موضوع سوریه گفت : در گفتگوهای امروز درباره اوضاع سوریه و اهمیت رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک بر مبنای گفتگوهای ژنو یک پرداختیم که در ان بشار اسد هیچ نقشی ایفا نکند.
 
وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی مداخله جویانه درباره اوضاع سوریه خواستار برکناری بشار اسد از راس قدرت در این کشور شد.
 
وزیر خارجه عربستان افزود: عربستان سعودی خود را موظف می داند به ملت سوریه کمک کند وما با کشورهای دوست درباره این راهکارها صحبت می کنیم تا به تسهیل این دوران گذار و تغییر در سوریه کمک کنیم.
 
الجبیر با بیان اینکه امیدواریم مانع از فروپاشی همه نظام سوریه شویم گفت: برای ما مهم است که نهادهای حکومت سوریه را حفظ کنیم و مایل نیستیم هرج و مرج در سوریه اتفاق بیافتد،وی گفت :معتقدیم باید هر چه سریعتر بشار اسد از قدرت کنار برود و دراین صورت ما بیشتر قادر خواهیم بود نهادهای حکومتی سوریه را حفظ کنیم و این موضوعی است که ما انرا با دوستان مان مطرح می کنیم.
 
وی در پاسخ به سوالی درباه توافق ایران و پنج بعلاوه یک درباره موضوع هسته ای نیز گفت: انچه که رفتار و منش ایران را در منطقه شامل می شود موضوع مذاکرات با 5+1 نبود اما مذاکراتی میان کشورهای منطقه و دوستان متحد ما شامل امریکا ایتالیا فرانسه المان و کشورهای دیگر وجود دارد که معتقدند باید از نفوذ نقش افرینی ایران در عراق، سوریه و یمن یا کشورهای دیگر منطقه کاسته شود.
 
 وزیر خارجه عربستان با اشاره به سفر مسئولان شورای همکاری خلیج فارس به کمپ دیوید افزود: در این دیدار رییس جمهور اوباما بر فشرده تر کردن همکاری های نظامی و امنیتی و اهمیت آن برای کاستن از نفود منفی ایران در منطقه تاکید کرد . ما درباره این موضوع کار می کنیم و به همین منظور هم کمیسیون هایی بین امریکا و شورای همکاری خلیج فارس تشکیل شده اند.
 
الجبیر همچنین درباره روابط با ایران نیز گفت: ما خیلی امیدواریم که با ایران ،کشور همسایه ما که تاریخی طولانی دارد و کشوری اسلامی است رابطه داشته باشیم و این روابط را در همه زمینه ها گسترش و تعمیق بدهیم،اما همه اینها به رفتار ایران در منطقه بستگی دارد.
 
به گزارش انتخاب، وی افزود: ایران اگر می خواهد روابط عادی با کشور همسایه اش ( عربستان) داشته باشد باید به همان نسبت هم با کشورهای منطقه و همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد،به همین دلیل می گویم که امیدوارم ایران سرعقل بیاید و این طبیعی است که ما آرزوی تغییر رفتار ایران را برای باز کردن راه به منظور برقراری بهترین روابط داشته باشیم.
 
وزیر خارجه عربستان درپایان گفت: اگر این تغییر به وجود نیاید فقط می توانیم به خدا و دوستان مان تکیه کنیم تا با این نفوذ مقابله کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۱۸
رضوي
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
11
آب كه سر بالا ميره قورباغه ابوعطا ميخونه
سعید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
9
lمیگم که :ای الجبیر ، ای الجیر آمریکا و اسراییل شما فکر مردم سوریه رو میکنی؟! یا فکر صهیونیسم اسراییل رو ؟ تو برو به فکر خودت باش چون دوران گذار شما نزدیک است.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
5
خاک برسر مردم سوریه شده چون غیراز خودشون همه دارن براشون تصمیم میگیرن وتاوان این تصمیمات بیچارگی بیشتر مردم سوریه است.........
امید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
3
خدا از اعمال وجنایت شما بی زار است واما آن دوستانی که شما از آن دم میزنید دوستان شما نیستند بلکه اربابان شما هستند که عاشق نفت گازند لذا شما درعربستان جایگاهی ندارید برای اینکه بملت آن خیانت ومنافع انهارا به اتفاق اربابانتان چپاول میکنید
علی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
3
شماها (عربها ) فقط به آمریکا اکبر اعتقاد دارید اگر خدا را می شناختید که از داعش حمایت نمی کردید و یا ملت یمن را به خاک و خون نمی کشیدید.
ابوالفضل
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
3
قورباغه شرف داره به این آل سعود
محمود
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
2
خودشون باید سرعقل بیاین که به ]مریکاییه تکیه نکنند
afkl
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
2
3
انقدر از این عرب ها بدم میاد!!!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
2
بچه شما که اینفقدر از ایران می ترسی بشین سر جات و برای ایران کری نخون. هنوز دهنت بوی شیر میده
شوروزي
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
4
داداش تو كه از بدو تولد تو نيويورك بودي اوضاع كشور خودتم تو دستت نيست چطور واسه مردم سوريه دل مي سوزوني؟
ان شا الله با نابودي آل سقوط وتجزيه عربستان دنيا از شر تروريست وهابي نجات پيدا مي كنه
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
1
2
چرا دستی در پشت پرده سیاست ما اینقدر به برقراری ارتباط با عربستان علاقه مند و اصرار دارد؟!وزارت امور خارجه متاسفانه در حوزه بین المل افتضاح عمل کرده است جز در بحث هسته ای نمونه اش همین یا هتاکی امارات و...پوشش مدعوین که دیگر هیچ بیجامه کوله پشتی...
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
1
برو جوجو!
مرتضي
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
0
3
گچل دوست داري موشك بازي ايران يمن نيستش در عرض 24ساعت باخاك كشورتو صاف مكنيم فقط به خاطر خونه خدا بهت چيزي نميگيم خودتم خوب مي دوني فكر نكن شير آمريكاي خوردي اومدي اينجا زبون باز كردي
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
0
1
امریکا شما را نوکر خود می داند حالا شما دم از دوستی می زنی. واقعا نوکری اربابانتان حق شماست.
احمد
-
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
0
0
اگه نفت رو از شما بگیرن هیچ حرفی برای گفتن ندارید،در حدی نیستید که برای ایران تعیین تکلیف بکنید اگر با پول های نفت هواپیما خریدید جوونای این مملکت ایران رو جزو بهترینهای پدافند هوایی در دنیا کردن.
فری
NETHERLANDS
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
1
1
عربستان کدخدای خاورمیانه ست..این یه واقعیته که باید قبول کرد...