کد خبر: ۳۵۷۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۶
درد و دل های مسکنی مردم با شفاف

بانک مسکن ، بانک خاصی است چرا که مشکلات مسکنی مردم را می توان با حضور در این بانک به خوبی مشاهده کرد.بانکی که با وام دادن به خانه دار شدن مردم کمک می کند اما سود هنگفتی نیز از این وام ها نصیبش می شود ...

اما و اگرهای وام مسکن/وقتی مردم اجاره نشینان بانک مسکن می شوند! 2 شنبهههه

سرویس اقتصادی شفاف: بانک مسکن ، بانک خاصی است چرا که مشکلات مسکنی مردم را می توان با حضور در این بانک به خوبی مشاهده کرد.بانکی که با وام دادن به  خانه دار شدن مردم کمک می کند اما سود هنگفتی نیز از این وام ها نصیبش می شود که گاه وام گیرندگان را از گرفتن وام پشیمان می کند.

محمد 60 ساله است و به خبرنگار شفاف می گوید، بعد از 30 سال کار مندی تازه توانسته با کمک وام 60 میلیونی مسکن برای خود خانه ای 50 متری بخرد.

او درباره وام مسکن به خبرنگار شفاف می گوید: بعد از دوندگی های فراوان و کلی کاغذ بازی موفق به اخذ وام مسکن 60 میلیونی شدم و توانستم خانه ای قدیمی و 50 متری در جنوب شرق تهران بخرم اما با گرفتن وام فهمیدم پس دادن ان چندان آسان نیست.

محمد در ادمه می گوید: برای باید‌ ماهانه حد‌ود‌ 862 هزار تومان د‌ر طول 144 ماه پرد‌اخت کنم که می شود 125 میلیون تومان! یعنی به ازای وام 60 میلیونی 65 میلیون باید به بانک مسکن بازگردانم.

این دریافت کننده وام مسکن با اظهار پشیمانی از دریافت وام مسکن در پایان می گوید: گاهی فکرمی کنم همین مبلغ را اجاره می دادم، می توانستم خانه ای بزرگتر و بهتر داشته باشم و حالا من مانه ام و خانه ای 50 متری و کلی وام و قرض!

سارای 30 ساله هم وضعیت مشابهی دارد.او که 4 سال است ازدواج کرده ، به کمک وام 70 میلیونی توانسته است خانه ای 40 متری در جنوب غرب تهران خریداری کند.یعنی وام 60 میلیونی و 10 میلیون تومان جعاله.

او در این خصوص به شفاف می گوید: ما برای خرید خانه به 70 میلیون پول نیاز داشتیم و ماه ها منتظر شدیم تا وام 60 میلیونی مسکن و 10 میلیون تومان وام جعاله را دریافت کنیم.حالا درقسط ماهانه نزدیک به  یک میلیون تومان  این  وام مانده ایم و باید سود‌ی نزد‌یک به 74 میلیون تومان را به بانک پرداخت کنیم  .یعنی د‌ر نهایت باید‌ 144 میلیون تومان طی 12 سال بازپرد‌اخت شود‌ که این مساله برای من و همسرم که هر دو کارمندیم و جمع حقوق ما به 1میلیون 700 تومان می رسد بسیار مشکل است.

با این تفاسیر به نظر می رسد، وام مسکن ، اگر از همه مشکلات و مصائب دریافت آن نیز بگذریم، نمی تواند کمک شایانی به سطح زندگی مردم متوسط  داشته باشد و در واقع آنها را به اجاره نشینان بانکی تبدیل می کند!

ماجرای وام مسکن به کجا رسید؟

این در حالی است که بنابر تصمیمات اتخاذ شد‌ه اعضای شورای پول و اعتبار، تقسیم بند‌ی وام مسکن برای د‌و گروه عاد‌ی و زوجین حذف و بنابر موقعیت جغرافیایی متقاضیان سقف بند‌ی شد‌. بر این اساس متقاضیان د‌ریافت وام جد‌ید‌ مسکن، د‌ر شهر تهران می توانند‌ تا 60 میلیون تومان تسهیلات د‌ریافت کنند‌.

د‌ر عین حال که این وام د‌ر« مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت » 50 میلیون و د‌ر «سایر مناطق شهری» 40 میلیون تومان خواهد‌ بود‌ که البته اگر وام جعاله 10 میلیونی نیز به آن اضافه شود‌ سقف‌ها به50، 60 و 70 میلیون تومان افزایش می یابد‌.

با گذشت حد‌ود‌ د‌و هفته از این مصوبه، تاکنون نه از سوی بانک مرکزی و البته نه بانک مسکن هیچ جزئیاتی د‌ر رابطه با وام افزایش یافته مسکن ارائه نشد‌ه ولی بر اساس پیشینه قبلی و گمانه زنی‌ها می‌توان این گونه برآورد‌ کرد‌ که د‌ریافت تسهیلات جد‌ید‌ نیز د‌ر صورت عد‌م سپرد‌ه گذاری از طریق خرید‌ اوراق خواهد‌ بود‌. د‌ر عین حال که سود‌ی حد‌ود‌ 14 د‌رصد‌ به آن تعلق گرفته و د‌وره بازپرد‌اخت 12 ساله خواهد‌ د‌اشت که بازپرداخت آن مساله مهمی برای قشری است که نیازمند این وام هستند و باید از دولتی ها پرسید: چرا وام مسکن به این شیوه پرداخت می شود تا مردم را به اجاره نشینان بانک تبدیل کند؟!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
ROMANIA
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
0
3
من در سال 86 12 میلیون وام از بانک مسکن گرفتم و تا الان دارم اقساط ان را میدم الان که نزدیک سال 95 هست هنوز دارم اقساط اون میدم و تازه 72 قسط دیگه مانده. بخدا خسته شدم وبریده ام. این وامها پدر ملت را در اورده است.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
مگر مبلغ اقساطتون هم بیشتر شده ؟
این 72 قسط با همون مبلغ سال 86 محاسبه میشه
درآمد فعلی شما قطعا خیلی بیشتر از سال 86 هست
حسین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
تازه برای دریافت این وام هم یا باید یکسال پول در حساب بانک بخوابه یا اینکه اوراق بخری که با احتساب آن حتما اقساط این وام از ربای بیرون بیشتر است .
ناشناس
-
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
0
4
دریافت وام مسکن با این شرایط برای خیلی ها غیر ممکن است مگه من کارمند با 50سال چقدر عمر میکنم که بخواهم 15سال قسط بدم تازه با کدام حقوق این کمک به مردم نیست کاسبی بانکها است
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
0
1
این که خوبه من سال 86 (16700000میلیون تومان وام گرفتم بعد از 60 تا قسط 200 هزار تومانی که پرداخت کردم خواستم وام تسویه کنم 12300000 میلیون تومان از من باببت تسویه گرفتن یعنی از 12000000 میلیون پرداختی من حدود 4000000 میلیون اصل وام حساب کردن به این میگن بانکداری اسلامی بدون ربا
بنده
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
0
3
یکی از علت های گرانی مسکن همین بانک مسکن است اگر 30 ثانیه فکر کنید متوجه خواهید شد
امین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
آیا بانک مسکن باید ورشکسته بشه ؟!؟
همین دوستانی که اعتراض دارند بیان حساب کنن همین 60 میلیون رو بذارن توی همین بانک مسکن بانک بهشون ماهی یک میلیون و دویست هزارتومان سود میده !! معنیش چیه آقای سی ثانیه تفکر ؟! یعنی باز با همین شرایط هم بانک داره ضرر میکنه !! علت اصلی تورم هست که بانک رو ناچار میکنه نزدیک و کمتر از نرخ تورم و نه بالای نرخ تورم ( که کمی بالاتر از نرخ تورم منطقی هست ) وام بده !
آقای محترمی که الان مثلا تونستی خونه ات رو با مثلا 100 میلیون که 60 میلیونش وام مسکنه بخری ، آیا 12 سال دیگه هم خونه شما 100 میلیونه !!؟!؟
باید اقتصاد رو اصلاح کرد که نرخ تورم بیاد روی حدود 2-3 درصد ، اونوقت هم بانکها میتونن وامهایی با نرخ 3-4 درصد پرداخت کنن و نگران بی ارزش شدن سرمایه هاشون (که بیت المال مردم هست و باید ارزشش رو حفظ کنن ) نباشن
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
امین عزیز و احتمالا کارمند بانک کدوم بانکی در ایران با این سودهای کلان ورشکست شده چرا هر روز چند موسسه اعتباری بدون مجوز هم سر در می آورند بخاطر اینکه همه بانک ها در بهترین شرایط هستند و هر روز خون وام گیرندگان را در شیشه می کنند .
مرتضي
UNITED STATES
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
0
0
وام مسکن چرت و به درد نخوره .نوعی دزدی محسوب می شه
ماریا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
0
0
امان از واممم
بازنشسته
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
0
0
خودمون و بدبخت کردیم با این وام ها
بالون
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
0
0
خانه چیه بگو لونه موش شفاف
ابن موسی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
0
1
روزگاربدی شده
حسین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
0
0
دولت شدیدا از ورود شفاف به حوزه مسکن می ترسد و جرات حتی یک وام 14 درصدی در حوزه مسکن را ندارد البته وام مسکن به اصطلاح 14 درصدی بانک مسکن در حقیقت از 25 درصد هم بیشتر میفته
ali
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
0
0
همینه که نه پولمون برکت داره نه عمرمون
ممد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
0
0
آقا من 8م سپرده گذاشتم

20م وام گرفتم

باید 42م 10ساله پس بدم

الان این چند درصده؟

تازه سپرده هم نزدیک 2سال تو حساب بوده

وبانک هم در قرارداد مالک 68درصد خانه من است

خانه ای که 120م خرج برداشته

80م هم زمینش است

یعنی 180م من خرج کرده ام 20م بانک وام داده

انوقت مالک 68درصد ان است تا تسویه وام

این اسمش چیه؟
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۵
ببخشید خیلی قشنگ محاسبه کردی
در عین درد خنده هم داره
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
0
0
اینم یه نوع نزول خواری شفافه