کد خبر: ۳۵۸۱۸۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۸
شنبه با شفافیت در شفاف

و را شیخ الوزرا می نامند چرا که آنقدر در دولت های مختلف بعد از انقلاب وزیر بوده که مواضع سیاسی اش کاملا مشخص نیست.البته گفته می شود وی دارای سوابق اصلاحطلبی است و سابقه عضویت در حزب کارگزاران سازندگی بنیاد باران را دارد...

شفاف قصد دارد از این به بعد روزهای شنبه درباره شخصیت های سیاسی، ورزشی، سینمایی و ...و همچنین اطلاعات آماری، وضعیت وزارتخانه ها و سازمان ها در اتاق شیشه ای شفاف، اطلاعاتی را در اختیار مخاطبان قرار دهد و به اصطلاح شفافگری کند.ما را در اتاق شیشه ای شفاف همراهی نمایید.


شفافیت با شفاف: او را شیخ الوزرا می نامند چرا که آنقدر در دولت های مختلف بعد از انقلاب وزیر بوده که مواضع سیاسی اش کاملا مشخص نیست.البته گفته می شود وی دارای سوابق اصلاحطلبی است و سابقه عضویت در حزب کارگزاران سازندگی بنیاد باران را دارد. اواز دولت میر حسین موسوی گرفته تا دولت امروز روحانی در کابینه های مختلف حضور داشته و کار با همه رئیس جمهورهای بعد از انقلاب را تجربه کرده البته به جزابولحسن بنی صدر و  محمود احمدی نژاد!

میز وزارت ورزاتخانه های مختلفی را نیز تجربه کرده است از وزارت جهاد سازندگی آن روزها گرفته تا وزارت نیرو و وزارت نفت.

او حتی در دولت کوتاه شهید رجایی نیز به سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد ه تا در وزارت ارشاد هم فعالیت کرده باشد.

صحبت از بیژن نامدار زنگنه است، کسی که از او در محافل سیاسی به عنوان مردی برای تمامی فصول یاد می کنند!البته  نام او با قرار دارد گازی معروف نیز گره خورده است.در واقع کرسنت و بیژن نامدار زنگنه دو نام جدا ناشدنی از هم هستند و شاید بتوان گفت علاوه بر رکود داری زنگنه در وزیر شدن، قرار داد کرسنت نیز نام او را در تاریخ ایران ماندگار کرده است.

قراردادی که برخی آن را همطراز عهد نامه نگین ترکمنچای می دانند ومعتقدند زنگنه باید برای آن پای میز محاکمه هم برود و  برخی نیز از آن دفاع می کنند.

بیژن نامدار زنگنه کیست؟

بیژن نامدار زنگنه در سال 1331 و در کرمانشاه به دنیا آمد. وی پس از پشت سر گذاشتن دوره ابتدایی و دوره اول متوسطه در زادگاه خود، تحصیل خود را در تهران تکمیل و در سال 1350 به دانشکده فنی دانشگاه تهران راه پیدا کرد. زنگنه در سال 1356 با مدرک فوق‌لیسانس رشته راه و ساختمان فارغ‌التحصیل شد. وی به عضویت هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی درآمد و در سال 1385 از این سمت بازنشسته شد.

او حضور خود را در دولت از سال 1359، آن هم با سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کرد و در آبان ماه سال 1361، به عضویت شورای مرکزی این نهاد درآمد. وی پیش از اینکه در مردادماه ۹۲ از مجلس برای سومین بار برای وزارت نفت رأی اعتماد بگیرد، سابقه تصدی وزارت جهاد سازندگی در دولت دوم آیت‌الله خامنه‌ای ، وزارت نیرو در دولت هاشمی رفسنجانی و وزارت نفت در دولت خاتمی را داشته است. او همچنین عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام (1375-1390) و شورای اقتصاد (1362-1384) را نیز در کارنامه خود دارد.

در سال 92 نیز، زنگنه با وجود اعتراض فراوان برخی نمایندگان به عملکرد وی در قرارداد کرسنت موفق شد که بعد از حمایت شدید روحانی از وی در مجلس شورای اسلامی، با ۱۶۶ رأی موافق و ۱۰۴ رأی مخالف از سوی نمایندگان مجلس به عنوان وزیر نفت دولت یازدهم شناخته شود و در ۲۷ مرداد همان سال، رسماً کارش را در دفتر وزیر نفت آغاز کرد.

زنگنه در نقش معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه

زنگنه با آغاز انقلاب فرهنگی در جهت اجرایی شدن آن به فعالیت پرداخته و بعد از تشکیل دولت شهید رجایی به سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد . از جمله اقدامات زنگنه در وزارت ارشاد اسلامی کوشش در جهت تشکیل مرکزی برای جمع‌آوری ، حفظ و نشر کلیه مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی بوده است.

 زنگنه به عنوان اولین وزیر وزارت جهاد سازندگی

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه

زنگنه اما در آبان ماه سال 61 و به دعوت جهاد سازندگی و با حکم آقای موسوی نخست‌وزیر وقت به عضویت شورای مرکزی این نهاد منصوب شد .

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه
زنگنه در کابینه اول موسوی

وی در تاریخ 1 اسفند 62 به عنوان نخستین وزیر جهاد سازندگی از مجلس رأی اعتماد گرفت و تا تاریخ 30 تیر 1367 عهده‌دار این سمت بود.

زنگنه در وزارت نیرو

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه

29 شهریور سال 1367 نیز زنگنه به عنوان وزیر نیرو از مجلس سوم رأی اعتماد گرفت . با پایان یافتن دولت میرحسین موسوی اما زنگنه به عنوان وزیر نیرو وارد دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه

زنگنه در کابینه اول هاشمی رفسنجانی

در دولت اول آیت الله هاشمی از 196 رأی مأخوذه تنها 19 نماینده به وزارت وی رأی ندادند و 177 نفر دیگر از نمایندگان به وزارت وی در وزارتخانه نیرو رأی مثبت دادند .

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه
کابینه دوم هاشمی رفسنجانی و حضور زنگنه

در دولت دوم آیت الله هاشمی ، بیژن نامدار زنگنه از مجلس چهارم 245 رأی برای تصدی پست وزارت نیرو گرفت . در آن مجلس هم تنها 12 نفر به او رأی منفی دادند.

مجلس ششم و رای اعتماد  به زنگنه

بیژن نامدار زنگنه اگر در دولت اول حجت الاسلام خاتمی برای تصدی پست وزارت نفت از مجلس پنجم 213 رأی گرفته بود و 53 نماینده به او رأی ممتنع و مخالف داده بودند اما مجلس ششم که از قضا مجلسی هماهنگ با دولت حجت الاسلام خاتمی هم بود به او 166 رأی داد .


از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه
زنگنه در کابینه خاتمی

 در آن مجلس 88 نماینده با وزارت او در پیچیده‌ترین و ثروتمندترین وزارتخانه کشور مخالفت کرده بودند.

زنگنه در دولت روحانی

زنگنه اما در دولت نهم و دهم با ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد جایی نداشت تا بالاخره به جز دولت اول، دولتی باشد تا او را دعوت به کار نکند.در  دولت حسن روحانی نیز وی به عنوان وزیر نفت در میان هیاهو و مخالفت برخی نمایندگان مجلس با حمایت شخص حسن روحانی وزیر شد البته با ، با ۱۶۶ رأی موافق و ۱۰۴ رأی مخالف!و مخالفان وی این بار از عدد 100 گذشتند.

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه

 نگنه برنامه پیشنهادی خود برای اداره وزارت نفت را در چهار فصل و در دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت تقدیم مجلس کرد. افزایش صادرات نفت، احیای ظرفیت تولید نفت خام کشور به میزان سال ۱۳۸۴ (۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز)، توسعه فازهای اولویت دار پارس جنوبی، اصلاح ساختار قراردادهای نفتی، رفع موانع تولید و صادرات محصولات پتروشیمی، رفع موانع صادرات میعانات گازی و LPG، تلاش برای توسعه مرحله به مرحله پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، از برنامه‌های کوتاه مدت عنوان‌شده در برنامه پیشنهادی زنگنه بود.

زنگنه در برنامه بلندمدت خود، وعده افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز صیانت شده با هدف افزایش و یا حداقل حفظ سهم ایران در بازار جهانی نفت و ارتقای جایگاه کشور در اوپک، افزایش بهره‌برداری و استفاده حداکثری از میادین مشترک، اولویت دادن به تأمین گاز مورد نیاز برنامه‌های تزریق به میادین نفت، تغییر رویکرد از صادرات نفت خام به صادرات فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا و ایجاد فرصت بیشتر برای بخش خصوصی به منظور مشارکت در تجارت نفت و گاز را داده بود.

از شیخ الوزاریی تا قراداد کرسنت/ از بیژن نامدار زنگنه چه می دانید؟+تصاویر شنبههههه

این برنامه اگرچه تا حدودی جامع بوده و بخش زیادی از اهداف نظام را در زمینه صنعت نفت پیگیری میکرد، اما جای خالی مسائلی همچون توجه به طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت، ضرورت تدوین طرح جامع انرژی کشور، توجه به توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت نفت و تربیت نیروی انسانی در آن محسوس بود.

کرسنت معروف و بیژن نامدار زنگنه

قرارداد کرسنت که نامش با وزیر نفت دولت روحانی گره خورده است اما، قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) و در زمان وزارت بیژن زنگنه منعقد شد. مذاکرات اولیه این قرارداد از سال ۱۹۹۷ آغاز شد و در نهایت، سال ۲۰۰۱ منجر به تفاهم مشترک شد. بر اساس مفاد این قرارداد، مقرر شده بود که از سال ۲۰۰۵ میلادی، با لوله‌کشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان به امارات (مخزن مشترک با ابوظبی، به میزان روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب، به قول برخی منابع ۶۰۰ میلیون فوت مکعب به امارات صادر کند.

گفته می شود، شخص حسن روحانی  در سال ۸۱ ضمن نامه‌ای به رئیس جمهور وقت (خاتمی) تأکید کرده که «عقد قرارداد طولانی گاز با شرکتی غیر معتبر که بنابر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های گذشته عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در ارتباط با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود.»

رئیس دولت یازدهم درآن روزها معتقد بود: «شرایط بازار موجب گردیده که قیمت و شرایط قراردادی مذاکره شده در مقایسه با منطقه بسیار پایین و غیرمطلوب باشد.»
 
روحانی در آن نامه با هشدار درباره اینکه قرارداد کرسنت [با پیگیری شخص زنگنه] احتمالاً آثار منفی اقتصادی درازمدت بر بازار گاز کشور خواهد داشت و هیچ منفعت سیاسی نیز در پی نخواهد داشت، تأکید کرده بود از حدود یک سال پیش سؤالاتی از وزیر نفت  درباره قرارداد کرسنت مطرح کرده که با وجود دستور خاتمی، پاسخی دریافت نشده است.
 
روحانی در این نامه تصریح کرده بود که قرارداد مذکور از طریق واسطه‌ها و عدم ارتباط مستقیم دولتی با یک شرکت غیرمعتبر به امضا رسیده است.

 در روز دهم بهمن سال ۸۴ نیزمحمدرضا رحیمی رئیس وقت دیوان محاسبات کشور، با استدلال به‌صرفه‌نبودن این قرارداد، از آن به «خیانت» تعبیر کرد و خواستار لغو آن شد و این داستان تا به امروز ادامه دارد.

سوابق اجرایی زنگنه

    وزیر جهاد سازندگی (1364 - 1368)
    وزیر نیرو (1367 - 1376)
    وزیر نفت (1376 – 1384)
    عصویت در شورای اقتصاد (1362 - 1384)
    عضویت در مجمع تشخیص مصلحت (1375 - 1390)
    عضویت در بنیاد باران
    عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
    رییس هیات مدیره شرکت هپکو (۱۳۸۵ تا مرداد ۱۳۸۷)
    رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل موسسه گفتمان کشورهای مسلمان انرژی
    عضو هیات علمی (كارشناس آموزشی) دانشگاه صنعتی امیركبیر 1350 - 1346
    عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر 1356 تا كنون
 
  فعالیت‏ های آموزشی

    مسئولیت آزمایشگاه و كمک تدریس 1350- 1346
    مسئول ‌آزمایشگاه هیدرولوژی و مربی دروس مقاومت مصالح ، ساختمان های فلزی و بتن‏ آرمه
    هیات ‏های امنا

    عضو هیات امنای مراكز تحقیقاتی در تهران  1370 تا 1383
    عضو هیات امنای دانشنامه بزرگ فارسی و رئیس كمیسیون دائمی 1370 تاكنون
    عضو هیات امنای باشگاه دانش پژوهان جوان 1373 تاكنون
    عضو هیات امنای آموزشكده‏ های فنی و حرفه‏ ای سراسر كشور 1374 ـ 1370
    عضو هیات امنای پژوهشگاه نیرو 1379 تاكنون
    عضو هیات امنای دانشگاه زنجان 1383 تا كنون
    عضو هیات‌ امنا و دبیر دوره اول و دوم جامعه فارغ‏ التحصیلان دانشگاه صنعتی امیركبیر 1373 تاكنون
    عضو هیات مدیره و رئیس جامعه فارغ ‏التحصیلان البرز 1378 تا كنون
    رئیس كمیسیون دائمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندس زلزله ، 1383

    هیات تحریریه

    عضو هیات تحریریه و مدیر مسئول فصلنامه رهیافت ـ شورای‌ پژوهش های علمی كشور 1372 تاكنون
    عضو هیات تحریریه مجله محیط شناسی ـ دانشگاه تهران ، 1375 تا كنون
    عضو هیات تحریریه         Iranian Journal of Water Resources Engineering
    عضو هیات تحریریه مجله بنا ـ انجمن مهندسان راه و ساختمان ایران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۸
سيد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
1
12
محمود خان احمدي نژاد رو نگاه كنيد در كابينه دوم اقاي هاشمي چه مؤدب ايستاده !!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
12
23
از زنگنه سالمتر نداريم. بيخود سعي نكن خرابش كني.
ماریا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
4
6
شفاف کار خوبیه ای ول
بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
2
8
همیشه شفاف باش باش شفاف
مرتضي
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
13
10
زنگنه باید برای کرسنت پاسخگو باشد
ناشناس
United Kingdom
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
براي موارد ديگه هم پاسخگو پيدا كنيد نگرد نيست گشتم نبود
بالون
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
2
5
بد روزگاریههه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
0
3
وجدانی بگو باکسی فامیل نیست
نصیر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
4
3
شفاف خان: با این رزومه ای که از مهندس زنگنه گذاشتی باید بگم جز تخصص و درایت چیز دیگه ای به مهندس نمی چسبه.
لطفآ بجای این همه آسمون ریسمون بهم بافتن برای مثلا ایراد گرفتن به زنگنه، برو سراغ سرانجام دکل های نفتی مفقود شده گزارش بده !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
3
3
مطمئن باشید اگر از زنگنه آتو داشتند نمی گذاشتند وزیر شود اما طبیعی است در مدیریت اشتباه هم داشته باشد آخر کشور ما کشور آزمون وخطاهاست .
نگارستانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۸
0
0
دوره پلورالیسم سیاسی به پایان رسیده....عنوان دستور کار و سخنرانی وزیر اصلی کابینه...
گواه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
0
0
دنبال خراب كردن زنگنه وتبرئه بابك زنجاني هستيد؟مردم بيدار وهوشيارند برادر