کد خبر: ۳۶۹۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۱
آسیب شناسی مجلس نهم

زنان ایرانی که روز به روز به آمار تحصیل کرده های آنها اضافه می شود،به واسطه تحصیلات و حضور در اجتماع، می توانند در اقتصاد، سیاست و فرهنگ کشور نقش آفرینی کنند. در سال های اخیر اما هر چند تعداد زیادی از زنان در رده های بالای مدیریتی مشغول به کار شدند اما...

زنان، بی تحرک ترین نمایندگان بهارستان نهم/ چرا زنان در مجلس سکوت می کنند؟

سرویس سیاسی شفاف: زنان ایرانی که روز به روز به آمار تحصیل کرده های آنها اضافه می شود،به واسطه تحصیلات  و حضور در اجتماع، می توانند در اقتصاد، سیاست و فرهنگ کشور نقش آفرینی کنند.

 در سال های اخیر اما هر چند تعداد زیادی از زنان در رده های بالای مدیریتی مشغول به کار شدند اما هنوز هم تابوی مدیریتی زنان در کشور شکسته نشده است و نگاه ها به این ماجرا جنسیتی است. البته خود زنان هم به این تفکر دامن می زنند و در پست ها و نقش های  خود منفعل و بدون پویایی عمل می کنندتا بر این تفکر مهر تایید بزنند که زنان برای مدیریت ساخته نشده اند.
 
بعد از حضور نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی و حضور معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست، شاید بتوان  انتصاب مرضیه وحید دستجردی  به عنوان وزیر بهداشت در دولت دهم را نقطه عطف مدیریت زنان دانست. درواقع وزارت زنان تابویی بود که بعد از انقلاب هرگز شکسته نشده بود و هر چند با برکناری وزیر بهداشت در دولت یازدهم هم وزیر زن معرفی نشد اما در هر حال این مساله  و محبوبیت دستجردی میان مردم ثابت کرد که وزرای زن هم می توانند موفق باشندالبته اگر بخواهند!
با این حال اما بسیاری از زنان که به جایگاهی رسیده اند ، برای بدست آوردن موقعیت بهتر و برای خودی نشان دادن تلاش نمی کنند.
نمونه بارز این ماجرا را می توان در نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی نهم مشاهده کرد که بسیار منفعل عمل می کنند و واکنش های زیادی از آن ها در این دوره مجلس دیده نشده است و این در حالی است که به جای این نمایندگان، افرادی می توانستند به مجلس بیایند که برای حوزه انتخابیه خود مفید تر باشند.
 
کم کاری زنان در مجلس در روزهای رای اعتماد به کابینه روحانی
 

در واقع زنان در مجلس نهم آنقدر کمرنگ هستند و آنقدر نسبت به حقوق زنان بی تفاوتند که حتی از آنها به عنوان ساکتان مجلس هم یاد می شود.

 کم تحرکی نمایندگان زن مجلس بیش از همه در جریان رای اعتماد کابینه دولت یازدهم مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

ماجرا هم از این قرار بود که  از میان 119 موافق و مخالفی که درباره وزرای پیشنهادی صحبت کردند، هیچ نماینده زنی وجود نداشت و دو نماینده ای هم که نامشان در میان ذخیره ها وجود داشت، نوبتشان را به نمایندگان مرد بخشیدند.یکی از این نمایندگان فاطمه آلیا بود . نام آلیا در جریان رأی اعتماد مجلس به وزرای دولت یازدهم به عنوان مخالف در قرعه‌کشی انتخاب شد، ولی به دلایلی از این نطق انصراف داد و گفت: "اظهارات من به عنوان مخالف وزیر راه در جهت حضور و تحرکات ایشان در فتنه 88 بود که پس از اینکه وزیر پیشنهادی در این خصوص اعلام برائت کرد، از صحبت در این زمینه منصرف شدم."

زنان مجلس نهم را بشناسید

در مجلس نهم اما 9 نماینده زن وارد مجلس شدند که مروری بر سوابق انها خالی از لطف نیست.

فاطمه آلیا؛ کارشناس‌ارشد علوم سیاسی، که در مجلس هفتم و هشتم نیز حضور داشت، برای بار سوم به عنوان نماینده مردم تهران به جمع بهارستان‌نشینان پیوست و 26 درصد آرا را به خود اختصاص داد. او در این دوره مجلس علی‌رغم علاقه‌اش به حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، به عضویت کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درآمد و پس از آن به کمیسیون اجتماعی مجلس رفت و تنها بانوی کمیسیون اجتماعی شد.
 
نماینده پنجاه و هشت ساله مردم تهران در این دوره نیز رئیس فراکسیون معلولین است و مسائل و مشکلات معلولان را پیگیری می‌کند و با وجود همه پیگیری‌ها، هنوز دولت لایحه بازنگری قانون حمایت از معلولان را به مجلس ارسال نکرده است.

نیره اخوان بیطرف، کارشناس‌ارشد فقه و مبانی اسلامی، نیز در مجلس نهم با کسب 27 درصد آرا به عنوان نماینده مردم اصفهان انتخاب شد. فعالیت‌های او و همسرش؛ حسن کامران، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، برای پیگیری مطالبات مردم اصفهان همیشه از سوی نمایندگان دیگر مطرح می‌شود.
 
اخوان که در دور هشتم به عنوان کم‌تذکرترین نماینده مجلس شناخته شده بود، در این دوره نیز مثل گذشته به کمیسیون حقوقی و قضایی رفت. وی چندی پیش در تذکری به وزیر دادگستری خواستار تهیه آئین‌نامه جهت عدم قطع مستمری زنان بدون سرپرست در صورت ازدواج مجدد شد.

لاله افتخاری دارای مدرک دکترای الهیات نیز در این دوره توانست با کسب 25 درصد از آرای مردم تهران، بهارستان‌نشین شود. این نماینده 55 ساله مجلس، به عنوان دبیر اول کمیسیون فرهنگی و سخنگوی فراکسیون زنان و خانواده انتخاب شد و ریاست فراکسیون قرآن و عترت مجلس نهم نیز را به عهده گرفت.

او تنها یک بار، برای بیمه زنان خانه‌دار یک بار نطق داشته و یک بار هم در خصوص عدم مشارکت آقایان در رأی‌گیری مربوط به تصویب بودجه ماده 230 صحبت کرده است.

مهناز بهمنی نماینده 43 ساله مردم سراب دیگر زنی بود که وارد مجلس نهم شد. او دارای مدرک فوق‌لیسانس مدیریت است و 46 درصد آرای شهرش را جذب کرده است. بهمنی کمیسیون اقتصادی را به عنوان کمیسون تخصصی خود انتخاب کرد.

او نیز تنها 2 نطق داشته‌ که بیشتر به حوزه انتخابیه و مشکلاتی که در حوزه انتخابیه اش وجود دارد، اختصاص داشته است.

فاطمه رهبر نماینده 50 ساله مردم تهران توانست با کسب 29 درصد آرا به عنوان اولین زن به مجلس نهم راه پیدا کند. او که دارای مدرک فوق‌لیسانس ارتباط تصویری است، در این دوره به عنوان رئیس فراکسیون زنان و خانواده انتخاب شد و علی‌رغم تمایل خود، به عضویت کمیسون اصل نود درآمد.
 
رئیس فراکسیون زنان و خانواده از دوره هفتم تاکنون به عنوان نماینده مردم تهران انتخاب می‌شود. رهبر تاکنون در چهار جلسه ستاد ملی زن و خانواده در دولت قبل حضور داشته و با پیگیری‌هایی که صورت داده است، توانست سال گذشته مجوز بیمه‌شدن 200 هزار زن خانه‌دار را از کمیسیون تلفیق بگیرد و در بودجه سال 93 نیز آن را لحاظ کند؛ اما با ایراد شورای نگهبان این مصوبه از لایحه بودجه حذف شد.

زهره طبیب‌زاده نوری یکی از زنانی بود که با آرای مردم به مجلس نهم راه پیدا کرد و توانست با کسب 30 درصد آرا به عنوان سیزدهمین نماینده تهران راهی بهارستان شود. او متخصص جراحی لثه است و پیش از این عهده‌دار ریاست دانشگاه دندانپزشکی شهید بهشتی و مرکز امور زنان و خانواده بود. او که اولین حضورش را در مجلس تجربه می‌کند، به کمیسیون آموزش و تحقیقات رفته است.

این نماینده 54 ساله مجلس شورای اسلامی ‌ هم 2 نطق داشته که هر دو نطق در مورد مسائل مهم جاری کشور از جمله در مورد توافق‌نامه ژنو بوده و به‌طور خاص در حوزه زنان نبوده است. البته او در جریان رأی اعتماد به وزرا نیز به عنوان مخالف دو وزیر علوم و ورزش و جوانان نیز نطق کرده است.

حلیمه عالی 51 ساله، پزشک متخصص داخلی و نخستین نماینده زن مردم استان سیستان و بلوچستان در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ‌است که با جذب 61 درصد آرا انتخاب شد .او عضویت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را انتخاب کرده والبته تنها نماینده زنی است که  تلاش‌های زیادی برای مردم حوزه انتخابیه خود که زابل است انجام می‌دهد.او چهار نطق و 6 تذکر شفاهی داشته است.

سکینه عمرانی نماینده 42 ساله مردم سمیرم نیز توانست با جذب 62 درصد آرا به بهارستان راه پیدا کند. او نیز وضعیت مشابهی چون حلیمه عالی دارد؛ چراکه برای اولین‌بار به عنوان نماینده زن این شهر انتخاب شد.
 
عمرانی دارای مدرک کارشناسی‌ارشد فيزيولوژي علوم جانوري بوده و هم‌اکنون عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی است.او در مجلس نهم، دو نطق 7 دقیقه‌ای داشته است. یکی از نطق‌های او درخواست ارسال لایحه جامع حمایت از معلولین به مجلس بوده است.

شهلا میرگلوبیات نماینده 50 ساله مردم ساوه و زرندیه برای اولین‌بار از این حوزه انتخابی با جذب 36 درصد آرا وارد مجلس شد. این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از همان ابتدا به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌ رفت. تأسیس دانشکده علوم پزشکی در ساوه و اجرایی‌کردن آن، مهم‌ترین دستاوردش در حوزه انتخابیه اوست.
 
چرا زنان مجلس کم کاری می کنند؟

 با این حال نمایندگان زن مجلس معتقدند کم کاری ای که رسانه ها درباره آن صحبت می کنند، بیشتر ناشی از تعداد کم آنها در مجلس است، نه کم تحرکی.
 
شهلا میرگلو بیات سخنگوی فراکسیون زنان مجلس در این خصوص گفته: «ما زنان به دلیل مسائلی نمی‌توانستیم مانند آن‌ها و بدون میکروفون داد بزنیم و اعتراضمان را اعلام کنیم. ما اگرچه در صحن صحبت نکردیم ولی رایزنی‌هایی را با دیگر نمایندگان داشتیم و مطالبمان را به آن‌ها گفتیم تا آن‌ها مطرح کنند.«
 
در این میان اما فاطمه رهبر، رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص نقش زنان در مجلس تاکید کرده: «نگاه جنسیتی به نمایندگان زن و جدا کردن آنها از نمایندگان دیگر مجلس خطایی است که معمولا وقتی می خواهند ذره بینی روی مجلس بیندازند مرتکب می شوند در صورتی که به واسطه وظایفی که در قانون برای نمایندگان پیش بینی شده هیچ تفکیکی بین زن و مرد بودنشان نیست. «
 
رهبر معتقد است: « به هر حال نمایندگان خانم مجلس در کنار بقیه همکاران مرد خود به عنوان نماینده وظایف زیادی را بر عهده دارند، چه در کمیسیون ها و چه در حوزه انتخابیه شان. گاهی از یک حوزه انتخابیه که فقط یک نماینده دارد فقط یک خانم انتخاب شده بنابراین این خانم فقط نباید به امور زنان حوزه انتخابیه خود بپردازد. نمایندگان از ابتدایی ترین مسائل حوزه انتخابیه شان تا مسائلی مثل انرژی هسته ای را پیگیری می کنند. پس نگاه جنسیتی به اینکه یک نماینده زن چه کار می کند و چرا صدای نماینده های زن در نمی آید درست نیست. «
 
با این حال و با وجود این سخنان اما بسیاری از زنان از نمایندگان خود در مجلس که هم جنس خود هستند راضی نیستند و آنها رادر حوزه مسائل مربوط به زنان کم تحرک می دانند.

 شاید برای همین است که تعداد زنان در مجلس همواره بسیار کمتر از مردان است .در واقع نمایندگان زن مجلس مصداق بارزی از زنانی هستند که با به موفقیت رسیدن برای رسیدن به رده های بالاتر تلاش نمی کنند و آنقدر زیر پوستی عمل می کنند که حتی دیده نمی شوند.
 
 نگاهی به جدول زیر نشان می دهد که مجلس شورای اسلامی در 3 دوره اخیر خود چند نماینده زن به خود دیده است.

زنان، بی تحرک ترین نمایندگان بهارستان نهم/ چرا زنان در مجلس سکوت می کنند؟
زنان، بی تحرک ترین نمایندگان بهارستان نهم/ چرا زنان در مجلس سکوت می کنند؟
زنان، بی تحرک ترین نمایندگان بهارستان نهم/ چرا زنان در مجلس سکوت می کنند؟

با این حال هر چند این زنان به گفته خود، عملکرد موفقی در مجلس نهم داشته اند، اما هرگز نتوانسته اند رضایت افکار عمومی برای حضور در مجلس را داشته باشند و در موضوعات مهم و جنجالی روز کشور صاحب نظر باشند و به نظر می رسد حضور آنها در مجلس تنها به این علت است که بگوییم در مجلس ایران نماینده زن هم حضور دارد به همین دلیل این نیاز احساس می شود که در مجلس دهم یا زنان وارد مجلس نشوند یا لااقل زنانی وارد مجلس شوند که جرات و توان مقابله با مشکلات و دفاع از مردم حوزه انتخابیه خود را داشته باشند و نقش زنان را در مجلس پررنگ کنند چرا که کم بودن تعداد دلیلی بر انجام کار کیفیت نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۵
چشم انتظار
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
6
5
بهترین کار و مهمترین نقش برای زنان همان خانه داری، تربیت کودکان و رسیدگی به همسران است که در جامعه امروزی از دیدگاه زنان این اصلاً وظیفه زنان بحساب نمی آید و مسئولیت تربیت کودکان را انداخته اند به گردن مهدکودکها و خانه داری هم شده وظیفه خدمتکاران و رسیدگی به همسر نیز لازم نیست و به همسران در بیرون از خانه دیگران باید رسیدگی کنند نه خانومهای خونه!!!!
سیدی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
7
6
در منزل حضور داشته باشند تأثیر بیشتری خواهند داشت
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
7
5
وای بحال ملت که خانمها بخوان براشون قانون تصویب کنند ای کاش یک قانونی بود کلا خانمها را از مشاغل دولتی و حاکمیتی منع میکرد و ملزمشان می نمود که به امور خانه وخانه داری می پرداختند
خدایی ببینید این چند تا زن چکار میتونند انجام بدن اگر بجای اینها چند نفر مذکر بودند حداقل چند شغل برای نان آوران خانواده ایجاد می شد
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
درانتخاب شغل کسی که لیاقت بیشتری داره باید انتخاب بشه.مردی که لیاقت استخدام شدن ندارد حق ندارد دیگری را مقصر بداند!!!!
انسان ق21 با وجود همه پیشرفت ها هنوز هم درگیر مسایل جنسیتی هست.به جای این حرفها هر کس باید تلاش کنه تا باعث رشد مملکتش بشه!بدبختی و فساد در جامعه موج میزنه اونوقت یه عده هنوز موندن تو عقاید عصر حجر!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۴
2
10
اقا محمد مذکرهای شما نابود کردن ملتو
بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
2
6
به نظر من که زنان باید برن مجلس
یکی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
1
5
همین مردونه بود که این شد
ناشناس
-
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
2
6
زنها می توانند در هر کاری که به انان سپرده می شود موفق باشند بشرطی که مردان به آنها میدان کار بدهند وبه آنان اعتماد کنند . تقریبا ثابت شده حداقل زنان اهل اختلاس نیستند و این خود موفقیت بزرگیست .
چشم انتظار
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
تقریباً در همه امور به زنان میدان داده شده است مثل رانندگی پس چرا موفق نبوده اند هرکجا راه بندان یا تصادف الکی در داخل شهر بوجود می آید وقتی جلو میروی می بینی یک خانم نقش اساسی دارد. زنان امروزی اهل خانه داری و تربیت فرزندان نیستند و این امورات را به مهد کودک و بیرون از خانه سپرده اند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
شما هنوز درک کافی از دو جنس زن و مرد نداری!پس لطفا به جای اینکه فکر کنی در حدی هستی ک این حرفها رو بزنی برید و سخن بزرگان رو مطالعه کنی!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
1
اين نماينده ها حداكثر سي درصد ارا را جذب كرده اند
واين بخصوص بوا شهر تهران خيلي كم هستش
اينها نماينده زنان نميتوانند باشند
با اين راي كم
براي همين خوب كار تكردن
وجالبه كه بيشتر براي همسر محدد تلاش كردند!!؟؟؟؟
م ق
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
1
نماينده شهر ساوه(پزشك زنان و زايمان) ك زماني خودش مدير بيمارستان هم بوده و با مشكلات اين حرفه هم اشناست هيچ حركتي براي رشدو بهينه شدن ش نكرده ..
فریده
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
4
ذره بین گذاشتین روی اين چند نفر!!!مگه بقیشون چکار میکنند
111
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
3
زنان دلسوزند و با عرض معضرت کمی ترسو از ترس اینکه دوره بعد رد صلاحیت نشوند احتیاط می کنند
شالي
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
2
0
حقيقتا" زنها در هيچ كاري موفق نبوده اند حتي بدون مردها در زندگي موفق نبوده اند اين را خود زنها هم مي دانند موقع انتخابات مي شود زن را بزرگ جلوه مي دهند تا حضور داشته باشند وگرنه زن فقط براي بچه داري وخانداري مثل صدر اسلام تربيت شده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
برای این افکار جاهلانه اسم اسلام نگذارید!همین شمایی ک دم از اسلام میزنین اگر یکبار قران رو بدون غرض ورزی خونده بودین اینگونه حرفهای شرم آور نمیردید!
ناشناس
Kazakhstan
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
0
2
مرداش چی کار کردند که از زنان انتظار دارید با این دیدگاه مرد سالاری سی و اندی سال مملکت دست مردها بود دیدیم چه قدر آباد شد در جایی که به هیچ کس اجازه صحبت و حرکت به نفع مردم داده نمی شه مرد و زن چه فرق می کنه با اکثریت مرد در تمام حوزه های اصلی آیا اوضاعمون بهتره ؟؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
0
0
انقدر حضورشان پررنگ است تو این چند سالی که جلسات مجلس رو دنبال میکردم فکر میکردم در مجلس زن حضور نداره البته نماینده شهرمان نیز حضورش مثل بانوان پررنگ است