کد خبر: ۳۷۴۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۰

یک دستیار تخصصی طب سنتی نکاتی را درباره فصل زمستان, مصرف سیب‌زمینی و دل و جگر گوسفند از دیدگاه طب سنتی تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ناصر رضایی‌پور درباره برخی نکات مهم حفظ سلامتی اظهار داشت: دل و جگر، سنگین و هضمشان سخت است.
 
به‌گفته وی بهتر است دل گوسفند را در روغن کنجد خواباند و کباب کرد و کنار آن، از موادی چون آویشن، زیره، فلفل و گل‌پر استفاده کرد.
 
این دستیار تخصصی طب سنتی ادامه داد: مزاج زمستان، عموماً سرد و تر است؛ پس این فصل، مخالف طبیعت افراد بلغمی‌مزاج و پیران است ولی برای صاحبان مزاج گرم و خشک و جوانان مناسب است.
 
رضایی‌پور درباره شایع‌ترین بیماری‌ها در زمستان افزود: زکام (سرماخوردگی یا آبریزش از بینی) و نزله (ترشحات پشت‌حلقی که آن را «ام‌الامراض» نامیده‌اند) از شایع‌ترین بیماری‌های زمستان هستند.
 
مصرف بیشتر آبگوشت و کباب گوشت پرندگان در فصل زمستان
 
رضایی‌پور عنوان کرد: توصیه می‌شود در زمستان، برای قوی‌شدن دستگاه گوارش، غذاهای سنگین‌تر و مغذی‌تری چون هلیم، کله‌پاچه، گوشت و آبگوشت و کباب گوشت پرندگان بیشتر خورده شود و از غذاهای سرد و تر پرهیز کرد.
 
چاقی‌های موضعی و انسداد در مجاری بر اثر مصرف زیاد سیب‌زمینی
 
این دستیار تخصصی طب سنتی اضافه کرد: زیادخوردن سیب‌زمینی، به‌ویژه در افرادی که فعالیت بدنی کمتری دارند، موجب تولید مواد غلیظ، لزج و نامناسبی در بدن می‌شود که می‌توانند باعث چاقی‌های موضعی، انسداد در مجاری مختلف، اشکالات عملکردی مغز و کبد و دستگاه گوارش و... شوند.
 
رضایی‌پور خاطرنشان کرد: خوب است عموم افراد جامعه، خوردن سیب‌زمینی را تا حد زیادی کم کنند و بهتر است کنار غذاهایی که دارای سیب‌زمینی است، از دارچین، زنجبیل و آویشن شیرازی استفاده کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: