کد خبر: ۳۷۶۱۰۵
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۴
بررسی وضعیت مسکن

در حالی که مردم هنوز قدرت خرید خانه را ندارند اخبار از ارزانی مسکن به دلیل رکود شدید بازار خبر می دهند. نرخ املاك كلنگي در دوران ركود به‌شدت كاهش يافته است و متقاضيان زيادي هم براي خريد اين املاك ...

سرویس اقتصادی شفاف: در حالی که مردم هنوز قدرت خرید خانه را ندارند اخبار از ارزانی مسکن به دلیل رکود شدید بازار خبر می دهند. نرخ املاك كلنگي در دوران ركود به‌شدت كاهش يافته است و متقاضيان زيادي هم براي خريد اين املاك وجود ندارد. در حالي كه انتظار مي‌رفت در نيمه دوم امسال ركود سه ساله مسكن به پايان برسد، اين بخش از اقتصاد كشور همچنان در ركود به سر مي‌برد و ركود مسكن به قسمت‌هاي مختلف اين بخش تاثيرگذار در اقتصاد سرايت كرده است.

ركود مسكن تاثير غير قابل انكاري در ركود ديگر صنايع از جمله صنايع ساختماني دارد. مسكن در دهه‌هاي بعد از انقلاب افزايش قيمت قابل توجهي داشته است و فعاليت در اين بخش عملا تبديل به كاري سود آور براي فعالان اقتصادي شده است. ركود در بخش مسكن باعث مي‌شود افراد ضرر‌هاي هنگفت كنند، همانطور كه به بيكاري عده‌اي از افراد شاغل در بخش مسكن منجر مي‌شود.

با وجود اين، درباره كاهش قيمت مسكن كه در دو سال گذشته اتفاق افتاده و هنوز هم ادامه دارد نظر ديگري هم وجود دارد و آن اين است كه اساسا قيمت مسكن در ايران به شكل غير واقعي گران است و كاهش قيمت مسكن روندي است كه براي رسيدن به قيمت واقعي طي مي‌شود. در تهران و بسياري از شهر‌هاي ديگر افراد زيادي نمي‌توانند خانه‌اي از آن خود داشته باشند. علاوه بر وجود جمعيت ميليوني حاشيه نشين، تعداد اجاره نشينان نيز در ايران بالاست. آنطور كه برخي برآورد‌ها نشان مي‌دهد يك سوم ايرانيان اجاره نشين هستند. اين در حالي است كه درآمد‌هاي اقشار زيادي از جامعه حتي پاسخگوي اجاره‌ها نيز نيست.

 حداقل حقوق در ايران 712هزار تومان است و پيش بيني مي‌شود سال آينده اين حداقل حقوق به حدود 800 هزار تومان برسد. اين در حالي است كه اجاره يك واحد مسكوني در تهران كمتر از يك ميليون تومان نيست. به هر حال آنطور كه بررسي‌ها نشان مي‌دهد ركود مسكن ادامه دارد و اين شايد موجب حل مشكل مسكن كم درآمدها شود. به گزارش مهر، بيشترين تقاضاي مسكن در كلان‌شهرها و به ويژه شهرهاي تهران، تبريز، مشهد، شيراز و اصفهان است، به همين دليل گران‌ترين خانه‌ها را مي‌توان در اين شهرها پيدا كرد.

 از سوي ديگر تعداد زيادي از متقاضيان اين شهرها به دليل گراني مسكن و تورم، توانايي خريد ندارند، بنابراين معضل مسكن در اين شهرها نسبت به ساير شهرها بيشتر است. اما مي‌توان بيشترين مشكل مسكن را مربوط به شهر تهران دانست به طوري كه گراني و تورم مسكن در اين شهر نسبت به ديگر شهرها بيشتر است و سوداگري زمين موجب شده كه متقاضيان زيادي توانايي مالي براي خريد واحدهاي مسكوني را نداشته باشند و هميشه كمبود عرضه به نسبت تقاضا وجود داشته باشد. به گفته كارشناسان، موضوع سوداگري زمين و فروش تراكم در شهر تهران يكي از عواملي بود كه در سال‌هاي گذشته، قيمت مسكن را چند برابر كرد به طوري كه زميني كه قابليت دو طبقه واحد مسكوني را داشت، ناگهان مجوز ۵ طبقه دريافت كرد، بنابراين قيمت زمين هم به طور سرسام آوري افزايش يافت. براين اساس، پس از توقف سوداگري مسكن و تورم، مسكن وارد ركود شد و روند صعودي قيمت زمين فروكش كرد.

 به همين دليل در دوسال اخير شاهد كاهش قيمت‌ در خانه‌هاي كلنگي هستيم كه حتي در اين شرايط هم مشتري زيادي براي خريد ندارند. در واقع ركود مسكن و كاهش قيمت‌ها موجب شده است كه بسازبفروش‌ها به دنبال اين بازار نباشند و قيمت ملك كلنگي به‌شدت كاهش يابد، به همين دليل الان تقاضاي كمتري را در بازار مسكن كلنگي شاهد هستيم. نرخ املاك كلنگي بستگي به عوامل زيادي دارد كه از جمله مي‌توان به عرض زمين، تراكم‌هاي مجاز، دريافت مجوز از سوي مالك و شرايط ملك اشاره كرد و نقش زيادي را در تعيين قيمت نهايي ايفا مي‌كند، ضمن آنكه در برخي مناطق شهر تهران مانند مناطق شمالي كه زمين كمتر است، به تبع آن قيمت‌ها هم به‌طور سرسام آوري بالا است.
 
نرخ املاك كلنگي در برخي مناطق شهر تهران
 
براساس گزارش ميداني خبرنگار مهر، ملكي ۸۶ متري با بر ۵ متر در وحيديه متري ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت‌گذاري شده است و در تهرانپارس ملكي ۴ طبقه و ۵۰ متري با سند قولنامه‌اي به‌صورت يكجا ۳۵۰ ميليون تومان به فروش مي‌رسد. در خيابان نبرد پاسدار گمنام واحدي ۶۰ متري بدون اصلاحي ۱۹۲ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده و در اتوبان آهنگ ميدان امام حسن، ملكي ۷۰ متري و دو بر ۱۰ و ۶ متر با جواز ۴ طبقه ۲۵۰ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است.

 همچنين ملكي ۷۸ متري در نارمك با ۱۲ متر مغازه ۷۸۰ ميليون تومان فروخته مي‌شود و در استاد معين خيابان هاشمي ملكي با مساحت ۱۰۰ مترمربع در دو طبقه جنوبي و بر ۶ با قابليت تجميع، ۳۱۰ ميليون تومان به فروش مي‌رسد. ملك ديگري در شهرك غرب سپهر گلرخ با مساحت ۲۰۰ مترمربع و بر ۹ متر شمالي، متري ۱۶ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است و در فرجام ملكي ۱۹۸ متري با زمين كلنگي و بر ۱۱ در ۱۸ هرمترمربع ۶ ميليون و ۵۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد.

براين اساس ملكي ۱۶۱ متري در زعفرانيه، آصف با بر ۷ شمالي متري ۲۰ ميليون تومان فروخته مي‌شود و در قيطريه - حكمت ملكي ۲۰۰ متري با عرض ۱۵ جنوبي و ۱۵۰ متربنا هرمترمربع ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد. در خيابان فاطمي گل‌ها ملكي ۱۵۰ متري و جنوبي هم متري ۷ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت‌گذاري شده و در سعادت آباد مطهري شمالي ملكي ۱۲۵ متري و دو نبش، متري۱۷ ميليون تومان به فروش مي‌رسد و از سوي فروشنده اعلام شده كه اين ملك قابل تهاتر تا ۸۰۰ ميليون تومان با ملك در همين منطقه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
0
5
یارانه این ماه را بدهید تا ما بریم خانه بخریم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
0
0
خانه به این ارزنونی هم نمی شود خرید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
0
0
با اینهمه نیاز به ساخت و ساز در تهران تازه اگر تحریم ها هم برداشته بشه و گردش پول به جریان بیفته جماعت فکر کردند ملک کلنگی یا زمین هم با اینهمه محدودیت در تهران یا شهرهای بزرگ میخواهند زمین و ملک کلنگی از خارج از کشور وارد کنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟