کد خبر: ۳۷۹۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۵

بر اساس تحقیقاتی که فعالان حقوق بشر در انگلیس به عمل آورده‌اند حدود 400 هزار پناهجوی سوری در ترکیه از جمله کودکان با دستمزد ناچیز و شرایط شغلی دشوار به کار غیرقانونی گمارده شده‌اند.

بر اساس تحقیقاتی که فعالان حقوق بشر در انگلیس به عمل آورده‌اند حدود 400 هزار پناهجوی سوری در ترکیه از جمله کودکان با دستمزد ناچیز و شرایط شغلی دشوار به کار غیرقانونی گمارده شده‌اند.

به گزارش شفاف به نقل از بخش فارسی پایگاه اینترنتی شبکه «دویچه وله»، حامیان حقوق بشر در انگلیس که در مرکزی به نام «تجارت و حقوق بشر» فعالیت می‌کنند، در یک بررسی می‌خواستند شمار پناهجویانی را که در ترکیه به کار غیرقانونی مشغول‌اند تعیین کنند. در این بررسی برای آنان روشن شد که بخشی از کسانی که به کار غیرقانونی در ترکیه گمارده شده‌اند، کودکان پناهجویان سوری هستند.

به گفته‌ی این فعالان حقوق بشر، شرکت‌های تولید پوشاک H ampersand M و Next حتی اعتراف کرده‌اند که در برخی از شعبه‌های بخش ارسال آنها در ترکیه، کودکان سوری به کار مشغولند.

بر اساس داده‌های فعالان حقوق بشر از 28 شرکتی که در فهرست این نظرسنجی وجود داشتند، 4 شرکت گفته‌اند که پی برده‌اند در بخش‌های مربوط به ارسال کالا بطور غیرقانونی از کار پناهجویان استفاده می‌شود.

شرکت سوئدی تولید پوشاک H ampersand M گفته است که چنین موردی در یکی از کارخانه‌هایش در ترکیه دیده شده است. شرکت انگلیسی تولید پوشاک Next نیز از دو مورد در کارخانه‌هایش در ترکیه خبر داده است.

به گفته‌ی سازمان حقوق بشری «تجارت و حقوق بشر» در نظرسنجی مربوط به کار غیرقانونی پناهجویان فقط 10 شرکت حاضر شدند اطلاعات گسترده‌ای در این زمینه به سازمان یاد شده ارائه دهند و 5 شرکت اصلا پاسخی ندادند.

سازمان حقوق بشری یادشده معتقد است، برای برخی از این شرکت‌ها پناهجویان در کارخانه‌هایشان «نامرئی» هستند. فقط چند شرکت تولید پوشاک برای محافظت از حقوق پناهجویان در چرخه‌ی تولید خود گام‌های ضروری برداشتند.

فعالان حقوق بشر همچنین گفتند، طبق برآورد آنها بین 250 تا 400 هزار پناهجوی سوری در ترکیه در شرایطی دشوار و با حقوقی بسیار اندک به کار غیرقانونی مشغول‌اند. آنان در گزارش خود افزودند، اگر چه دولت ترکیه اعلام کرده است به پناهجویان اجازه‌ی کار خواهد داد، ولی «بسیاری از پناهجویان همچنان در شرایط غیرقانونی باقی خواهند ماند

در حال حاضر در ترکیه 2.2 میلیون پناهجوی سوری حضور دارند که 1.2 میلیون نفر به سن قانونی نرسیده‌اند. طبق ضوابطی تازه، این افراد می‌توانند 6 ماه پس از به رسمیت شناخته شدن به عنوان پناهجو، اجازه‌ی کاری موقت درخواست کنند.

اتحادیه‌ی اروپا قصد دارد با کمکی 3 میلیارد یورویی به ترکیه از پناهجویان در این کشور پشتیبانی کند. این پول هنوز پرداخت نشده است، ولی ترکیه از هم اکنون خواستار پول بیشتری است. فقط از اکتبر 2015 تا اواسط ژانویه‌ی 2016 حدود 300 هزار پناهجوی دیگر از سوریه وارد ترکیه شده‌اند.

دولت ترکیه تامین مایحتاج پناهجویان سوری را 7.5 میلیارد دلار برآورد و به همین دلیل اخیرا دو میلیارد یورو بیشتر از اتحادیه‌ی اروپا مطالبه کرده است. بعید است که بروکسل بتواند با چنین درخواستی مخالفت کند.

در حال حاضر روزانه 2250 پناهجو از طریق ترکیه وارد یونان می‌شوند. اگر بروکسل از ترکیه بخواهد مانع سفر این پناهجویان به اتحادیه اروپا شود، باید خود را آماده‌ی پرداخت کمک‌های بیشتری کند.

در حال حاضر دولت اردوغان اصراری ندارد که از ادامه‌ی سفر پناهجویان سوری، عراقی، افغان و نیز مهاجران از کشورهای شمال آفریقا به اتحادیه‌ی اروپا جلوگیری کند. زیرا هر پناهجویی که از ترکیه رهسپار اروپا شود، هزینه‌اش از روی دوش ترکیه برداشته می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: