کد خبر: ۳۷۹۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۶

پایگاه اینترنتی المانیتور در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت که چرا اصلاح طلبان از رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد می کنند.

پایگاه اینترنتی المانیتور در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت که چرا اصلاح طلبان از رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد می کنند.

به گزارش«شفاف»، در این گزارش به قلم آرش کرمی آمده است: زمانی که آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از شورای نگهبان به سبب رد صلاحیت دسته جمعی نامزدهای انتخاباتی از جمله رد صلاحیت نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد، پیش بینی می شد طیف مقابل به صورت معمول از رفسنجانی انتقاد کنند. مدیرمسئول روزنامه کیهان و برخی از روزنامه ها با نوشتن سر مقاله هایی به این موضوع واکنش نشان دادند.

اما تعجب برانگیزترین واکنش این بود که به نظر می رسید اظهارات تند رفسنجانی سبب تشدید منازعه میان برخی از اصلاح طلبان و مقامات میانه روی ایران شده است.

عباس عبدی یک مقام سیاسی اصلاح طلبان که بخشی از دانشجویانی بود که پس از انقلاب اسلامی سال هزار و نهصد و هفتاد و نه به سفارت خانه آمریکا حمله کردند و آمریکایی ها را به گروگان گرفتند، اعلام کرد استدلال رفسنجانی «نه تنها ضعیف و بی ربط بود بلکه نادرست نیز بود.» او،‌ رفسنجانی را به استفاده از «منطق قبیله ای» در زمینه دفاع از هم پیمانانش و انتقاد از دشمنان متهم کرد. عبدی، رفسنجانی را سوء استفاده از موضوع رد صلاحیت حجه الاسلام سید حسن خمینی و شرایط او به نفع خود متهم کرد. او همچنین از دیگر اصلاح طلبان به سبب سکوت در زمینه انتقاد رفسنجانی از شورای نگهبان انتقاد کرد.

محمد علی ابطحی معاون سابق ریاست جمهوری در زمان محمد خاتمی نیز از سخنان رفسنجانی انتقاد کرد. او گفت: «در زمان اوج رایزنی ها و گفتگوها و در زمانی که انسجام و یکپارچگی برای آینده ای بهتر امری ضروری است، این گونه انتقادات تند و ناگهانی تنها به ضرر افرادی تمام می شود که رد صلاحیت شده اند».

او همچنین گفت: «این چیزی نیست که رفسنجانی و سیاست مداران از آن بی اطلاع باشند.» ابطحی گفت رفسنجانی می داند که در پیش گرفتن چنین مسیری سبب جذب حامیان حجه الاسلام سیدحسن خمینی به سوی خودش خواهد شد.

صادق زیباکلام هم پیمان دیرینه رفسنجانی از سخنان عبدی انتقاد کرد. او در مقاله ای در روزنامه آرمان نوشت انتقاد عبدی بیشتر به «کینه های قدیمی» او از دوران اصلاحات مربوط است، دوره ای در دهه هزار و نهصد و نود که اصلاح طلبان از منتقدان سرسخت رفسنجانی بودند. زیباکلام، عبدی را به هم پیمانی به تندروها و توجیه کردن روند رد صلاحیت نامزدها متهم کرد.

گفتنی است گزارش المانیتور در حالی منتشر شده که برخی رسانه های داخلی نیز تاکید دارند که بهره برداری سیاسی و شخصی هاشمی رفسنجانی از ماجرای حجه الاسلام سیدحین خمینی گرچه روی یک ماجرا و ظلم به بیت امام(ره) می باشد اما از سوی دیگر نیز اعتراضات از سوی اصلاح طلبان بیشتر ناشی از واکنش به تلاش هاشمی برای مدیریت جریان اصلاحات ارزیابی می شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: