کد خبر: ۳۸۱۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۳

خبرگزاری فارس در خبری که دیروز در صفحه ورزشی خود منتشر کرد، از روتیتری کاملا سیاسی استفاده کرد که علاوه بر آنکه مصداق کامل «سیاسی کردن» حوزه ورزش بود،‌ تخریب پنهان شهرداری تهران را نیز در نظر داشت. این خبرگزاری با استفاده از روتیتر «آقای قالیباف دیر ابومسلمی شدی؛ تیم به دسته سوم رفت!» برای یک گفتگوی ورزشی با خداداد عزیزی،‌ به گونه­‌ای عمل می­کند که گویی تمام گفتگوی این بازیکن کشورمان خلاصه می­شود در بغضی قدیمی از دکتر قالیباف!مراجعه به برخی اخبار انعکاس یافته از خبرگزاری فارس، نشان می­دهد که پرداختن به اخبار با رویکرد جهت دار، غضب آلود، گزینشی و بزرگنمایی، وجه غالب رویکرد این خبرگزاری در مورد شهرداری تهران در مدت اخیر بوده است.

به گزارش «شفاف»؛ خبرگزاری فارس در خبری که دیروز در صفحه ورزشی خود منتشر کرد، از روتیتری کاملا سیاسی استفاده کرد که علاوه بر آنکه مصداق کامل «سیاسی کردن» حوزه ورزش است،‌ تخریب پنهان شهرداری تهران را نیز در نظر دارد. این خبرگزاری با استفاده از روتیتر «آقای قالیباف دیر ابومسلمی شدی؛ تیم به دسته سوم رفت!» برای یک گفتگوی ورزشی با خداداد عزیزی،‌ به گونه­ ای عمل می­کند که گویی تمام گفتگوی این بازیکن کشورمان خلاصه می­شود در بغضی از دکتر قالیباف!

مراجعه به سوابق درج اخبار انتقادی و تخریبی در مورد شهرداری تهران،‌ در برهه چند ماهه اخیر در این خبرگزاری، بسیاری از کارشناسان، اصحاب رسانه و حتی افکار عمومی را به تعجب واداشته است. پرداختن به سوژه هایی همچون ماجرای کارواش دریا(که خبرگزاری فارس در انتشار آن پیش گام بود و البته پس از آن نیز نسبت به انتشار زوایای جدید این حادثه اقدام نکرد)، افراط در بازنمایی انتقادات از شهرداری تهران، پوشش ضعیف برخی از دیدارها و رخدادهای مربوط به شهردار تهران مانند وداع با شهید ارغوانی،‌ استفاده از هر فرصتی (حتی ورزشی) برای تخریب شهرداری تهران و... موضوعاتی است که در مورد خبرگزاری وزینی چون فارس جای سوال دارد. طبیعی است که این سخنان، اقداماتی را که این خبرگزاری در موارد مختلف، در پوشش صحیح اخبار خدمات شهری داشته است،‌انکار نمی­کند.

مراجعه به برخی اخبار انعکاس یافته از خبرگزاری فارس، نشان می­دهد که پرداختن به اخبار با رویکرد جهت دار، غضب آلود، گزینشی و بزرگنمایی، وجه غالب رویکرد این خبرگزاری در مورد شهرداری تهران در مدت اخیر و در موضوعات ذکر شده بوده است. حال آنکه دقیقا به موازات این رویکرد تخریبی، رسانه های اپوزیسیون نظیر بی بی سی، رادیو فردا و...باعث استفاده از این محمل و به استناد همین اخبار، گزارش ها و روایت های متعددی را در تخریب شهرداری تهران منتشر کرده اند.

برخی شنیده ها از وجود اقلیتی از نیروها و خبرنگاران یکی از گرایش های افراطی منتسب به جریانی خاص در تحریریه این خبرگزاری حکایت دارد که در سایه مشغله ها و عدم نظارت جدی مدیر عامل این خبرگزاری باعث بروز چنین رویکردهایی شده است.

موازین عقلی، شرعی و قانونی اقتضای آن را دارد که در تنظیم اخبار در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی، عدالت و انصاف سرلوحه کار قرار بگیرد.


منبع: شفاف
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: