کد خبر: ۳۸۳۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۷

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه اعلام کرد کشورش نمی تواند انرژی هسته ای را کنار بگذارد.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه اعلام کرد کشورش نمی تواند انرژی هسته ای را کنار بگذارد.

در آستانه پنجمین سالگرد فاجعه اتمی فوکوشیما آبه در کنفرانسی خبری گفت: « کشور ما که به لحاظ منابع فقیر است با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی و تغییرات آب و هوا برای تضمین انرژی خود نمی تواند از انرژی هسته ای بگذرد .»

یک روز بعد از دستور توقف فعالیت دو رئاکتوری که راه اندازی دوباره آنها با مشکل رو به رو بود آبه بعد از سخنرانی حدود 15 دقیقه ای درباره پیشرفت بازسازی منطقه ویران شده بر اثر سونامی 11 مارس 2011 این اظهارات را در پاسخ به سئوالی درباره سیاست هسته ای ژاپن بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، نخست وزیر ژاپن تاکید کرد « سازمان تنظیم مقررات هسته ای این رئاکتورها را بر اساس معیارهای ایمنی که سخت ترین در جهان است و اصول فنی و علمی ارزیابی کرده است.»

شینزو آبه تاکنون بارها تاکید کرده بود که سیاست دولت ژاپن صدور مجوز راه اندازی دوباره همه رئاکتورهای هسته ای است که این نهاد مستقل ایمنی آنها را تضمین کرده است.

در ژاپن قبل از حادثه فوکوشیما 54 رئاکتور قابل بهره برداری بود اما تعداد آنها اکنون به 43 رسیده و فقط دو رئاکتور در حال فعالیت است.

وی به علاوه بر « تعهد کامل دولت درباره موضوع آب های آلوده در رئاکتور فوکوشیما » تاکید کرد.

بر اساس نظرسنجی ها که در رسانه ها انجام می شود اکثریت افکار عمومی با راه اندازی دوباره نیروگاه های هسته ای مخالف هستند.

ژاپن که در انتشار گازهای گلخانه ای در رده ششم قرار دارد متعهد شده است در بین سال های 2013 تا 2030 این رقم را 26 درصد کاهش دهد.

بر اساس تعهدی که توکیو به سازمان ملل متحد داده است ژاپن برای رسیدن به این هدف 20 تا 22 درصد نیاز خود را از طریق انرژی هسته ای تامین خواهد کرد.

انرژی های تجدید پذیر که میزان آن در سال 2014 یازده درصد بود تا سال بودجه ای 2030 ( آوریل 2030 تا مارس 2031 ) به 22 تا 24 درصد خواهد رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: