کد خبر: ۳۹۴۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰
یادداشت روز آفتاب یزد پرده برداشت

یک روزنامه اصلاح‌طلب در یاداشت روز خود تلویحا از عبور از روحانی خبر داد و نوشت:اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۶ ریاست جمهوری به حسن روحانی چک سفید نمی‌دهند.
شفاف:
مروری بر مطالب منتشره از سوی اردوگاه رسانه‌ای اصلاح‌طلبان، گواه این واقعیت است که علی‌رغم اصرار به تظاهر در همراهی با رئیس‌جمهوری، نمایی از «پروژه عبور از روحانی» فاش شده است. 

برخی از فعالان رسانه‌ای و سیاسی حاضر در اردوگاه اصلاح‌طلبان در گفتار و نوشتار خود از عبور از روحانی نوشته و می‌نویسند.

برپایه این گزارش،  منصور مظفری مدیر مسئول روزنامه آفتا‌ب‌یزد امروز شنبه مورخه دوم مرداماه جاری در یادداشت روز خود از احتمال گردش اصلاح‌طلبان (بخوانید عبور) از روحانی خبر داد و از اصلاح‌طلبان خواست تا به روحانی چک سفید امضاء ندهند.

مظفری در این روزنامه نوشت: به‌هرحال همه‌چیز عیان است و آن‌چنان حاجت به بیان نیست. مردمی که به نام اصلاح‌طلبی و لیست امید رأی دادند در روز روشن می‌بینند که چگونه رأی آنان زیر سؤال می‌رود و آقایان نماینده یک‌به‌یک به بهانه‌های واهی خلاف ارائه جامعه حرکت می‌کنند. قطعاً این موضوع یک «نارو سیاسی»‌است که در آینده از سوی مردم بی‌پاسخ نخواهد ماند.

روزنامه آفتاب یزد در یادداشت خود تاکید کرد که حسن روحانی از آنجایی‌ که پایگاهی در میان اصولگرایان ندارد سال 96 مثل 92 بازهم چشمانش به اصلاح‌طلبان خواهد بود. اگر مشاوران به او اطلاعات غلط ندهند قطعاً جناب رئیس‌جمهور ملتفت هستند که «اصلاح‌طلبان سخن گفت» اما «گردش به سمت راست داشتن»‌ نان سیاسی ندارد."

مظفری یادآور شد: معادلات ساده سیاسی حکم می‌کند اصلاح‌طلبان ساده‌لوحانه با مهره‌های خود بازی نکنند و کمی تدبیر به خرج دهند.

به گزارش خبرنگار احزاب باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، پروژه عبور از روحانی از مدت‌ها قبل در اردوگاه اصلاح‌طلبان طراحی و عملیاتی شده است.

چندی پیش ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب اولین اصلاح‌طلبی بود که بحث عبور از دولت روحانی را مطرح کرد و دولت روحانی را به "رحم اجاره‌‌‌‌ای" تشبیه کرده و گفته بود: "چند وقت پیش به دوستانی به‌شوخی گفتم این رحم اجاره‌ای برای پرورش یک نطفه است".

برپایه این گزارش، تشدید اختلاف میان اصلاح‌طلبان و دولت درباره عملکرد روحانی، کنایه‌های سیاسی را تبدیل به تقابل جدی کرد به‌طوری که محمدرضا تاجیک، دولت روحانی را دولت "گرفتار" و "پوپولیست" و صادق زیباکلام آن را دولتی "یک‌میلیونی" و "تصادفی" خواند؛ حجاریان در اظهارنظری، دولت یازدهم را "دولت حسینقلی‌خانی" خواند و وجود دولت روحانی را مدیون و مرهون جریان اصلاحات دانسته بود.

گرچه برخی رسانه‌های حامی دولت سعی دارند، طرح کنایه‌های هدفدار از سوی اصلاح‌طلبان به دولت روحانی را پایان‌یافته تلقی کنند اما عبدالله ناصری عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان (ارگان رسانه‌ای دانشگاه آزاد) مجدداً دولت روحانی را "رحم اجاره‌ای" خوانده است.

ناصری با تکرار کنایه سیاسی به دولت روحانی، حرفی را که به‌گفته حجاریان بسیار زشت است تکرار و در پاسخ به این سؤال که "برخی ترکیب «دولت، رحم اجاره‌ای اصلاح‌طلبان» را دلیلی بر این مدعا می‌دانند که اصلاح‌طلبان فضا را برای ورود بیشتر آماده کرده، پس پروژه بعدی عبور از روحانی است. تحلیل شما در این مورد چیست؟"، پاسخ می‌دهد: "اصلاً نباید نگران این تحلیل‌ها بود. اگر رحم اجاره‌ای جنین را خوب محافظت کند، حتماً اصلاح‌طلبان آن را دوباره اجاره خواهند کرد".

البته هنوز مشخص نیست که حجت‌الاسلام حسن روحانی چه‌تدبیری در مواجهه با این دسته از حامیانش که روزی او را تصادفی، روزی دیگر حسینقلی‌خانی و روزی هم "رحم اجاره‌ای" می‌خوانند، اتخاذ کند اما برخی از فعالان سیاسی - رسانه‌ای ، تغییرات اخیر در گروه معاونان روحانی و حضور حسینعلی امیری در جایگاه معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری را پیام دولت به اصلاح‌طلبان و فاصله‌گیری از آنان ارزیابی می‌کنند.

منبع:تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: