کد خبر: ۳۹۵۵۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰
کمالوندی:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره درز اطلاعات مربوط به سند توافق ایران و آژانس گفت: سه کشور در افشای این اطلاعات نقش دارند و ما نیز به این موضوع اعتراض کردیم.
شفاف: "بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی در برنامه متن و حاشیه که از شبکه سوم سیما پخش شد، درباره کارنامه یک‌ساله اخیر برنامه هسته‌ای ایران توضیحاتی ارائه داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره درز اطلاعات محرمانه کشورمان، عنوان داشت: آژانس گفته که درز  اطلاعات از جانب او نبوده است.

وی افزود: ما به افشای بخش‌هایی از سند آژانس اعتراض کردیم و خود آژانس هم نگرانی دارد.

کمالوندی تصریح کرد: برای این موضوع که اطلاعات درز کرده باید راه حلی پیدا کنیم و تذکر هم دادیم.

3 کشور در افشای اطلاعات مربوط به توافق ایران و آژانس نقش دارند

کمالوندی با اشاره به اینکه در خبر آسوشیتدپرس توضیحاتی درباره طول برنامه غنی‌سازی  داده شده و البته در سند محرمانه که آنها ادعا دارند به کنگره نیز تحویل گردیده است، نکاتی وجود دارد؛ گفت: تلقی ما این است که سه کشور در افشای این اطلاعات نقش دارند و ما نیز به این موضوع اعتراض کردیم که البته اگر همه این اسناد هم افشا شود ترسی نداریم اما نباید این‌قدر سریع  در اختیار رسانه‌های بین المللی قرار بگیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اینکه چگونه می‌توان در آینده به آژانس اعتماد کرد، گفت: سند همکاری ایران و آژانس که درباره نحوه کارکرد برنامه اتمی ما است؛ فوق العاده محرمانه بوده و این اسناد در اختیار شورای عالی امنیت ملی است و مراجع ذی‌ربط هم از آن اطلاع دارند و اگر شورای امنیت صلاح بداند آن را در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار می‌دهد.

وی تأکید کرد: اینکه بخشی از اطلاعات همکاری ایران و آژانس بیرون آمده ما به آن اعتراض کردیم و باید در این زمینه راه حلی پیدا کنیم. درز اطلاعات تنها در ارتباط با ایران نیست و درباره سایر کشورها هم وجود دارد و اگر این اطلاعات بخواهد به بیرون درز کند، آنها هم ناراحت خواهند شد.

کمالوندی ادامه داد: اگر همه سند همکاری ایران و آژانس هم بیرون بیاید نمی‌تواند به امنیت و فعالیت‌های هسته‌ای ما ضربه بزند و به‌اندازه‌ای که لازم بوده تذکرات لازم داده شده است.

آمریکا پشت‌پرده افشای سند همکاری ایران و آژانس

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رسانه‌هایی با اهداف سیاسی به‌دنبال انجام اقداماتی هستند، گفت: مشخصاً دولت آمریکا با توجه به شرایط انتخاباتی که دارد، این اقدامات را انجام می‌دهد. البته آژانس هم برای حفظ اطلاعات محرمانه خود در قراردادها، منشورها و پروتکل‌ها سازوکار خاص خود را دارد اما این نهاد همچون شورای امنیت تحت تأثیر قدرت‌های سیاسی است.

کمالوندی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در راستای تغییر نظام ناعادلانه نظام بین المللی حرکت می‌کند و در این راستا وارد حوزه غنی‌سازی شده و راهی طولانی را باید طی کند، عنوان داشت: البته اگر آژانس در طول 60 سال گذشته نبود بسیاری از کشورها به سلاح هسته‌ای دست پیدا می‌کردند.

وی با ابراز اینکه رژیم صهیونیستی علناً اعلام نکرده که چه‌تعداد بمب اتم دارد و کشورهای عضو شورای حکام توانایی هسته‌ای اسرائیل را مورد اعتراض قرار می‌دهند، یادآور شد: متأسفانه به‌دلایل سیاسی گاهی اوقات آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ است.

کمالوندی گفت: موضوع پی‌ام‌دی و قطعنامه 2231 نیز با یک تصمیم سیاسی حل و فصل شد.

رسانه‌های غربی به‌دنبال ایجاد شکاف بین ایران و آژانس هستند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت دیپلماسی، گفت: در نظام بین المللی و نهادهای تصمیم‌گیر زور، پول و قدرت نظامی مؤثر است و کشورهایی که به آژانس بین المللی انرژی اتمی و نهادهای این‌چنینی کمک می‌کنند، از قدرت نفوذ بیشتری برخوردارند، کما اینکه اخیراً شاهد بودیم عربستان بان کی مون را تهدید کرد که دیگر به سازمان ملل کمک نخواهد کرد و متأسفانه این تهدید سعودی‌ها مؤثر واقع شد.

وی درباره جواب قاطع آژانس مبنی بر اعتراض ایران به درز اطلاعات گفت: آژانس بیانیه‌ای صادر کرده و اعلام داشته که موافق اتهام‌زنی ایران به این نهاد نیست.

کمالوندی درباره برجام و اینکه بان کی مون گفته است از نتیجه برجام نه آمریکا راضی است و نه آژانس و این موضوع توسط بی‌بی‌سی مطرح شده، اظهار داشت: توصیه ما این است که رسانه‌های ما به بی‌بی‌سی اعتماد نکنند و رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند بین ایران و روسیه و ایران و آژانس شکاف ایجاد کنند. رسانه‌های خارجی بخش عمده کارشان برای اهداف سیاسی است و باید مراقب باشیم این نوع گزارشات مستند باشد.

کمالوندی در پاسخ به این سؤال "آیا ما نقض برجام کرده‌ایم یا خیر؟"، عنوان داشت: وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی رصد و پایش موضوع است و تاکنون 2 گزارش ارائه داده و گزارش سوم آژانس بین المللی انرژی اتمی یک ماه دیگر منتشر می‌شود.

وی درباره نگرانی رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: آقای صالحی هنگامی که دید مرکل و بان کی مون به یک موضوع اشاره می‌کند، نگران شد که نکند توطئه‌ای در کار باشد.

طرف مقابل با برخوردهای سیاسی نقض برجام کرده‌اند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان "از سوی ما نقض برجام رخ نداده اما طرف مقابل با برخوردهای سیاسی در قبال شرکت‌های بزرگ، نقض برجام کرده‌اند"، گفت: آنها می‌توانستند به‌جای اینکه به شرکت‌های بزرگ بگویند جز مسئله هسته‌ای؛ تحریم‌های حقوق بشری و تروریسم نیز وجود دارد، اعلام کنند که تحریم‌های هسته‌ای از بین رفته است و آنها در ظاهر تحریم‌ها را برداشته‌اند، اما پشت‌پرده به شرکت‌های تجاری توصیه‌هایی می‌کنند. این موضوع خوشبختانه بررسی شده و اروپایی‌ها نیز به این موضوع واقف هستند.

وی اظهار کرد: در سال 68 نیز زمانی که برخی تحریم‌ها نبود و ما به‌دنبال عقد قرارداد با یک شرکت اسپانیایی بودیم، یک شرکت آلمانی به طرف اسپانیایی گفت ملاحظات سیاسی را رعایت کند، فرض کنید که اگر بخواهیم دوباره شروع کنیم طوری باید عمل کنیم که طرف مقابل اگر تعجب نکرد پشیمان می‌شود.

کمالوندی گفت: بحث حقوق بشر و تروریسم تعریف متفاوتی دارد و باید تلاش کنیم تا این موضوع روشن‌تر شود؛ چرا که طرف مقابل گروه‌های تروریستی را سازمان‌های آزادی‌بخش می‌داند و گروه‌هایی را که برای کشورشان مبارزه می‌کنند تروریستی می‌داند و این یک برداشت اشتباه است.

تاکنون طراحی مفهومی بازطراحی راکتور آب سنگین اراک به پایان رسیده

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره بازطراحی راکتور آب سنگین اراک، گفت: طبق برجام بازطراحی باید با مشارکت کشورهای مختلف و با مدیریت ایران انجام می‌شد و از سال سوم عملیات اجرایی آغاز بازطراحی راکتور آب سنگین انجام خواهد شد و تاکنون طراحی مفهومی تمام شده و وارد مرحله جزئیات طرح شده‌ایم.

وی یادآور شد: کارخانه آب سنگین همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و راکتور آب سنگین که موضوعی جدا از کارخانه تولید این محصول است، با هدف کاهش تولید پلوتونیوم ساخته خواهد شد و هدف اصلی آن تولید ایزوتوپ برای دارو و مصارف صنعتی است.

کمالوندی درباره خرید آب سنگین نیز گفت: آمریکایی‌ها آب سنگین را خریدند و این موضوع  این نکته را مطرح می‌کند که ما وارد بازار بین المللی فروش آب سنگین  شده‌ایم و علاوه بر این آب سنگین فروخته شده به آمریکا 99.8 درصد خلوص دارد که در طراحی جدید، خلوص آب سنگین به 99.95 درصد می‌رسد.

می‌توانیم در مدت یک سال و نیم به 100هزار سو برسیم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره کانال خرید برجام گفت: ما تاکنون از این کانال استفاده نکرده‌ایم؛ چرا که نیازی نداشته‌ایم و البته یکی دو مورد سفارش داشتیم تا ببینیم طرف مقابل چه عملکردی خواهد داشت.

کمالوندی در پایان درباره اینکه چگونه می‌توانیم به‌سرعت به شرایط قبلی بازگردیم، گفت: ما هیچ‌گاه نگفته‌ایم به‌سرعت به شرایط قبلی بازمی‌گردیم، بلکه می‌توانیم در مدت یک سال و نیم به 100 هزار سو برسیم و طرف مقابل در این زمینه مدعی است که همین ظرفیتی که ایران دارد با بمب اتم یک سال فاصله داشته و ظرفیت قبلی ایران با بمب 2 ماه فاصله داشت.

منبع:تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: