کد خبر: ۳۹۷۴۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰

عارف درباره احتمال حضورش در انتخابات ۹۶ می‌گوید: در هر سنگری لازم باشد خدمت می‌کنم، اما در ۳۸ سال گذشته تلاش داشته‌ام از خودم عبور کنم.

تسنیم: محمدرضا عارف نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی هفته گذشته با حضور در خبرگزاری تسنیم از بخش‌های مختلف خبری این خبرگزاری بازدید کرد.

محمدرضا عارف در جریان این دیدار با بیان اینکه، نقش رسانه در روشنگری و شفافیت بسیار بالا و کلیدی است، بر نقش رسانه‌ها در حمایت از جریان اسلام تأکید کرد: نگاه ما به دنیای اسلام ارزشی است؛ رسانه‌‌ها باید در بحث جهان اسلام به وظیفه خود عمل کنند چرا که در وضعیت کنونی، دشمن درگیری را به داخل جهان اسلام کشانده و رژیم صهیونیستی راحت زندگی می‌کند، لذا رسانه‌ها باید برای مقابله با برادرکشی‌هایی که می‌شود، نقش خود را به‌خوبی ایفا کنند.

عارف با اشاره به مواضعش درباره سوریه اظهار داشت: نگاه ما به دنیای اسلام، نگاهی ارزشی است و باید از  فرصت‌های مختلف برای کمک به دنیای اسلام استفاده کرد.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با ابراز "در دو انتخابات اخیر به حضور حداکثری مردم در انتخابات تأکید داشتیم"، گفت: دنیای اسلام نگاه ویژه‌‌ای به ایران دارد و معتقدیم حضور مردم در انتخابات علاوه بر ایجاد پشتوانه قوی برای نظام به رفع مشکلات جهان اسلام کمک می‌کند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو در پاسخ به این پرسش که "آیا برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 برنامه‌ای دارید؟" با اشاره به نگاهش در ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال  92 اظهار داشت: فضایی که در سال 92 برای حضور در انتخابات پا بر عرصه گذاشتم، فضای خاصی بود.

عارف افزود: بنیاد امید را در اواسط دهه 80 با رویکرد ارزش‌ها و قانون اساسی در یک افق درازمدت تشکیل داده و تأکید کردیم بنیاد نباید کار سیاسی حزبی انجام دهد، اصرار داریم در بنیاد هیچ کار سیاسی حزبی صورت نگیرد و فعالیت‌ها بیشتر جنبه راهبری داشته باشد و به این شکل به دادن انگیزه به جوانان برای ماندن در کشور کمک کند.

نماینده مردم تهران با بیان "در اوایل دهه 90 جمع‌بندی این بود که باید در انتخابات حضور جدی داشته باشیم"، افزود: برای شرکت در انتخابات چند هدف را  تعیین کردیم که مهمترین آنها توجه به منافع ملی و تلاش برای حضور حداکثری مردم در انتخابات بود.

وی با اشاره به نقش مردم در نظام اسلامی یادآور شد: مهمترین سرمایه معنوی نظام اسلامی مردم‌اند و دستاوردهای انقلاب محصول حضور مردم در صحنه است، مشارکت مردم در انتخابات، مهمتر از این است که چه‌کسی پیروز انتخابات شود.

عارف با اشاره به اینکه در کشور دو جریان سیاسی فعالیت‌ می‌کنند، گفت: طبیعتاً اختلافاتی هست و رقابت‌هایی وجود دارد، بنده اصالت رقابت را می‌پذیرم و معتقدم ما دنبال یک نظام تک‌حزبی نیستیم که  فساد ایجاد کند، این دو جریان هر دو اصیل‌اند و ریشه در انقلاب داشته و به ارزش‌ها وفادارند.

وی با ابراز "قبل از انتخابات راهبردها را همواره اعلام می‌کردیم"،‌ گفت: حضور مردم، منافع ملی، عبور از حوادث 88 که بدون تعارف هیچ برنده‌ای نداشت و دیگر نباید رخ دهد از جمله اهداف ما برای حضور در انتخابات سال 92 بود.

رئیس فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: در جریان انتخابات سال 92 در دانشگاه صنعتی شریف یکی از دانشجویان از من سؤال کرد، "چرا به صحنه‌ آمده‌ای در حالی که تقلب می‌شود؟"، به این دانشجو تضمین دادم که از این به بعد مطمئن باشید، کوچکترین شبهه‌ای در انتخابات درباره تقلب ایجاد نخواهد شد، زیرا هزینه زیادی دادیم و بر روی این اصول هم اختلاف نظری نداریم، روندی که پیش رفت و مواضعی که مقام معظم رهبری گرفتند، ضمن حضور مردم باعث شد در دو انتخابات اخیر حرفی از تقلب مطرح نشود.

وی با اظهار "منافع ملی، راهبرد اصلی ما در همه انتخابات است"، ادامه داد: منافع ملی یعنی عبور از منافع فردی، جناحی و حزبی که ما در سال 92 و 94 به آن عمل کردیم. در انتخابات سال 94 کسی فکر نمی‌کرد چهره‌های اصولگرایی را در لیست‌مان قرار دهیم، اما آگاهانه و با نگاه درازمدت این کار را انجام دادیم.

عارف گفت: با این رفتار اعلام کردیم با یکدیگر رقابت می‌کنیم اما وقتی منافعی بالاتر از جریان حزبی پیش آید، منافع ملی‌مان را ترجیح می‌دهیم، امیدوار بودیم با این کار حضور مردم جدی‌تر شود، قطعاً حضور مردم در انتخابات به حساب کل نظام نوشته می‌شود و مردم احساس می‌کنند، رأی‌شان تأثیرگذار است، در این مسیر هر کاری کنیم وظیفه‌مان است.

وی افزود: حضور تفکر اصلاح‌طلبی در انتخابات سال 96 در مسیر و رویکرد بیان‌شده جدی است و باید کمک کنیم در چارچوب مطالبات مردم پاسخگو باشیم.

عارف با اشاره به مطالبات مردم یادآور شد: مطالبات مردم در حوزه مسائل اقتصادی، معیشت، اشتغال و آسیب‌های اجتماعی است، وضعیتی که نه در شأن نظام جمهوری اسلامی و نه نظام الهی است، شاخص‌های اجتماعی باید ارتقا یابد،‌ قطعاً اگر به نیروهای درونی نظام اعتماد داشته باشیم، می‌توانیم این مسائل را حل کنیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه "آیا شما در انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندیدا می‌شوید؟" تصریح کرد: مسئله اصلاً شخصی نیست، بارها گفتم اگر می‌خواهیم منافع ملی و ارزشها را دنبال کنیم باید از شخص عبور کنیم. سعی کردم در طول 38 سال گذشته از خودم عبور کنم، هر جا وظیفه‌ام بوده انجام وظیفه کردم. برای انتخابات آینده باید به‌صورت جدی به میدان آمد و کمک کرد تا انتخابات پرشوری برگزار شود تا مردم به آینده و مطالبات خود امیدوار شوند.

وی در همین زمینه افزود: همه دوستان و بنده در هر سنگری که لازم باشد، خدمت می‌کنند، بنده در حال حاضر در سنگر وکیلی مردم، خدمت می‌کنم.

عارف در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه "برخی معتقدند می‌توان روش برجام را در سایر مسائل منطقه‌ای پیاده و تکرار کرد، با توجه به تجربه‌ای که از برجام داریم این سیاست عاقلانه است؟" تصریح کرد: تجربه‌ای که ما از دنیای استکبار داریم این است که اگر دارای قدرت بالایی نباشیم آنها حتی از دادن حق‌مان خودداری می‌کنند.

رئیس فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: در مسائل منطقه‌ای هم اگر جایی می‌توانستند نقش ایران را کتمان کنند، این امر را دنبال کردند، مگر در جایی که منسجم عمل کردیم، در افغانستان و عراق خیلی منسجم حرکت کردیم و دستاوردهای خوبی داشتیم.

وی افزود: در مسائل منطقه هم همین گونه است، باید با انسجام کامل و روشن راهبردهای خود را مطرح و به‌گونه‌ای عمل کرد که یک صدا از اردوگاه ایران خارج شود.

عارف با بیان اینکه شنیدن یک صدا از داخل ایران بسیار مهم است، ادامه داد: این ظرفیت را در داخل با اتکا به توانایی خود داریم؛ هر وقت صدای واحدی از ایران در مسائل منطقه شنیده شد، موفق شدیم.

وی افزود: برجام دستاوردهای خوبی داشت و مهمترین عامل آن وحدت نظر مسئولان بود، ما با وجود مواضع خیلی صریح و شجاعانه رهبری و حمایتی که ایشان از تیم مذاکره کردند، توانستیم به نتایجی دست یابیم. ما با اتکا به نیروهای داخل می‌توانیم مسائل را حل کنیم. رسانه‌ها هم باید مراقبت کنند در مسایلی که به امنیت ملی مربوط است آن را وارد دسته‌بندی‌های سیاسی نکنند از جمله موضوع برجام که تیم مذاکره کننده هسته‌ای تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق ایران انجام داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: