کد خبر: ۳۹۸۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۵

بازار گمانه زنی‌ها بر سر کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 96 در رسانه ها و محافل سیاسی داغ شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری چند ماهی باقی مانده است، اما بازار گمانه زنی‌ها بر سر کاندیداهای احتمالی آن در رسانه ها و محافل سیاسی داغ شده که طی چند گزارش به این مسئله می‌پردازیم.

پاستور بوی بهار می‌گیرد؟!

نمی‌توان از انتخابات 96 حرف زد و نامی از محمود احمدی‌نژاد نبرد. مرد بهاری این روزها تحرکات فراوانی دارد. از سخنرانی‌های مناسبتی‌اش که بگذریم، هر چند وقت یک بار سفرهای استانی را در دستورکار دارد. فعالیت‌هایی که با تذکر وزیر کشور همراه شد. اما پاسخ رئیس دولت‌های نهم و دهم به  تمام شائبه‌هایی که بوی بازگشت وی به پاستور را دارد یا لبخند زده و یا اینکه صریحا می‌گوید: "ما قصد تجمع نداریم و به عنوان سخنران در مراسم مختلف دعوت می‌شویم." با این وجود بسیاری از تحلیلگران معتقدند که نمی‌توان پذیرفت تحرکات اخیر احمدی‌نژاد و اطرافیانش، بدون پشتوانه انتخاباتی باشد. برخی حتی به حدی بر این گفته خود مصرند که می‌گویند در صورت حضور احمدی‌نژاد در انتخابات 96 می‌توانیم شاهد دوقطبی احمدی‌نژاد - روحانی باشیم. دو قطبی‌ای که فارغ از هر نتیجه‌ای که می تواند به دنبال داشته باشد، تنور انتخابات را داغ و حتی سوزان می‌کند.

ساکن بعدی پاستور چه کسی خواهد بود؟

مسئله قابل تأمل دیگر در اینجا آن است که احمدی‌نژاد به گفته بسیاری از کارشناسان علی‌رغم تیره و تار شدن روابطش با برخی از اصولگرایان، بهترین امید آنان برای پیروزی در انتخابات آتی است. به هر صورت باید منتظر ماند و دید آیا اصولگرایان با حضور احمدی‌نژاد در انتخابات سال آینده از وی حمایت می‌کنند و شعار هوادارانش محقق می‌شود؛ "احمدی برمی‌گرده"، یا آنکه اصولگرایان گزینه‌های دیگری را برای جانشینی وی در انتخابات مدنظر قرار می‌دهند. 

یار روحانی

از سال‌های 60 تا 76 وزیر امور خارجه کشورمان بود. در خرداد ماه سال 76 از کاندیداتوری علی‌اکبر ناطق نوری حمایت کرد و در سال 84 تصمیم گرفت خودش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود ولی برخی ها معتقدند به محض نامزد شدن اکبر هاشمی رفسنجانی به نفع وی کناره‌گیری کرد. این پایان کار نبود و علی اکبر ولایتی در سال 92 در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزد انتخابات شد و با کسب حدود 6 درصد آرا در میان شش نامزد حاضر در این انتخابات در رتبه پنجم قرار گرفت. در این انتخابات ولایتی به همراه محمدباقر قالیباف و غلامعلی حداد عادل ائتلافی موسوم به ائتلاف 2+1 تشکیل دادند که فقط غلامعلی حداد عادل کنار رفت، اما ولایتی و قالیباف باقی ماندند.

ساکن بعدی پاستور چه کسی خواهد بود؟

در چرایی کنار نرفتن ولایتی از میدان رقابت انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که وی به نفع روحانی كناره‌گيری نكرد و با نگاهی به مناظره‌های انتخاباتی‌اش می‌شد دریافت كه بيش از آنكه به دنبال پيروزی خود در انتخابات باشد به دنبال پيروزی حسن روحانی بود؛ به طوری که بلافاصله و پس از اعلام نتايج انتخابات به روحانی تبريك گفت و جانشين وی در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام شد و حال قرائن خاصی وجود ندارد که نشان بدهد ولايتی علاقه‌ای به رقابت با روحانی در انتخابات ٩٦ دارد و در صورت نامزد شدن شاید باز هم بخواهد از مرد تدبیر و امید حمايت کند.

سردار پایتخت همچنان در سودای پاستور

اولین تجربه انتخاباتی‌اش به سال 84 بازمی‌گردد. در آن زمان علاقه‌اش به پست ریاست جمهوری آنقدر زیاد بود که به محض دمیده شدن سوت شروع رقابت‌ها، زودتر از رقبایش ستادهای انتخاباتی را در سراسر کشور فعال کرد اما از رسیدن به هدفش بازماند. سال 88 هم تا روزهای آخر شناسنامه در جیب شهردار بود اما در عین ناباوری و به ناگاه گفت: "با جمع‌بندی شرایط موجود فعلاً داوطلب دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیستم". سردار با ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری 92 باری دیگر علاقه وافرش به ریاست جمهوری را نشان داد اما این بار رقابت را به روحانی واگذار کرد و پس از ناکامی در رسیدن به پاستور، راه خیابان بهشت را در پیش گرفت. 

ساکن بعدی پاستور چه کسی خواهد بود؟

«اگر کسانی "کلیدشان" نتوانسته قفلی را باز کند، برای "کلیدشان" قفل جدید درست نکنند.» همین جمله کافی بود تا بسیاری بگویند که قالیباف در فکر انتخابات 96 است. وی بارها و به انحای مختلف کنایه‌ای را روانه روحانی و دولتش کرده است و شاید این اظهارات دال بر تصمیم وی برای رقابت با شیخ پاستور باشد. اما از این مسئله نگذریم که آقای شهردار نشان داده که تمایلی ندارد در دوره‌های میانی وارد گود انتخابات شود و باید ببینیم که سال 96 سومین تلاشش برای رسیدن به پاستور را چگونه به پایان خواهند رساند یا آنکه چشم انتظار سال 1400 می‌شود به این امید که این بار دیگر لباس ریاست جمهوری را بر تن کند.

"نه" قاطع مرد خندان دولت

ساکن بعدی پاستور چه کسی خواهد بود؟

بازار گمانه‌زنی‌ها درباره رئیس دولت دوازدهم حتی به کابینه روحانی هم کشیده شده است. مرد شماره یک مذاکرات به قدری محبوب شده که بارها درخواست برای حضور او در انتخابات 96 از سوی سیاسیون مطرح شده است. اما ظریف به ضرس قاطع می‌گوید: خیر! وقتی مرد خندان دولت تا به این حد از بی‌میلی‌اش برای حضور در انتخابات آتی می‌گوید، دیگر صحبتی در این باره باقی نمی‌ماند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: