کد خبر: ۴۰۲۵۳۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷

رئیس سازمان غذا و دارو، از پایان مهلت شرکت های دارویی برای استفاده از برچسب اصالت خبر داد و تاکید کرد: از ابتدای مهر ماه، کار جدیدی برای این دسته از شرکت ها انجام نمی دهیم.

به گزارش شفاف:  دکتر رسول دیناروند در حاشیه همایش صنعت پخش که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، در خصوص آخرین وضعیت شرکت های دارویی برای استفاده از برچسب اصالت، افزود: از ابتدای مهر ۹۵ به هیچ عنوان برای این دسته از شرکت‌های دارویی کار جدیدی انجام نمی‌دهیم، ما به آنها ۶ ماه مهلت داده‌ بودیم که به هیچ عنوان این زمان تمدید نمی‌شود. البته زنجیره تامین دارویی این شرکت‌ها به خطر نمی‌افتد اما طرح‌های توسعه‌ای آنها متوقف می‌شود.

وی در واکنش به اعتراض برخی واردکنندگان تجهیزات به محدود کردن واردات تجهیزات ارتوپدی با بیان اینکه ما اعتراضات شرکت‌های ارتوپدی را شنیدیم و به آنها رسیدگی خواهیم کرد، گفت: نظر کمیته تخصصی تجهیزات ارتوپدی این است که به علت حساس بودن جراحی‌های این حوزه، باید نظارت بیشتری در وارد آن انجام شود. برخی منابع فروش که در دنیا بازه‌ای نداشتند پیش از اجرای طرح تحول، به جهت داشتن برخی امتیازات غیرقانونی و زد و بند در مراکز درمانی، اقدام به فروش تجهیزات ارتوپدی خود می‌کردند. در صورتی که در هیچ کشوری ۲۵ نوع ابزار ارتوپدی وجود ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: یکی از این معیارها این است که لوازم ارتوپدی وارداتی باید در کشور تولیدکننده و همچنین کشورهای معتبر مصرف شود.

دیناروند تاکید کرد: ما برای ورود تجهیزات ارتوپدی به شرکت و کالا نگاه نمی‌کنیم بلکه به معیارهای تخصصی توجه می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سئوال که آیا برنامه‌ای برای تخصیص اعتبار جهت ورود بیماری‌های جدید به لیست بیماران خاص وجود دارد، گفت: کمک‌هایی که به بیماران خاص صورت می‌گیرد در مورد بیماران صعب‌العلاج نیز انجام می‌شود.

دیناروند افزود: اگر بسته بیماران خاص هم تغییر کند، در بسته خدماتی بیماران صعب‌العلاج تغییری ایجاد نمی‌شود. در حال حاضر برای بیماری‌های صعب‌العلاج، خاص و مزمن ۲۰۰۰ میلیارد اعتبار تخصیص داده شده است. با این وجود آیا عدالت اجازه می‌دهد به برخی بیماری‌ها که ۲۰۰ بیمار به آن مبتلا هستند ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تامین شود. انتظار می‌رود که از خزانه محدود دولت برای مردم افزایش انتظار ایجاد نکنیم.

وی با اشاره به طلب ۴۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت های دارویی، گفت: سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت از سال گذشته بدهی‌های خود را با بیمارستان‌ها تسویه نکرده‌اند البته سازمان تامین اجتماعی بدهی خود را با داروخانه‌ها تسویه کرده و از این لحاظ در وضعیت خوبی قرار دارد.

منبع: خبرگذاری مهر

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: